جامع ترین چک لیست سئو فارسی
آموزش سئو

حتماً می دانید در دنیای امروز ورود به فضای مجازی برای معرفی تجارتتان دیگر یک گزینه اختیاری نیست و علاوه بر داشتن یک سایت با طراحی زیبا و کاربری آسان باید کاربران بتوانند از طریق نتایج گوگل به راحتی شما را پیدا کنند. رعایت اصول سئو راهکار به دست آوردن نتایج اول گوگل است. اگر می خواهید وضیعیت سایتتان را آنالیز کنید حتما با استفاده از این چک لیست جامع سئو استفاده کنید.

18 آبان 1399
آخرین بروزرسانی: 08 بهمن 1401

قبل از اینکه به چک لیست سئو بپردازیم، مفاهیم اساسی مانند “سئو چیست؟” را با هم مرور می کنیم. سئو یا SEO، تولید محتوا، ترافیک سایت، رتبه بندی در صفحه جستجوی گوگل و… اصطلاحات جدیدی هستند شما چقدر با این مفاهیم آشنا هستید؟ مفهومی که ذهن کاربران را به خود مشغول کرده سوال و تعریف دقیق سئو چیست؟ آیا با طراحی سایت کار شما تمام می‌ شود؟ در ویدئو می فهمید که سئو چیست و اصول سئو را یاد میگیرید.

بعد از طراحی سایت چه تضمینی وجود دارد که مشتریان وارد سایت شما شوند؟ چه کاری می شود انجام داد تا بازدید از سایت شما افزایش پیدا کند؟ به همه این سوالات در یک دانش نوین پاسخ داده شده است: دانش سئو! در این مطلب با چند مثال ساده می آموزیم که چرا باید به چک لیست سئو توجه ویژه ای داشته باشیم؟ این چک لیست seo برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل هیچ تضمینی ارائه نمی دهد اما بهترین رهنمای شما در کسب و بهبود جایگاه بهتر است.

سرفصل مطالب ارائه شده:

به زبان ساده سئو چیست؟

عبارت SEO مخفف سه کلمه Search Engine Optimization یا بهینه سازی موتور جستجو، همان فرایند بهبود کیفیت و کمیت ترافیک سایت در موتورهای جستجو است. با رعایت قوانین سئو، سایت شما برای افرادی که جستجوهای مرتبط با سایتتان دارند، بیشتر قابل دیدن می شود و در واقع احتمال اینکه شما در لیست اول نتایج موارد سایت شما شوند افزایش می یابد. کلیت این فرایند چندان هم پیچیده نیست. بهبود سئو می تواند در سایت های فروشگاهی، باعث افزایش فروش اینترنتی شود.

موتورهای جستجو، از ربات ها برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند. این ربات ها، اطلاعات سایت ها را جمع آوری کرده و در یک شاخص معین قرار می دهند. سپس الگوریتم ها صفحات را آنالیز کرده و صدها فاکتور و سیگنال در نظر گرفته می شود تا در نهایت ترتیبی که صفحات باید در نتایج جستجو قرار بگیرند مشخص شود.

فرایند بهینه سازی موتور جستجو، این فاکتورها را در پنج دسته ی اصلی گروه بندی می کند و به هر کدام بر اساس میزان اهمیت کلی وزنی می دهد. به احتمال زیاد برخی از این نکات را همین الان بدون آنکه بدانید هم رعایت کرده اید و هدف ما از تهیه ی این چک لیست ها این است نکته ای را از قلم نیانداخته باشید.

تاثیر رفتار کاربر بر سئو سایت چیست؟

الگوریتم RankBrain و سایر الگوریتم های گوگل سعی دارند تا رفتار کاربران در هنگام جستجو را تحلیل کرده و براساس آن نتایج را رتبه بندی کنیم. هر زمان کاربر عبارتی را در گوگل جستجو میکند گوگل به انتخاب کاربران توجه زیادی می کند. به این تریتب اگر یک سایت در رتبه پایینی قرار داشته باشد ولی کاربران زیادی بر روی آن کلیک کنند گوگل جایگاه این سایت را بهبود خواهد داد.
بنابراین “اولین چیزی که باید به آن توجه کنید رفع نیاز و پاسخ به سوال کاربر کاربر باشد تا صرفا سئوی کلمات برای موتورهای جستجو”.
اهمیت سئو از آنجا ناشی می شود که باید محتوای مفید شما در ویترین گوگل در مقابل چشمان کاربر قرار بگیرد. بنابراین سعی کنید تا حد امکان موارد بهینه سازی را با چک لیست سئو رعایت کنید.

چک لیست پایه سئو

مواردی که در چک لیست پایه ی بهینه سازی موتور جستجو قرار دارند، ابتدایی و اصلی ترین قوانین را شامل می شوند. این قوانین اساس انجام یک فرایند موفق را پایه ریزی می کنند که بدین شرح اند:

 • سرچ کنسول گوگل و ابزار Bing Webmaster را نصب کنید!

سرچ کنسول یکی از بهترین ابزارهای سئو و بسیار مفید برای بهبود عملکرد سایت است. این ابزار اطلاعات ارزشمندی به شما می دهد که به کمک آنها شما می ‌توانید میزان بازدید و ترافیک سایتتان را افزایش دهید.

ابزار Bing Webmaster هم مشابه با همین ابزار است و بینش بهتری از عملکرد سایت به شما می دهد. کاری که این دو ابزار می کنند این است که به شما اطلاع می دهند اصطلاحات و لغات کلیدی که کاربران با جستجوی آن به سایت شما رسیده اند چه هستند و برای کلمات کلیدی خاص در چه جایگاهی قرار دارید و چه بهبودهایی می توانید انجام دهید.

کنسول جستجوی گوگل

در مقاله آموزش کامل ابزار گوگل سرچ کنسول به صورت کاملا تصویری با قسمت های مختلف سرچ کنسول آشنا می شوید  این مقاله کاربردی را از دست ندهید.
 • ابزار گوگل آنالیتیکس را نصب کنید

یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد و مفید برای بهبود عملکرد سایت، ابزار گوگل آنالیتیکس است. این ابزار اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار شما قرار می دهد از جمله اینکه چند نفر در روز از سایت شما دیدن می کنند، آنها چه کسانی هستند و چرا به سراغ سایت شما آمده اند.

در واقع این ابزار باعث می شود شما مشتریانتان را بهتر بشناسید و از همه مهمتر اینکه این ابزار رایگان است و براساس فاکتورها و معیارهایی که برای خود گوگل مهم است شما را مطلع می کند.

 با روش های مختلف اتصال اتصال گوگل آنالیتیکس به وردپرس آشنا شوید
 • دست به دامن plugin ها شوید

انواع مختلفی از این سیستم مدیریت محتوا یا CMS وجود دارد مانند: وردپرس، جوملا، دروپال و… که معروف ترین آنها همان وردپرس است. اگر از این سیستم استفاده می کنید؛ حتماً باید پلاگین یا افزونه را نیز برای آن نصب کنید. پلاگین ها امکانات و ویژگی هایی که در داخل سیستم مدیریت وجود ندارد را در اختیار مدیر سایت قرار می دهد.

برای سئو افزونه های مختلفی دارد که معروف ترین آنها Yoast SEO و رنک مث است. که امکاناتی نظیر تغییر عنوان صفحات، افزودن داده های متا، امکان لینک دهی به شبکه های مجازی، ساخت نقشه ی سایت، انتخاب کلمه ی کلیدی و… را در اختیار مدیر سایت قرار می دهد.

افزونه های بهینه سازی موتور جستجو، بسیار متنوع بوده و فقط مختص وردپرس نیست. اگر از CSM دیگری استفاده می کنید در مورد انتخاب افزونه ی مناسب می توانید لیستی از  افزونه های سئو را در راست چین مشاهده کنید. برای مثال از بخش تنظیمات عنوان ها و متا در افزونه رنک مث پرو می توانید متا دیسکریپشن و عناوین بهینه برای صفحات خود قرار دهید.

نکته: سئوی مطلب یا محصول به معنای دریافت سه چراغ سبز نیست! تمامی مواردی که د رادامه بیان شده را در نظر بگیرید.

اهمیت نقشه ی سایت در سئو و بهینه سازی

choosearea
 • نقشه ی سایت فراموش نشود

نقشه ی سایت یک فایل .xml است البته گوگل از فرمت های مختلفی از نقشه ی سایت پشتیبانی می کند اما xml رایج تر است. که شامل اطلاعاتی همچون آدرس تمام صفحات سایت، میزان اهمیت آنها، لینک های سایت و زمان آخرین به‌ روزرسانی است که سایت را به کمک آنها به موتورهای جستجو معرفی می کند.

به بیانی ساده نقشه ی سایت حاوی URLs هایی است که محتوای اصلی سایت شما را متمایز کرده و کاری می کند که این سایت در صفحات جستجوی گوگل بالا آمده و شاخص شود.

تعریف گوگل از نقشه سایت: نقشه ی سایت به کاربران می گوید که به نظر شما چه فایل هایی در سایتتان مهم هستند و اطلاعات ارزشمندی در مورد این فایل ها ایجاد می کند.

برای مثال در مورد صفحات می گوید که این صفحه، آخرین بار کی دیده شده است؛ هر چند وقت یک بار و چطور تغییر می کند و نسخه های مختلف زبان این صفحه چه هستند. حالا چطور می شود به این نقشه دست پیدا کرد؟ شما می توانید ازdomain.com/sitemap.xml نقشه ی سایت خود را پیدا کنید.

اگر آن را پیدا هم نکردید می توانید به کمک افزونه ها آن را بسازید. وقتی نقشه ی سایتتان را پیدا کردید، مطمئن شوید که در سرچ کنسول و ابزارهای bing webmaster ارائه می شوند و حتماً نقشه ی سایتتان را در فایل robots.txt قرار دهید که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

 • با فایل robots.txt ربات ها را هدایت کنید

فایل robots.txt یک فایل متنی است که ربات های موتور جستجو را در گشت زدن و شاخص دهی به صفحات وب سایت هدایت می کند از این رو اینکه بدانید چطور آن را تنظیم کرده و از آن استفاده کنید بسیار مهم است.

به کمک این فایل شما به ربات ها اعلام می کنید که می خواهید کدام بخش های سایت شما دیده نشود. شما می توانید فایل ربات سایتتان را از domain.com/sitemap.xml دریافت کنید. اگر این فایل را ندارید ایرادی ندارد می توانید به کمک افزونه های مختلف سئو آن را ساخته و ویرایش کنید. می توانید Robots.txt وردپرس را برای سئو بهینه کنید.

چک لیست جامع سئو سایت

 • در سرچ کنسول به دنبال مشکلات باشید!

شاید گاهی مواقع با ایجاد تغییراتی در سایتتان به صورت ناخواسته مشکلاتی در سایتتان ایجاد شود. این اتفاق زمانی می افتد که شما بخواهید دستورالعمل های وبمستر گوگل را تغییر دهید یا از آنها تخطی کنید از جمله ی این اعمال عبارتند از : اسپم هایی که توسط کاربر تشکیل می شوند، مشکلات داده ای، لینک های غیر طبیعی چه از سایت خودتان چه به سایت های دیگر، محتوای ضعیف یا کپی شده، متن مخفی، و حتی اسپم خالص.

البته بیشتر سایت ها تحت‌ تاثیر کارهای دستی قرار نمی گیرند و این اتفاق هرگز برای آنها رخ نمی دهد. اما اگر نگران آن هستید می توانید در سرچ کنسول گوگل آنها را پیدا کنید. به کمک این کنسول شما متوجه ی وقوع تغییرات می شوید.

 • مطمئن شوید که گوگل می تواند سایت شما را فهرست بندی کند

این موضوع بسیار عادی است که سایت شما توسط گوگل فهرست بندی نشود. در واقع بسیار پیش می آید که با گذاشتن یک تگ غیرشاخص در زمان انتقال به محیط زنده این اتفاق رخ دهد. سایت هایی وجود دارد که به کمک آن می توانید مطمئن شوید که آیا سایتتان توسط گوگل فهرست بندی می شود یا خیر و در صورت وجود مشکل، اقدام به حل آن نمایید.

اگر میخواهید از اشتباهات رایج در سئوی سایت اجتناب کنید مقاله اشتباهات مرگبار سئو را مطالعه کنید.

چک لیست کلمات کلیدی

بدون داشتن فرایند قوی برای انتخاب کلمه ی کلیدی صحیح، رتبه بندی شما به خوبی انجام نشده و برای عبارت های درستی رتبه بندی نمی شوید و این تنها یک معنی دارد: ترافیک شما به سطحی که قرار باشد نمی رسد. برای داشتن یک فرایند مناسب ابتدا انتخاب کلمه کلیدی درستی داشته باشید و یک چک لیست سئو کلمه ی کلیدی داشته باشید که به شرح زیر است. هنوز هم کلمات کلیدی یکی از مهمترین راه های فهم گوگل در مورد موضوع بسیار مهم است این امر نشان می دهد تاثیر انتخاب کلمات کلیدی بر سئو چیست.

اگر می خواهید بیشتردر مورد کلمه کلیدی بدانید بهتر مقاله کلمه کلیدی چیست را مطالعه کنید. 

چک لیست کلمات کلیدی و بررسی رقبا در سئو سایت

 • رقیبانتان را بشناسید

یکی از سریع ترین راه ها برای شروع تحقیق برای پیدا کردن کلمات کلیدی، پیدا کردن اصطلاحاتی است که رقیبانتان از آن استفاده می کنند. ابزارهایی برای بازرسی دامنه وجود دارد و شما می توانید خیلی سریع، رقبایی که دارند در همین فضا مانند شما رقابت می کنند را شناسایی کنید.

 • کلمات کلیدی حیاتی را پیدا کنید

باید بدانید کدام کلمات کلیدی، کلمات کلیدی حیاتی شما هستند. کلمات کلیدی حیاتی، آن دسته از کلمات کلیدی هستند که هدایت، فروش و تفسیر سایت شما را به عهده دارند. در واقع این ها آن دسته از کلمات کلیدی مرتبط با حوزه ی شما هستند که به شدت مورد استفاده قرار گرفته و بسیار رقابتی هستند و چکیده ای از هدف و زمینه ی تلاش شما را به خواننده معرفی می کنند.

برای پیدا کردن این کلمات کلیدی، ابزارهایی مانند: keyword overview، google keyword planner و Ahref’s Keywords Explorer ، افزونه Yoast Keyword Assistant، افزونه WPKeyword برای کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل وجود دارد که حجم جستجوی جهانی، میزان سختی، مشتقات اصلی آن کلمه ی کلیدی و… را در اختیار شما قرار می دهد.

نکته ی مهم این است که در هر صفحه ی سایت، شما تنها می توانید یک کلمه ی کلیدی حیاتی داشته باشید پس آن را با دقت انتخاب کنید.

 • کلمات کلیدی را بسط بدهید

تنها پیدا کردن کلمات کلیدی حیاتی کافی نیست. شما باید فکری هم برای کلمات کلیدی طولانی یا long tail keywords بکنید. در تعریف کلمات کلیدی طولانی کلماتی هستند که بیش از 4 لغت باشند. اما شاید با خود فکر کنید چرا از همان کلمه ی کلیدی حیاتی استفاده نکنیم چون هم راحت تر است و هم اینکه احتمال بسیار بیشتری وجود دارد که توسط کاربران سرچ شود. بله درست است اما نکته ای که شاید به آن توجه نکرده باشید این است که به هر میزان که کلمه ی حیاتی ساده تر و کوتاه تر باشد رقابت بر سر آن بیشتر است و شانس شما برای دیده شدن بسیار کم خواهد بود.

جستجوی کلمات کلیدی مناسب در سئو سایت

کلمات کلیدی طولانی اگرچه حجم جستجوی کمتری نسبت به کلمه ی کلیدی اصلی دارند با این حال، نرخ تبدیل در آنها بسیار بالا است. شما باید تنوع این کلمات کلیدی طولانی را رعایت کنید. هر چه ترکیبات بهتری بسازید موفق تر خواهید شد. مثلاً فرض کنید کلمه ی کلیدی اصلی شما سئو است. آنگاه کلمات کلیدی طولانی شما می تواند « آموزش رایگان قوانین سئو»، « چک لیست قوانین سئوی سایت»، « یادگیری سئو به صورت آنلاین» و… باشد.

برای پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی، ابزارهای زیادی در اینترنت وجود دارد که خیلی راحت تنها کلمه ی کلیدی مورد نظرتان را در آنها وارد می کنید و سپس سایت، کلمات کلیدی طولانی با محوریت آن کلمه که بیشتر مورد جستجوی کاربران قرار گرفته اند را در اختیار شما قرار می دهد.

 • برای کلمه ی کلیدی نقشه بکشید

نقشه ی کلمه ی کلیدی چیزی شبیه به همان نقشه ی سایت است منتها کمی تفاوت دارد نقشه کلمات کلیدی شما همه ی کلمات کلیدی که در تمام صفحات سایتتان وجود دارد را تجمیع می کنید و در واقع آن را به یک لقمه ی حاضر و آمده برای موتورهای جستجو تبدیل می کنید تا متوجه ی ارتباط هر صفحه با توجه به جستجوی کاربر شوند. بعلاوه با این کار متوجه ی خلاءهای ممکن نیز می شوید. تهیه ی آن هم بسیار ساده است. تنها کافی است آنها را جمع آوری کنید، گسترش دهید و گروه بندی نمایید.

 • کاربران تان را بیشتر بشناسید

شما باید مطمئن شوید که محتوای صفحه تان با نیت کاربران مطابقت داشته باشد. این یعنی وقت بگذارید تا صفحاتی که برای اصطلاحات هدف شما رتبه بندی می شوند را آنالیز کرده و مطمئن شوید که با محتوای شما هم‌ تراز است. آگاهی از نیت کاربران کار سختی نیست کافی است در سایت‌ های برتر در حوزه ی خود سه نکته را بررسی کنید:

 • نوع محتوای این سایت ها چیست
 • قالب محتوا گذاری در این سایت ها چگونه است (جدول، فهرست، عناوین و…)
 • آیا آنها برای گروه خاصی پیشنهادات ویژه دارند؟ ( مثلاً دانشجویان، بازنشستگان، مبتدیان و…)
 • استفاده از LSI

 

تعربف LSI یا Latent Semantic Indexing به زبان خیلی ساده عباراتی است که زمانی که در گوگل جستجو می کنید به شما پیشنهاد می دهد این پیشنهادات شامل عباراتی است که در زیر کادر نمایش و یا در انتهای نتایج گوگل نمایش داده می شود.

آنالیز سئو سایت و افزایش رتبه

 • جوابگو باشید

باید بدانید کاربران در مورد موضوع هدف شما چه سوالاتی دارند و سعی کنید در محتوایی که آماده می کنید به آنها پاسخ دهید. چیزی که در مورد جستجوی کاربران از گذشته تاکنون تغییر کرده است همین است که آنها دیگر به دنبال کلمات نمی گردند بلکه بیشتر پاسخ محور شده اند.

شما می توانید با نصب نرم افزارهای مختلفی که برای مرورگرها طراحی شده اند به آسانی به لیست این سوالات دسترسی پیدا کنید. همچنین برخی سایت ها نیز هست که با نوشتن کلمه ی کلیدی، سوالاتی که افراد در حوزه ی آن پرسیده اند را به شما ارائه می کند یکی از این سایت ها alsoasked.com است.

 • سختی کلمه ی کلیدی را پیدا کنید

به عنوان سایتی که تازه فعالیت جدی خود را آغاز کرده است باید بدانید رقابت بر سر یک کلمه ی کلیدی قرار نیست آسان باشد. در حالی که رقابت در برخی کلمات کمی سخت است، کلماتی وجود دارد که رقابت در زمینه ی آنها به معنای واقعی امکان ناپذیر شده است و در مدت زمان بسیار طولانی نتیجه ی کارتان را مشاهده خواهید کرد. شما می توانید با وارد کردن کلمه ی کلیدی تان در برخی از سایت ها، از میزان سختی آن آگاه شده و با توجه به آن میزان توقعتان را تنظیم نمایید.

چک لیست سئو تکنیکال (سئو فنی)

چک لیست سئو فنی به شما کمک می کند بنیان های قوی برای سایتتان بسازید و سایتتان بیشتر در معرض دید قرار بگیرد. برای موفقیت باید دقیقا بدانیم که فاکتورهای تکنیکال در سئو چیست؟

 1. HTTP را فراموش کنید

HTTP یا پروتکل انتقال اطلاعات در سطح بالا (هایپر) امنیت تبادل اطلاعات را کنترل می کند و برقراری ارتباطات ایمن را تامین می نماید. HTTP با HTTPS متفاوت است. HTTP رمزگذاری نشده است و در حین تبادل، امکان رصد و پی بردن به اطلاعات وجود دارد. در HTTPS این رمزگذاری صورت گرفته و به همین دلیل امنیت کامل برقرار است.

اینکه HTTPS به عنوان یک فاکتور بهینه سازی موتور جستجو شناخته شود موضوع جدیدی نیست بلکه از سال 2014 و از همان زمان هایی که برای اولین بار به سئو پرداخته می شد وجود داشته است. شما باید از کدگذاری HTTPS در سایتتان استفاده کنید و دیگر دوره ی HTTP گذشته است. از طریق نوار URL  شما می توانید مطمئن شوید که سایتتان در HTTPS قرار دارد.

 • حواستان به نسخه های مختلف سایتتان باشد

اینکه سایت شما با یا بدون WWW.  باشد یا از HTTPS استفاده کنید یا HTTP به خودتان بستگی دارد اما باید بدانید رایج ترین نسخه ای که گوگل آن را فهرست بندی می کند، HTTPS://WWW.SITENAME.COM  است. باقی نسخه ها همگی باید به آن نسخه‌ ارجاع داده شوند. برای این کار از ابزاری به نام ریدایرکت 301 استفاده می کنند.

اگرچه ریدایرکت 301 به نظر اسم عجیب و غریبی می رسد اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما و انسان های اطرافتان سالها است که از این عمل در زندگی عادی تان استفاده کرده و می کنید! می پرسید چطور؟ گاهی پیش آمده به مغازه ای مراجعه کنید که روی آن نوشته شده: این مغازه به دو کوچه بالاتر منتقل شد. خب این دقیقاً همان کاری است که ریدایرکت 301 در فضای مجازی انجام می دهد. ریدایرکت 301 به صورت دائمی کاربران را به آدرس سایت مشخص شما منتقل می کند. و مهم نیست آنها اسم سایتتان را چطور سرچ کنند، به سایت هدفتان که HTTPS://WWW.SITENAME.COM  همان است منتقل خواهند شد.

بررسی و آنالیز سئو سایت

 • از خطاهای جستجو چشم پوشی نکنید

خطای جستجو یعنی اینکه گوگل در دیدن محتوای سایت شما مشکل دارد و بنابراین آن را رتبه بندی نمی کند. از طریق کنسول جستجوی گوگل Google Search Console > Coverage به راحتی می توانید خطاهای مربوط به جستجو را پیدا کنید. وقت بگذارید این خطاها را پیدا کنید و دلیل آنها را به طور ریز و جزئی پیدا کرده و برطرف نمایید.

 • از سرعت رقبا جا نمانید

هیچ چیز اندازه ی سرعت کُند بارگذاری کاربران را از سایت شما فراری نمی دهد. گوگل اخیراً به این فاکتور تکریم مشتریان ارجحیت زیادی داده و در رتبه بندی اش این موضوع را ملاک قرار می دهد که شما تا چه حد قدر وقت ارزشمند کاربر را می دانید و او را معطل بارگذاری ها نمی کنید. ابزارهای تست سرعت سایتتان را بررسی کنید روش های زیادی برای افزایش و بهبود سرعت بارگذاری سایت وجود دارد اما چند نکته ی ساده و ابتدایی تر هم هستند که باید حتماً رعایت شوند. عدم استفاده از قالب های سنگین و تصاویر و گرافیک های بیش از حد و ویدیو های طولانی و… همگی سرعت بارگذاری سایت شما را کاهش می دهند. درست است که شما از این موارد برای جلب توجه کاربر استفاده می کنید اما می توانید با کاهش سرعت سایت او را فراری دهید.

 • لینک های خراب و شکسته را تعمیر کنید!

لینک‌های اشتباه و ضعیف تجربه بدی از جستجو در سایت شما به کاربر می دهد. شما می توانید در گزارش Site Audit این لینک‌های خراب و غیر عملی را پیدا کرده و اصلاح نمایید. عدم مدیریت لینک های شکسته یکی از اشتباهات مرگبار سئو است.

بررسی و آنالیز لینک های شکسته برای سئو سایت

 • تغییر لینک‌های HTTP را نیز در دستور کار داشته باشید

حالا که از HTTP به HTTPS مهاجرت کردید یادتان نرود که لینک های قدیمی که به صفحات HTTP لینک شده بودند را عوض کنید. اگر تعداد این لینک ها کم بود می توانید آنها را به صورت دستی در CMS تغییر دهید اما اگر تعدادشان زیاد بود، باید پیش نویس های صفحه را تغییر دهید یا جستجویی انجام داده و پایگاه داده ها را تغییر دهید.

 • از کاربران موبایل غافل نشوید

طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که در صفحه ی موبایل نیز قابل اجرا باشد. برخی سایت ها این موضوع را رعایت نمی کنند از این رو اگر آنها را در مرورگر گوشی باز کنید، جای مولفه ها بهم می ریزد و خوانایی و دسترسی اش برای کاربران پایین می آید. احتمال اینکه کسی سایت شما را در گوشی باز کند خیلی بالا است پس موبایل فرندلی بودن سایت را در زمان طراحی فراموش نکنید. گوگل اعلام کرده که از سال 2021 سایت هایی که ریسپانسیو نیستند ایندکس نمی شوند.

 • از URL بهینه استفاده کنید

URL را بیشتر به آدرس سایت می شناسید که از بخش های مشخصی تشکیل شده است. ساختار URL باید متناسب با قوانین بهینه سازی موتور جستجو باشد. این کار باعث می شود موتورهای جستجو راحت تر به صفحات شما رسیده و هدفشان را بفهمند. URL شما باید ساده و قابل وصف باشد. از خط  تیره برای جدا سازی کلمات در URL تان استفاده کرده و تا حد امکان آن را کوتاه کنید.

 • داده های ساختار یافته اضافه کنید

داده های ساختار یافته کدهایی با فرمت های مشخص هستند که برای موتورهای جستجو قابل شناسایی می باشند. این داده در نمایش داده های سایت شما در لیست صفحات جستجو نمایش داده می شوند. در واقع قبل از باز کردن صفحه به کاربر خلاصه ای از آنچه قرار است در صفحه شما بخواند می دهند. داشتن این داده ها احتمال باز کردن صفحه ی شما توسط کاربر را افزایش می دهد.

از لایه لایه کردن سایت خود برای سئو پرهیز کنید

 • لایه لایه نباشید!

خیلی وقت ها پیش آمده که به امید خواندن مطلبی یا دسترسی به قسمتی وارد یک سایت می شوید و متوجه می شوید برای رسیدن به آن باید مرتباً کلیک کنید و وارد صفحات بعدی شوید. تجربه نشان می دهد این کار کاربر را خسته می کند و باعث می شود سایتتان را ترک کند. شما نباید بیش از سه کلیک برای کاربر در نظر گرفته باشید.

 • ریدایرکت 302 را در جای خودش استفاده کنید

ریدایرکت 301 را که در بالا توضیح دادیم. اما ریدایرکت 302 چیست؟ ریدایرکت 302 به کاربر اعلام می کند که این انتقال به صفحه ی بعد موقتی است و به زودی بعد از انجام تغییرات برداشته خواهد شد. اما بعضی اوقات می بینید مدتی طولانی است که به یک سایت مراجعه می کنید و همچنان با این پیغام موقتی بودن مواجه می شوید.

این به این خاطر است که مدیر به اشتباه به جای ریدایرکت 301 از 302 استفاده کرده است. 302 باید موقتی باشد آن را در جای مناسب استفاده کنید. این عمل ریدایرکت نباید یک زنجیره تشکیل داده باشد. شما باید تنها برای یک اتصال از آن استفاده کنید یعنی از نقطه ی الف به ب. نه اینکه قرار باشد از نقطه ی ب به یک نقطه ج هم برویم.

با مطالعه مقاله انواع ریدایرکت در وردپرس با انواع ریدایرکت آشنا می شوید.

چک لیست سئو داخلی (On-Page)

حتی اگر تمام قوانین بالا را رعایت کنید بدون داشتن یک محتوای قوی و بدرد بخور و صفحه ای که در آن نکات بصری رعایت شده باشد نمی توانید مشتری را در سایتتان نگه دارید. بررسی ها نشان می دهد برای نگه داشتن کاربر در سایتتان 3 تا 7 تانیه وقت دارید با رعایت نکات زیر می توانید از این فرصت کوتاه برای نگه داشتن کاربرانتان استفاده کنید:

 • تگ های تکراری، از قلم افتاده و بریده شده را پیدا کرده و درست کنید

اینکه تگ های عنوان بهینه شده باشد جزو ابتدایی ترین نکات سئو است. تگ عنوان، به موتورهای جستجو اعلام می کند که صفحه در مورد چیست. نباید محتوایی باشد که تگ عنوان نداشته باشد و هر محتوا تنها می تواند یک تگ داشته باشد. محتواهای متفاوت نباید تگ عنوان یکسان داشته باشند. تگ عنوان باید واضح باشد و هدف محتوا را به درستی منتقل کند و از نظر معنایی باید با محتوا هم معنی باشد. همه ی مشکلات مربوط به تگ ها را می توانید در گزارش Site Audit پیدا کنید.

نقش محتوا در سئو

 • نظارت روی متا دیسکریپشن ها و عنوان سئو

متا دیسکریپشن توضیح می دهد که در سایت باید انتظار چه موضوعاتی را داشته باشید و کاربر را به کلیک کردن تشویق می کند. اگر خودتان آن را به صورت جداگانه تنظیم نکنید، گوگل خودش بخشی از متن محتوا را قرار می دهد و معلوم نیست بتواند کاربر را جذب کند پس خودتان دست به کار شوید و یک بخش جذاب و گیرا، حاوی کلمه ی کلیدی برای این کار بنویسید.

عنوان سئو بسیار مهم است و شما باید بتوانید در در 60px توضیحات خلاصه و جذابی برای جذب کاربران بنویسید و همچنین عنوان سئو باید حاوی کلمه کلیدی و نام برندتان باشد.

 • تگ H1 یکی یدونه است!

تگ H1 همان عنوان اصلی سایت است پس در محتوا فقط یک بار باید بیایید. اگر اشتباه از تگ چند بار در متن استفاده کرده اید باید آن را اصلاح نمایید. فراموش نکنید که تگ H1 حتماً باید حاوی کلمه ی کلیدی باشد.

نکته: البته اگر مقاله شما بسیار طولانی است می توانید از چند H1 نیز استفاده کنید.

 • ارتباط مناسب تگ های عنوان، تگ های متا و محتوا

اگر نسبت به تنظیمات تگ ها، میزان تکرار کلمات کلیدی و جایگاه آنها بی توجه باشید، شانس دیده شدن در صفحه ی جستجوی گوگل را از دست می دهید.

 • به محتوایتان برسید و آن را اصلاح کنید!

اصلاح محتواها تاثیر زیادی در دیده شدن سایت شما دارد. این یعنی از شر محتواهایی که رتبه بندی نمی شوند، ارزشی به کار اضافه نمی کنند و واقعاً نیازی به حضورشان در سایت نیست خلاص شوید. اگر واقعاً محتوای شما ارزشی به سایتتان اضافه نمی کند و صرفاً هجو و زائد است بهتر است آن را از سایت بردارید.

بررسی متن های جایگزین تصاویر و سئو سایت

 

 • مطمئن شوید که تصاویر تگ های Alt را دارند

بهینه سازی تصاویر یا همین سئو تصویری نکته ی بی اهمیتی در دیدن شدن سایت نیست، مطمئن شوید که تمام تصاویر دارای تگ باشند و تگ تصاویر یک متن تکراری نباشد و به خوبی در مورد تصویر توضیح دهد.

 • شما برای وصل کردن آمدید، نی برای فصل کردن!

لینک های داخلی یکی از قوانین طلایی در بهینه سازی موتور جستجو هستند. اگر وقت بگذارید و لینک دهی مناسب و به اندازه برای محتوایتان داشته باشید، به شدت جذب مخاطب خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با لینک های داخلی مناسب، می‌توانید اطلاعات بیشتری در “لینک داخلی چه تاثیری در سئو دارد؟” کسب نمایید.

 • مشکل کنونیکال کلمات کلیدی را حل کنید

از شما می خواهیم مشکل کنونیکال را حل کنید، حال آنکه احتمالاً بیشتر شما اصلاً در دانستن معنی کنونیکال مشکل دارید! کنونیکال به حالتی گفته می شود که کاربر یک کلمه ی کلیدی را در گوگل جستجو کرده باشد و از سایت شما دو یا چند صفحه در پیشنهادات گوگل آمده باشد. این مشکل زمانی پیش می آید که یا شما برای یک کلمه ی کلیدی خاص چندین محتوا نوشته باشید و یا کلمات کلیدی صفحات مختلف معنای نزدیکی بهم داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد شما در رقابت با سایر سایت‌ها دچار مشکل می شوید زیرا موتور جستجو نمی داند کدام صفحه ی شما را دنبال کند.

توجه: برای اینکه در استفاده از تگ کنونیکال دچار اشتباه نشوید مقاله اشتباهات رایج در تگ کنونیکال را بخوانید.

 • به داد صفحات یتیم سایتتان برسید

صفحاتی در سایت شما هستند که به هیچ صفحه ی دیگری لینک داخلی ندارند و به اصطلاح به آنها صفحات یتیم یا Orphan pages می گویند. شما باید این صفحات را پیدا و اصلاح کنید. اگر گوگل نتواند صفحه را از طریق سایر لینک‌های سایتتان پیدا کند اینطور به نظر می رسد که آن صفحه جذاب نیست و بنابراین احتمال دیده شدن آن توسط کاربران به شدت کاهش پیدا می کند. در مقاله چگونه صفحات یتیم را پیدا و اصلاح کنیم؟ به طور کامل در مورد پیدا کردن صفحات یتیم و رفع آن ها توضیح داده ایم.

بروز نگه داشتن محتوای سایت برای سئو

 •  از محتوای بروز استفاده کنید

محتوای سایت شما مربوط به چه قرنی است?!

بله درست خواندید. محتوای برخی از سایت ها به قدری قدیمی و نخ نما و در برخی موارد از نظر علمی رد شده است که اصلاً اعتبارشان را از دست داده اند. این یک روند عادی است که با گذر زمان، محتوا کهنه و بی فایده شود.

دنی گودوین در مورد به روز سازی محتوای سایت ها اینطور می گوید: “به روز رسانی محتوای شما می تواند منجر به رتبه بندی جستجوی بهتر، لینک های بیشتر، ترافیک بیشتر و سهم اجتماعی بیشتر شود و مشتریان بیشتری شما را کشف نمایند. فقط بازاریابی را در بازاریابی محتوا فراموش نکنید!”

نکته: این موضوع را در نظر داشته باشید که محتوای شما حاوی تصاویر خشنونت آمیز و یا غیر اخلاقی نباشد چون به سرعت توسط گوگل شناسایی می شود و باعث می شود در نتایج نمایش داده نشوید و با توجه به این که جستجوی ایمن برای کاربران ایرانی فعال شده و بسیاری کاربران از غیر فعال کردن Safe Search اطلاعی ندارند و باعث می شود ترافیک تان را از دست دهید پس حتما محتوای سایتتان را از نظر بهینه بودن برای جستجوی ایمن بررسی کنید.

چک لیست سئو خارجی (Off-Page)

اگر می خواهید در این دوره در رتبه بندی سایت موفق باشید، نمی توانید به راحتی دست از فاکتورهای بیرون از صفحه ای سئو بکشید و اگرچه وقتی صحبت از فاکتورهای بیرون صفحه ای می شود، لینک سازی به خاطر افراد می آید اما خلاصه به این موضوع نیست. به چک لیست زیر نگاهی بیندازید:

 • لینک پروفایل رقیبتان را بررسی کنید

اگر از لینک پروفایل رقیبتان مطلع نباشید چطور می خواهید آنها را در رتبه بندی شکست دهید؟ ابزارهایی برای این کار وجود دارد که شما می توانید با قرار دادن URL سایت هدف در آن، لینک پروفایل سایت را بررسی کنید و سعی کنید کیفیت و قدرت آن را بفهمید.

چک لیست سئوی خارج از صفحه

 • اشارات یا منشن های لینک نشده را به لینک تبدیل کنید

تیم روابط عمومی به خوبی می تواند در مطبوعات شما را تبلیغ کند به شرط اینکه به جای اشاره به اسم شما از لینک دهی استفاده کند. ابزار برند مانیتورینگ به شما کمک می کند اشارات برندتان که به شما لینک نشده اند را پیدا و اصلاح نمایید.

 • فرصت های لینک سازی جدید را پیدا کنید

همیشه فرصت های لینک سازی جدید وجود دارد. اما پیدا کردنشان زمان می برد. شما همیشه باید دنبال لینک سازی باشید و ابزارهایی وجود دارد که به شما کمک می کند فرصت های جدید این کار را ببینید. در عرض چند دقیقه شما می توانید آنها را پیدا کرده و استراتژی های محکمی برای برتری گرفتن به رقبا پیدا کنید.

 • Google My Buisness را نصب و تنظیم کنید

گوگل مای بیزینس یک پلتفرم بسیار مفید ارائه شده از سایت گوگل است که تجارت ها و کسب و کارهای محلی را معرفی می کند. قرار گرفتن اسم کسب و کار شما در این سایت، امکان دیده شدنتان را بسیار افزایش می دهد و باعث بهبود سئو سایت شما می شود. برای آنکه شما در این لیست قرار بگیرید باید استانداردهای خاصی را رعایت بفرمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به این آدرس مراجعه نمایید. در حال حاضر این قابلیت برای کاربران ایرانی غیر فعال می باشد و به عنوان جایگزین می توانید از گوگل مپ استفاده کنید.

انواع سئو

یکی دیگر از سوالاتی که برای افرادی که تازه با سئو آشنا شدند پیش می آید این است که انواع سئو چیست؟ احتمالا با اصطلاحات مختلفی روبرو شده اید. در ادامه سعی شده که با انواع و دسته بندی های آن آشناشویم.
سئو از نظر ارزش، ریسک و هزینه به سئوی کلاه سایه، کلاه سفید و کلاه خاکستری تقسیم می شوندو در واقع تاکتیک هایی هستند که به شما در بهبود رتبه موتورهای جستجو کمک می کند. هر سه مورد آنها ریسک هایی را به همراه دارند و احتمال اینکه در آپدیت الگوریتم های گوگل بر نتایج و رتبه شما تاثیر منفی بگذارند وجود دارند.

سئوی کلاه سیاه چیست؟

در سئوی کلاه سیاه (black hat SEO) بر خلاف الگوریتم و رهنمودهای گوگل فعالیت هایی انجام داده می شود که به منجر به دریافت سریعتر نتیجه می شود. در این روش ها معمولا زمان و هزینه کمتری صرف می شود در عوض خطرات زیادی دارد و احتمال پایداری آن کمتر است.
از جمله این روش ها می توان به ساخت PBN (شبکه های لینک دهی)، خرید بک لینک انبوه، پنهان کردن متن و … اشاره کرد که البته رواج بسیاری هم در بین کاربران دارد.

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سفید چیست؟

وب مستران در تکنیک های کلاه سفید به شدت به قوانین و راهنمایی های موتورهای جستجو (بلاخص گوگل) پایبند هستند و در آپدیت های گوگل و الگوریتم های آن احتمالا افت رتبه ای نمی بینند. بدست آوردن نتیجه در این روش بسیار زمانبر است اما تاثیر آن پایدار است و ریسک کمتری به همراه دارد. سئوی کلاه سفید بر رفع نیاز کاربر تمرکز دارد و علاوه بر آن محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه می کند تا در معرض دید آنها قرار گیرد.
سئو نوشته، تمرکز بر کلمات و مفاهیم کلیدی، سئو داخلی، حضور در شبکه های اجتماعی برخی از تکنیک های کلاه سفید است.

سئوی کلاه سفید

سئوی کلاه سفید

سئوی کلاه خاکستری چیست؟

کلاه خاکستری در واقع تکنیک های بین این دو است. فقط به این دلیل که تکنیک های کلاه خاکستری در دستورالعمل های گوگل نیست هیچ تضمینی هم برای تاثیر پایدار آن وجود ندارد. ریپورتاژ، تبلیغات پولی و هزینه کردن برای کامنت گرفتن بخشی از تکنیک های کلاه خاکستری است.
جدای از این سه تکنیک بیان شده؛ سئو می تواند به سئو داخلی (ON-PAGE) و خارجی (OFF-PAGE) تقسیم شود. که شرح آن قبلا در مقاله بیان شد.

 لازم به ذکر است هیچ نسخه صد درصدی برای موارد ذکر شده وجود ندارد اما بر اساس تجربه و منابع معتبر و الگوریتم های گوگل این آموزش تهیه شده است.

شاید این لیست ها بلند بالا به نظر برسند و بله ما قبول داریم که تامین چک لیست های مختلف سئو به طور همزمان کار آسانی نخواهد بود. اما دو نکته در این جا برای پیشرفت در سئو حائز اهمیت است: اولاً هیچ کس نمی گوید که قرارگیری در صفحه ی اول گوگل قرار است آسان باشد و اتفاقی است که یک شبه رخ می دهد. رسیدن به این جایگاه به رعایت این قوانین به صورت مستمر نیاز دارد.

دوماً هیچ صفر و صدی هم برای سئو وجود ندارد. اینطور نیست که یا همه ی این قوانین سئو را باید رعایت کنید یا اصلاً سراغش نروید. به هر نسبت که شما این قوانین را به کار بگیرید، سایت شما بالاتر می آید و بیشتر امکان دیده شدنش وجود دارد. پس سیاست همه و هیچ را به کار نگیرید.

منابع آموزش و یادگیری سئو چیست؟

1- مطالعه مقالات یا مشاهده ویدئو تخصصی 

بهترین منبع آموزش سئو مطالعه بلاگ سایت هایی چون semrush.com/blog، https://moz.com/blog و https://ahrefs.com/blog/ و از همه مهمتر جستجو در گوگل و مطالعه مقالات بروز در زمینه سئو است.

2- شرکت در دوره های آموزشی سئو

از تجربه افرادی که در زمینه سئو کار کرده اند می توانید استفاده کنید. ابتدا به سراغ آموزش رایگان سئو وردپرس بروید و سپس در کارگاه های آموزشی و وبینار شرکت کنید و می توانید دانش سئو خود را افزایش دهید.

از هر کجا که می توانید شروع کنید و رفته رفته قله ها را فتح کنید. یادتان باشد که سفر هزار کیلومتری با اولین قدم آغاز می شود.

10 دیدگاه ها افزودن دیدگاه
payam danesh
payam danesh

ممنون از مقالتون، ممکنه در مورد تداخل لینک ها بیشتر توضیح بدید؟ کنونیکال در سئو چه تاثیری داره؟

زهرا غفاری
زهرا غفاری در پاسخ به payam danesh
 • طراح محصول

سللام دوست عزیز
دو موضوعی که معمولا مطرح می شود Cannibalization و دیگری Canonical است .
کنیبالیزیشن زمانی اتفاق می افتد که برای یک کلمه کلیدی دو یا چند صفحه در نتایج گوگل نمایش داشته باشیم و این اتفاق خوبی نیست در واقع نوعی هم نوع خواری برای صفحات سایت ایجاد شده است زیرا صفحات ما با یکدیگر رقابت می کنندو قطعا تأثیر منفی روی جایگاه صفحات دارد.
در مقاله روش حل کنیبالیزیشن می توانید روش های حل این مشکل را مشاهده کنید

اما در مورد کنونیکال زمانی است که برای یک صفحه چند url وجود داشته باشد مانند مثال زیر که برای نمایش موبایل و AMP صفحات متفاوتی وجود دارد
Mobile: https://m.sitename.test
AMP: https://sitename.test/amp
یا زمانی که در فروشگاه اینترنتی برای محصولات با قیمت و رنگ متفاوت صفحه متفاوتی دارید.
یکی از روش های حل آن هم استفاده از تگ کنونیکال در صفحات است تا موتورهای جستجو بدانند که کدام صفحه را به عنوان صفحه اصلی در نظر گرفته و آن را ایندکس کند. البته اگر از تگ کنونیکال استفاده نکنید گوگل خودش یک صفحه را به عنوان صفحه اصلی در نظر می گیرد ولی اگر خودتان انتخاب کنید که صفحه اصلی کدام است بهتر است و مطمئن می شوید که گوگل صفحه دیگر را برای شما انتخاب نکرده است.
در مورد تاثیر کنونیکال در سئو می توان هدر دادن بودجه خزش برای یک صفحه دانست و گوگل چندین صفحه را خزش می کند در حالی که این بودجه باید برای یک صفحه مصرف شود.
در مورد قسمت اول سوال ممنون میشم منظورتون از تداخل لینک را بگید تا بتونم کمک اتون کنم

sasao
sasao

با عرض سلام
کلمه کلیدی اصلی را در سئو url به کار ببریم یا تگ عنوان؟؟؟

زهرا غفاری
زهرا غفاری در پاسخ به sasao
 • طراح محصول

سلام دوست عزیز
استفاده از کلمه کلیدی هم در url و هم عنوان هر دو مفید است.

mahtar1399
mahtar1399

سلام ممنون از مقاله خوبتون
توی چک لیست سئو شما اشاره شد اسکمیا استفاده کنید و ی جای دیگه هم دیده بودم این مورد رو. ببینید من یواست رو داشتم و الان می خام رنک مث رو نصب کنم چون اسکمیاها رو میخام داشته باشم.
تنظمیات قبلی با نصب رنک مث باقی می مونه و اشکالی پیش نمیاد؟

زهرا غفاری
زهرا غفاری در پاسخ به mahtar1399
 • طراح محصول

سلام دوست عزیز خیر مشکلی پیش نمیاد و داده ها قبلی را می تونید ایمپورت کنید

زهرا غفاری
زهرا غفاری
 • طراح محصول

دلایل مختلفی موجب کند شدن سایت می شود پیشنهاد می شود ابتدا سرعت سایتان را با استفاده از ابزارهای تست سرعت سایت بررسی کنید،

بعد از پیدا کردن علت کند بودن سایت با یکی از روش های گفته شده در مقاله روش های افزایش سرعت سایت می تونید مشکل پایین بودند سرعت سایتتان را برطرف کنید.

BaranDesign
BaranDesign

ممنون از مقاله کامل اتون من بسیاری از مواردی را که گفتید را رعایت می کنم ولی سرعت سایتم پایینه و فکر می کنم مشکل اصلی در سئو و نگرفتن رتبه ام به خاطر سرعت پایینه. راه حلی برای من پیشنهاد دارید؟

محبوبه حیدری
محبوبه حیدری حرفه ای در پاسخ به BaranDesign

سلام دوست عزیز
خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد و دقیقا توی مراحل نصب رنک مث می تونید درون ریزی یواست به رنک مث رو انجام بدید.
بدون نگرانی می تونید اینکارو انجام بدید. علاوه بر این می تونید از افزونه های اسکمیا در کنار یواست استفاده کنید. https://www.rtl-theme.com/wp-schema-pro-wordprees-plugin/
موفق باشید

mahtar1399
mahtar1399 در پاسخ به محبوبه حیدری

خیلی ممنون از سرعت پاسخ گویی تون.