ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
آموزش سئو

کنیبالیزیشن Cannibalization چیست؟

Cannibalization یا همنوع خواری یکی از مشکلاتی است که به دلیل انتخاب کلمه کلیدی نادرست اتفاق می افتد. زمانی که شما چند صفحه با یک کلمه کلیدی مشترک دارید کنیبالیزیشن اتفاق می افتد. کنیبالیزیشن باعث می شود به ازای یک کیورد چند نتیجه در گوگل داشته باشید و این تاثیر منفی بر روی سئو سایت دارد در این مقاله به این موضوع می پردازیم که کنیبالیزیشن چیست؟ چرا برای سدو سایت ضرر دارد و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟

6
15 فروردین 1398
آخرین بروزرسانی: 23 آبان 1402

کنیبالیزیشن چیست؟

کلمه کلیدی Cannibalization به این معنی است که یک پست یا مقاله در وبسایتتان میتواند برای جستجوهای مشابه در گوگل رتبه بگیرد. در واقع کلمه کلیدی Cannibalization زمانی رخ می دهد که وبسایت در بیش تر از یک صفحه بر روی همان کلمه کلیدی متمرکز شده باشد.

اگر شما مقالاتتان را برای اصطلاحات مشابه بهینه کنید، دچار کلمه کلیدی Cannibalization میشوید و شانستان را برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل از دست میدهید. گوگل برای هر موضوعی در نتایج جستجو تنها 1 یا 2 نتیجه از همان نام دامنه را نمایش میدهد، البته اگر دامین آتوریتی بالا باشد این میزان به 3 نتیجه میرسد.

اگر از کلمه کلیدی Cannibalization برای بهینه سازی صفحاتتان استفاده کنید در واقع در حال رقابت با خودتان برای گرفتن رتبه در گوگل هستید. بگذارید بگوییم شما دو پست در مورد یک موضوع دارید در این صورت گوگل قادر به تشخیص اینکه کدام پست در آن پرس و جستجوی خاص در نتایج بالاتری قرار بگیرد ندارد؛ در نتیجه هر دو آنها در رتبه پایینتر قرار میگیرند.

در قسمت آنالیز افزونه یواست سئو زمانی که یک مقاله با کلمه کلیدی که قبلا به کار رفته بهینه شود بالت قرمز رنگی ظاهر میشود که نشان دهنده این است که این کلمه ی کلیدی قبلا استفاده شده است.

به دلایل مختلفی ناکارآمدی کلمات کلیدی یا کلمات کلیدی cannibalization وضعیت مطلوبی نیستند. در این پست این دلایل را بررسی خواهیم کرد و سپس به شما نشان خواهم داد که چگونه با مشکل مواجه شوید.

چرا Cannibalization برای سئو SEO خوب نیست ؟

موارد زیادی در سئو سایت وجود دارد که به شما کمک می کند تا ارائه خدمات خود را بهبود ببخشید. زمانی که ما کاری برای بهینه سازی موتور های جستجو انجام نمی دهیم، بهتر می شود (فهمیدن صفحات سایت) تا اینکه زیادی بهینه سازی انجام دهیم. ??

داشتن صفحات مختلف با همان کلمه کلیدی هدف در یک وبسایت باعث نمی شود که موتورهای جستجو فکر کنند که وبسایت شما با کلمه کلیدی هدف بسیار مرتبط است. هنگامی که چندین صفحه وبسایت بسیار شبیه به هم باشند، در واقع می تواند سیگنال های منفی ارسال کند.

کلمه کلیدی cannibalization | ناکارآمدی کلمات کلیدی

پیامدهای ناشی از بهینه سازی چندین صفحه با همان کلمه کلیدی

محتوای با کیفیت ضعیف: تصور کنید کتابی دارید که به خوبی سازماندهی نشده و چندین صفحه تکراری درون آن وجود داشته باشد، قطعا این کتاب، کتاب مهیجی نخواهد بود. مطمئنا شما می خواهید محتوا مفید و جذاب را به کاربران وب سایت خود نمایش دهید، و با این کار، لینک ها و ارجاعاتی به مطلب خود داشته باشید (به عنوان رفرنس شناخته شوید) و مهمتر از آن گوگل به شما به عنوان یک سایت با محتوای مفید و سازمان یافته نگاه کند. با داشتن کلمات کلیدی cannibalization از این اهداف دور میشوید.

لینک های خارجی ضعیف یا خنثی: بیایید فک کنیم که شما چندین صفحه مختلف با کلمه کلیدی هدف Snowboard روی وبساییتان دارید، همینطور شما در این صفحات به چندین وبسایت خارجی در مورد Snowboard لینک دادید. اگر همه ی این سایت ها به یک صفحه در موضوع کلی Snowboard پیوند داده میشدند و کیفیت این لینک ها در یک جا جمع شده بود برای سایت شما بهتر بود تا اینکه این ارزش بین چندین صفحه تقسیم شود.

لینک های داخلی و انکر تکست های ضعیف یا خنثی: زمانی که چندین صفحه با یک موضوع و یا یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار می دهید، کیفیت و قدرت لینک های داخلی و انکر تکست ها را برای صفحات مورد استفاده نخواهید داشت.

نرخ تبدیل پایین تر: احتمال دارد که چندین صفحه با یک موضوع نسبت به یک یا چندین صفحه دیگر نرخ تبدیل بهتری داشته باشند. شما می توانید این تئوری را با استفاده از ابزارهای آنالیز مثل گوگل آنالیتیکس و Goal هایی که در آن ست می کنید بررسی نمایید.

مهم: بهینه سازی چندین صفحه با یک کلمه کلیدی می تواند به SEO سایت شما آسیب بزند.

چگونه Cannibalization را رفع کنیم

خوشبختانه، هنگامی که این مسئله را شناسایی کردید، اصلاح کلمه کلیدی کینیبالیزاسیون آسان است. اما ممکن است کمی کار ببرد، همه چیز به سازماندهی شما بستگی دارد??

1- Title tag یا تگ های عنوان تکراری را شناسایی کنید

ابتدا محتوا را در سایت خود ارزیابی کنید تا مشخص شود کلمات کلیدی Cannibalization در کجاها رخ داده است، سپس موضوعات مورد نظر سایت خود را تعیین کنید، به طوری که هر صفحه یک موضوع منحصر به فرد را مورد هدف قرار دهد. (مانند کلمات کلیدی)

ابتدا با ساده ترین روش کشف یک مشکل شروع می کنیم: شناسایی تگ های عنوان تکراری در سایت

میتوانید از یک خزنده وب شبیه Screaming Frog استفاده کنید که در این کار به شما کمک می کند. (البته این خزنده اطلاعات بیشتری در اختیار شما میگذارد که نمایش صفحات با تگهای عنوان تکراری یکی از آنهاست)

مهم: گام اول برای رفع کلمه کلیدی Cannibalization : خزیدن و مرتب سازی تگ های عنوان یا Title tag

(نسخه رایگان Screaming Frog فقط 500 url را کاوش میکند)

ابزار Screaming Frog که برای آنالیز وبسایت مناسب است

خروجی را روی ستون ‘title tag’ مرتب کنید و برچسب های عنوان تکراری را ببینید. یا اگر شما خروجی خزنده را در اکسل بارگذاری کنید، می توانید از فیلتر کردن برای دیدن چند صفحه در یک موضوع خاص استفاده کنید.

وبسایت deepcrawl.com هم می تواند به شما در تشخیص صفحاتی که بر روی یک کلمه کلیدی خاص متمرکز شده اند کمک نماید.

ابزار تشخیص محتوا تکراری

چنین ابزارهایی سایت را می خزند و با استفاده از خروجی آنها می توانید متادیسکریپشن های تکراری، تایتل تگ های تکراری و… را به راحتی شناسایی نمایید.

همچنین شما می توانید با کوئری ‘site:domain.com “keyword صفحاتی که با کلمه کلیدی مورد نظر، مورد هدف قرار گرفته اند را مشاهده نمایید.

شناسایی صفحات با یک موضوع مشخص

بعد از شناسایی صفحات مشکوک می توانید محتوای خود را به روز رسانی نمایید.

2. استفاده از تگ کنونیکال 

شما با استفاده از تگ کنونیکال می توانید به گوگل بگویید که دقیقا هدف شما کدام صفحه است. صفحه ای که اهمیت کمتری برای شما دارد را روی صفحه با اهمیت بیشتر کنونیکال کنید.

برای اینکه در مورد تگ کنونیکال دچار اشتباه نشوید توصیه می کنیم مقاله اشتباهات رایج در تگ کنونیکال را مطالعه کنید.

3. سازماندهی مجدد ساختار سایت

با وجود اینکه شناسایی تگ های عنوان تکراری و رفع آنها کار ساده ای است ولی بسیار به شما در رفع کلمات کلیدی cannibalization (ناکارآمدی کلمات کلیدی) کمک می کند، اما اگر بیش از یک صفحه در بدنه اصلی وبساییتان بر روی یک کلمه کلیدی متمرکز شده باشد ممکن است که به یک بازسازی قدرتمندتری برای محتوای سایتتان نیاز داشته باشید.

یکی از راه هایی که ما می توانیم برای پیکربندی مجدد اطلاعات وبسایتمان استفاده کنیم این است که یک معماری سازماندهی شده برای اطلاعات تصویر کنیم. به دست آوردن صفحات و کلمات کلیدی هدف که در حال حاضر دارید و دوباره گروه بندی کردنشان در صورت نیاز. در این مدل گروه بندی ممکن است با فضای خالی مواجه شوید که برای رسیدن به هدف خود نیاز به نوشتن مطالب جدید دارید.
می توانید از ابزارهای  بصری مختلفی برای کمک به این کارها مانند Balsalmiq یا حتی یک صفحه گسترده ساده استفاده کنید.

دیاگرام ساده که با Balsalmiq ترسیم شده است.

رفع کلمه کلیدی cannibalization

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید، اگر سایت شما دارای قدرت بالایی باشد، امکان دارد گوگل بیش از یک صفحه سایت شما را پبشنهاد دهد، مانند “اسنو بورد ها”. این حالت نوعی cannibalization نیست. شما عنواین را تغییر داده اید (و امیدوارم محتوا را نیز )، بنابراین این یک مشکل نیست.

مهم: برای رفع کلمه کلیدی cannibalization، معماری سایت خود را با موضوعات و زیر موضوعات تغییر دهید.

وقتی که کارتان انجام شد، سایت شما ممکن است مانند این باشد:

رفع کلمه کلیدی cannibalization
در تصویر بالا می توانید ببینید معماری اطلاعات به خوبی سازمان یافته است. یک صفحه اصلی در موضوع عمومی و صفحات پشتیبان در زیر موضوعات مختلف وجود دارد.

این به گوگل کمک می کند تا در جستجو های خود بهترین صفحات را انتخاب کند و همچنین کمک می کند تا کاربرانی که برای کشت و گذار به وب سایت شما آمده اند، به راحتی اطلاعاتی که نیاز دارند را به دست آورند.

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 3 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش رایگان سئو وردپرس
در این مقاله با آموزش وردپرس رایگان مواردی مانند تنظیمات پیشخوان وردپرس، نصب افزونه‌های وردپرس، سئو داخلی، خارجی و تکنیکال را آموزش می‌دهیم تا با هزینه کم و انجام تمام اقدامات برای سئو سایت به رتبه های برتر نتایج گوگل دست پیدا کنید.
بنر
چک لیست سئو وردپرس؛ نکات عملی برای رسیدن به رتبه 1
برای رسیدن به رتبه اول نتایج گوگل باید یک سایت بهینه برای موتورهای جستجو داشته باشید. در این مقاله چک لیست سئو 2023 برای سئو داخلی، سئو خارجی، سئو تکنیکال را آماده کرده ایم، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
بنر
آموزش ساخت رایگان اکانت ماز پرو Moz Pro
به کمک اکانت MOZ Pro می توانید از آخرین تغییرات قوانین و نکات سئو خبر دار شوید، کمپین های کنترل استراتژی سئو تعیین کنید، عملکرد رقبای خود را رصد کنید، نقاط ضعف و قدرت خود را بیشتر بشناسید و جایگاه بهتری در موتور جستجو بدست آورید. در ادامه با آموزش ساخت اکانت Moz Pro با ما همراه باشید.
بنر
رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس در هاست های ایرانی
عوامل زیادی باعث کندی سرعت پیشخوان وردپرس می شوند که باید آنها را بررسی و رفع کنید. یکی از مشکلاتی که اخیرا باعث کاهش سرعت لود شده استفاده از هاست های ایرانی است. اگر شما هم از هاست ایرانی استفاده می کنید این مقاله را از دست ندهید.
6 دیدگاه
rahman sadeghi
rahman sadeghi
17 فروردین 1398 01:56

عالی و فوق العاده کاربردی
امیدوارم همیشه موفق باشید ?

آیا مفید بود ؟
0
زهرا کامران
زهرا کامران
17 فروردین 1398 09:06

سپاس فروان ??

آیا مفید بود ؟
sajadn
sajadn
16 فروردین 1398 09:33

واقعا عالی بود
خسته نباشید .

آیا مفید بود ؟
0
زهرا کامران
زهرا کامران
16 فروردین 1398 12:07

مچکرم ازتون آقای نوری???

آیا مفید بود ؟
hucserver
hucserver
15 فروردین 1398 22:36

مقاله عالی و جامعی بود

آیا مفید بود ؟
0
زهرا کامران
زهرا کامران
15 فروردین 1398 23:40

سپاسگزارم از شما??

آیا مفید بود ؟