ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
مجموعه مقالات وردپرس

بردکرامب چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

برای شما نیز پیش آمده که پس از وارد شدن به یک وب سایت، وارد بخش های مختلف آن شده باشید اما پس از مطالعه محتوا ها و مطالب موجود، اطلاعی از مسیر پیمایش کرده نداشته باشید. در این مواقع یک بردکرامب که پیمایش و مسیر پیموده شده را ثبت کرده باشد، می تواند به شما در یافتن موقعیت کنونی کمک زیادی نماید. اما بردکرامب چیست؟ مزیت Breadcrumb چیست؟ و چه تاثیری بر سئو دارد؟برای یافتن پاسخ این سوالات تا انتهای این مقاله با راست چین همراه باشید.

0
24 فروردین 1400
آخرین بروزرسانی: 25 فروردین 1403

بردکرامب چیست؟

هنگامی که وارد بخش ها و زیرشاخه های مختلفی از یک وب سایت می شوید زیر منوی هدر، دنباله ای از عناصر و دسته های مختلفی که به ترتیب وارد آن ها شده اید، نمایش داده می شود. به این ترتیب کاربر به راحتی متوجه خواهد شد که از طریق چه مسیر و دسته ای وارد صفحه و موقعیت کنونی خود شده است.

درست مانند پیوندهای داخلی، این مسیر پیمایش به کاربران در یک وب سایت کمک می کنند و به آن ها کمک می کنند اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند و هر مرحله که خواستند به عقب برگردند، این مسیر و یا رشته ای از صفحات را بردکرامب یا Breadcrumbs می گویند، یکی از ابزارهایی که می تواند در بهبود سئو وب سایت تاثیر داشته و موجب تغییر در رتبه بندی سایت ها شود، بردکرامب ها هستند.

برخی بردکرامب را خرده نان تعریف می کنند ک این معنی لغوی این کلمه است به هر حال استفاده از بردکرامب ها یا همین خرده نان ها در سایت موجب می شود تا کاربر احساس راحتی بیشتری با وب سایت شما داشته و بتواند در سریع ترین زمان ممکن به مطالب مدنظر خود دسترسی پیدا نماید، از آنجایی که گوگل در بروزرسانی های جدید خود به شدت به تجربه کاربری اهمیت می دهد پس دور از انتظار نیست که استفاده از بردکرامب در سئو سایت شما دخیل باشد!

حتماً بخوانید چک لیست سئو وردپرس

انواع بردکرامب

بسته به صفحات موجود در مسیر رسیدن به موقعیت کنونی کاربر می توان انواع مختلفی از بردکرامب ها را تعریف کرد. Breadcrumb ها دارای انواع متفاوتی هستند اما موارد زیر 3 مورد از کاربردی ترین و متداول ترین انواع آن است.

1. بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب

بردکرامب های مبتنی بر سلسله مراتب یکی از پرکاربردترین نوع بردکرامب در سیستم های مدیریت محتوایی مثل وردپرس هستند. وب سایت هایی که مجهز به این نوع از بردکرامب هستند، مسیر پیمایش شده از صفحه اصلی را در اختیار کاربر قرار می دهند. در نتیجه مسیر پیموده شده کاربر در نهایت به این صورت خواهد بود.

صفحه اصلی > دسته > زیرمجموعه > صفحه و موقعیت کنونی

بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب

2. بردکرامب مبتنی بر ویژگی

بردکرامب های مبتنی بر ویژگی بر اساس مسیر کلیک کاربر و یا بر اساس ویژگی های محصول در وب سایت های فروشگاهی مسیری را نمایش می دهند. بطور مثال در سایت فروشگاهی زیر، اگر کاربر از طریق صفحه یک محصول وارد صفحه شود، چنین آدرسی که حاوی ویژگی های محصول است، نمایش داده خواهد شد.

انواع بردکرامب

همانند نوع قبلی، این نوع از بردکرامب نیز می تواند با صفحه اصلی یا صفحه اول دسته بندی شروع شود. علاوه بر این مورد، می توان المنت های دیگری به این مسیر افزود و یا برخی از عناصر را حذف کرد، این تغییرات تنها وابسته به مسیری است که کاربر با ورود به یک صفحه به چه زیرصفحه هایی وارد می شود.

3. بردکرامب مبتنی بر تاریخچه

Breadcrumb های مبتنی بر تاریخچه نشان دهنده صفحاتی است که کاربر آن ها را پیموده است. البته این نوع از برد کرامب ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند چرا که دکمه بازگشت مرورگر نیز می تواند کاربران را صفحات قبلی راهنمایی و منتقل نماید، در نتیجه تاثیر چندانی با این نوع از برد کرامب مشاهده نخواهد شد. مسیر طی شده در این نوع به این صورت قابل مشاهده خواهد بود:

صفحه اصلی > صفحه قبلی > صفحه قبلی > صفحه فعلی کاربر

 انواع بردکرامب breadcrumb

4. منوی کشویی ناوبری

اگر وب سایت نسبتا بزرگ و وسیعی دارید و می خواهید بیش از چند دسته بندی و زیر دسته بندی به آن اضافه کنید، منوی کشویی یا بازشونده ناوبری گزینه ی روبروی شماست. یکی از روش های متداول در سایت های فروشگاهی بسیار بزرگ استفاده از این نوع برد کرامب است.

منوی کشویی ناوبری

breadcrumb منو کشویی

 

نحوه افزودن بردکرامب به وب سایت

روش ها و ابزارهای متفاوتی برای افزودن بردکرامب به یک وب سایت وردپرسی وجود دارد که سعی کردیم درباره هر یک این روش ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

– درج بردکرامب با استفاده از کدنویسی

برای اینکه بتوانید بدون افزونه جانبی یک راهنمای صفحه به وب سایت خود اضافه کنید و از مزایای آن بهره مند شوید، ابتدا باید وارد وب سایت Schema.org شوید و از ابزار های آن کمک بگیرید. یک قطعه کد بردکرامب بدون علامت گذاری و ساده به صورت زیر خواهد بود.

<ol>
<li>
<a href=”https://example.com/dresss”>Dresses</a>
</li>
<li>
<a href=”https://example.com/dresss/real”>Real Dresses</a>
</li>
</ol>

 

کد زیر نیز کد افزودن بردکرامب با استفاده از علامت گذاری و اسکیما است.

کدنویسی برد کرامب

کد نویسی برد کرامب

در صورتی که با برنامه نویسی آشنا نیستید و گمان می کنید که نمی توانید به صورت دستی کد مربوط به افزودن بردکرامب را در صفحه خود وارد نمایید، پیشنهاد راست چین استفاده از افزونه های کاربری سئو و اسکیما مارک آپ است!

– فعال کردن بردکرامب در افزونه Yoast SEO

یکی از قسمت های مورد توجه در آموزش یواست سئو ساخت برد کرامب است. به وسیله افزونه Yoast SEO می توانید به سادگی و تنها با چند کلیک بردکرامب مورد نظر خود را به کل مسیر های وب سایت اضافه کنید. این کار نیاز به هیچ دانش برنامه نویسی ندارد و به سادگی قابل پیاده سازی است!

برای اینکار باید به مسیر سئو > بهبود ظاهر جستجو > برد کرامب بروید، سپس کادری مطابق زیر مشاهده خواهید کرد که همان تنظیمات برد کرامب است.

فعال کردن بردکرامب در Yoast SEO

choosearea

فعال کردن بردکرامب در افزونه Yoast SEO

همانطور که در تصویر تنظیمات پیشخوان وردپرس بالا مشخص است، گزینه های مختلفی در افزونه یواست سئو وجود دارد که با راهنمای صفحه یا همان برد کرامب در ارتباط هستند. با پیکربندی موارد فوق، بردکرامب وردپرس به طور خودکار به وب سایت شما افزوده خواهد شد.

در این راست چین، افزونه ها و قالب های متنوع دیگری نیز وجود دارد که قابلیت درج خودکار برد کرامب و سایر اسکیما های متداول در آن ها وجود دارد که می توانید با توجه به نیاز خود هر یک از آن ها را تهیه نمایید. به عنوان مثال قالب استادیار یا قالب آرکی همراه با افزونه Breadcrumb NavXT نیز از دیگر مواردی هستند که برای افزودن بردکرامب به وب سایت های وردپرسی بدون کد نویسی مناسب هستند.

محصول پیشنهادی
بنر
قالب استادیار، پوسته آموزشی Studiare
دسته بندی : قالب آموزشی
5445
فروش
84%
رضایت

تاثیر بردکرامب بر سئو سایت

یک مطالعه موردی بر روی Moz نشان می دهد که پس از اضافه کردن بردکرامب به وب سایت ها به طرز چشمگیری زمان ماندن کاربران در سایت و تعداد بازدیدکنندگان آن ها افزایش یافته است!

تاثیر بردکرامب بر سئو

مسلماً، این سایت ها تغییرات دیگری را نیز اضافه کردند و از شر چند مشکل دیگر خلاص شدند، اما قطعا نمی توان از تاثیر بردکرامب بر سئو نیز غافل شد

همانطور که در بالا به صورت خیلی جزئی اشاره شد به دلیل دخیل بودن تجربه کاربری در سئو جدید گوگل تاثیر گذاری بردکرامب بر سئو از هیچکس پوشیده نیست و می تواند از طرق مختلف موجود تغییر رتبه بندی وب سایت شما شود. اما این اتفاق چگونه رخ می دهد؟

1. مهمترین تاثیر: بهبود تجربه کاربری شود

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مسائلی که گوگل در سئو و بطور کلی در رتبه بندی وب سایت ها به آن دقت می نماید، رضایت کاربر از ورود به یک وب سایت است.

هیچکس با وارد شدن به بخش های مختلف و عدم اطلاع از موقعیت کنونی خود، احساس شادمانی و رضایت نخواهد کرد. در نتیجه بردکرامب ها می توانند با نمایش مسیر های مختلف به کاربر آن را از موقعیت کنونی خود آگاه ساخته و موجب ایجاد تجربه کاربری مطلوب گردند.

2. کاهش نرخ پرش و خروج از سایت

بسیاری از افرادی که وارد وب سایت شما می شوند، طبیعتا از طریق جستجوی گوگل با سایت شما آشنا شده اند و کمتر کسی از طریق صفحه اصلی و درج آدرس مستقیما به وب سایت شما وارد می شود. از این رو در صورتی که وب سایت شما از بردکرامب برخوردار باشد، این امکان را به کاربر می دهد که وارد قسمت های دیگر وب سایت شده و از صفحات دیگر نیز دیدن نماید.

همین موضوع می تواند در کنار بهبود تجربه کاربری که گزینه اول این لیست است، به کاهش نرخ پرش یا بانس ریت سایت شما نیز کمک کند، در مقاله ای جداگانه در وبلاگ راستچین در مورد تاثیرات کاهش بانس ریت بر سئو سایت بحث کرده ایم

3. نمایش بهتر نتایج جستجوی گوگل

از آنجایی که درج بردکرامب می تواند سلسله مراتب صفحات وب سایت شما را نشان دهد، در نتیجه به گوگل و سایر موتور های جستجو نیز کمک می کند که راحت تر وب سایت شما را بررسی نمایند. از همین رو تاثیر بردکرامب بر سئو اثبات خواهد شد.

از طرفی زمانی که بردکرامب صفحات شما در اسنیپت یا همان کادر جستجو در صفحه سرچ گوگل نمایش داده شوند، کاربر به راحتی متوجه خواهد شد که صفحه نمایش داده شده در کدام دسته و زیر شاخه سایت شما قرار دارد. از همین رو نمایش این راهنمای صفحه در اسنیپت یکی دیگر از عواملی است که موجب می شود کاربران با مشاهده آن ها، وب سایت شما را انتخاب کرده و با کلیک بر روی آن وارد صفحه وب سایت شما شوند.

بردکرامب در نتایج سرچ گوگل

بردکرامب در نتایج سرچ گوگل فارسی

بردکرامب در نتایج سرچ راست چین

4.  بهبود ساختار لینک سازی داخلی

بهره گیری از بردکرامب اصولی مخصوصا در وردپرس موجب می شود تا بتوانید از طریق آن ها به صفحات بیشتری از وب سایت به صورت اصولی با رعایت سلسله مراتب لینک دهی کنید. به این ترتیب ارزش لینک دهی در تمامی صفحات به طور یکنواخت پخش شده و کاربر نیز می تواند به سادگی به سایر صفحات وب سایت دسترسی داشته باشد.

از این رو تمامی دسته بندی ها به واسطه بردکرامب مانند شکل زیر به صفحه اصلی، زیرمجموعه ها به دسته بندی های بیشتر و صفحات محصول به زیرمجموعه های مربوطه لینک داده شوند.

بهبود لینکسازی داخلی با بردکرامب

برای تاثیر بردکرامب بر سئو لازم است تا از این ابزار به صورت صحیح و در جای مناسب استفاده شود چرا که عدم بکارگیری صحیح آن نه تنها به سئو کمکی نمی کند بلکه می تواند موجب آسیب رساندن به آن نیز شود.

بهینه سازی و استفاده درست از بردکرامب برای سئو

توجه داشته باشید که بهینه سازی بیش از حد صفحات نه تنها موجب افزایش رتبه بندی و بهبود سئو نمی شود، بلکه موتورهای جستجو به سایت شما حساس شده و نتیجه بالعکسی دریافت خواهد شد. مانند استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی های اصلی سایت در بردکرامب ها تاثیر مخرب بر سایت خواهد داشت. برای اینکه تاثیر بردکرامب بر سئو مثبت باشد باید بهینه باشد بعلاوه توجه داشته باشید که Breadcrumb ها بیشتر برای رعایت سلسله مراتب هاست و توصیه می شود این پیمایش مسیر تنها شامل 2 مرحله از دسته بندی باشند.

لازم به ذکر است که این ابزار باید مکمل سایر ویژگی های وب سایت شما باشد تا بتواند تاثیر مثبتی بر سئو سایت داشته باشد. بسیاری از افراد تنها بر روی بهینه سازی این عنصر کار کرده و با بهینه سازی بیش از حد آن موجب تخریب و آسیب به سئو و یا رتبه بندی وب سایت خواهند شد که این موضوع از اساس غلط است!

4 اشتباه رایج هنگام استفاده از بردکرامب برای سئو

پیاده سازی بردکرامب یک راه کاملاً مستقیم برای بهبود SEO سایت و ارائه UX بهتر است اما گاهی اجرای اشتباه تاثیر بردکرامب بر سئو را منفی می کند و می تواند بیش از آنکه سود داشته باشد برای سایت شما ضرر داشته باشد. در اینجا چند اشتباه کوچک آورده شده است که بهتر است در زمان استفاده از بردکرامب از آن ها جلوگیری کنید.

– انتخاب سایز فونت مناسب

بردکرامب باید به راحتی و بدون مانع قابل مشاهده باشد، فونت کوچکتر مناسب است، اما نوشتن متن بسیار کوچک هم مناسب نیست و کلیک را در روی دستگاه های تلفن همراه دشوار خواهد کرد. سعی کنید آن ها را در بالای صفحه، زیر هدر یا درست بالای عنوان H1 قرار دهید تا پیدا کردن آن ها آسان باشد.

– فقط منوی ناوبری خود را تکرار نکنید

اگر بردکرامب شما فقط آنچه را که در نوار و منوی ناوبری شما قرار دارد کپی کند، ممکن است اصلا مفید واقع نشود. (فقط فضای بیشتری را اشغال می کنید!).

– منوی ناوبری خود را به نفع Breadcrumbs خسته کننده نکنید!

اگر نمی خواهید منوی ناوبری خود را تکرار کنید، قرار هم نیست تمام منوی خود را در بردکرامب درج کنید، این دو به عنوان یک مکمل عمل می کنند، نه جایگزینی برای سایر ویژگی ها!

– از نوع درست برد کرامب استفاده کنید

استفاده از بردکرامب سلسله مراتبی رایج ترین نوع است، اما ممکن است بهترین انتخاب برای سایت شما نباشد. اگر سایت شما از ساختار تو در تویی که بیشتر صفحات در چند دسته قرار می گیرند برخوردار است، از بردکرامب سلسله مراتبی استفاده نکنید. در این صورت، بردکرامب مبتنی بر تاریخچه می تواند مفیدتر باشد.

بررسی و تست بردکرامب در صفحه

برای اینکه متوجه شوید که آیا بردکرامب برای وب سایت شما به درستی فعال است یا خیر، از ابزار Structured data testing tool یا ابزار Rich Result Test بهره ببرید، هر دو مستقیما توسط گوگل طراحی و پیاده سازی شده است. با وارد شدن به این وب سایت و وارد کردن آدرس URL صفحه مورد نظر خود، می توانید از وجود هر نوع اسیکمایی در صفحه از جمله برد کرامب مطمئن شوید، حتی اگر یک اسکیما یا داده ساختار یافته در صفحه شما با مشکل مواجه باشد نیز می توانید تمامی خطاهای موجود را به راحتی مشاهده کنید.

در صورتی که تعداد خطاها و هشدارها در قسمت بالا سمت راست، برابر 0 باشند نشان از این است که تمامی مراحل ذکر شده برای درج داده های ساختار یافته و مخصوصا برد کرامب به درستی انجام شده و راهنمای صفحه برای وب سایت شما فعال شده است.

بررسی و تست بردکرامب در صفحه

در صورتی که هشدار و یا خطایی مشاهده می کنید، به این معنی است که داده های ساخت یافته به درستی در وب سایت شما پیاده سازی نشده اند. از این رو بهتر است که یک توسعه دهنده استخدام کنید و از وی بخواهید که این مشکل را برطرف نماید.

تنظیمات دیگری از یواست سئو که می‌توانید برای بهبود سئو انجام دهید تنظیمات اسکیما در یواست است که به گوگل درک بهترین از صفحات شما می‌دهد تا در نتایج رتبه بهتری به شما بدهد.

فراموش نکنید بردکرامب ها یکی از اساسی ترین عناصر و آپشن های سئو و تجربه کاربری وب سایت است که اعمال آن بر صفحات به کمک افزونه ها و قالب های موجود در راست چین بسیار ساده است. پس زودتر دست به کار شوید!

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 4 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم. یادت باشه اگر امید داشته باشی هیچ وقت دیر نیست.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش گام به گام بسته نصب آسان در لوکال هاست
اگر در لوکال هاست وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید یکباره وب سایت خود را به هاست منتقل کنید. یعنی بدون آنکه نیاز به هاست و دامنه داشته باشید، سایت را بدون استرس و نگرانی راه اندازی می کنید  و پس از مطمئن شدن از همه تغییرات دلخواهتان، آن را به هاست اصلی انتقال می دهید. همچنین در مصرف ...
بنر
آموزش قالب وودمارت؛ آموزش صفر تا صد طراحی فروشگاه
قالب وودمارت یک راه حل قدرتمند برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی است. این قالب با انعطاف پذیری بالا، مجموعه ویژگی‌های غنی و رابط کاربری بصری، به شما این امکان را می‌دهد تا فروشگاه رویایی خود را به راحتی راه اندازی کنید. در این مقاله، آموزش قالب وودمارت را شروع و شما را با جنبه های مختلف این قالب ...
بنر
آموزش نصب و فعالسازی ioncube در زمپ
ionCube Loader ماژولی است که برای اجرای فایل های رمزگذاری شده روی سرور نصب می شود. نصب و فعالسازی ioncube به سادگی انجام می شود. در صورت فعال نبودن ionCube شما با خطا مواجه می شوید. اما راهکار ساده رفع این خطا نصب ionCube در کمتر از چند دقیقه است که در ادامه به توضیح آن به صورت ویدئویی می پردازیم.
بنر
آموزش نصب آسان قالب وردپرس در Cpanel
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید. در کم تر از 10 دقیقه سایت وردپرس خود را نصب کنید. در نگاه اول به نظرتان این جمله فقط یک تبلیغ برای جذب مخاطب به نظر می‌رسد اما کاملا درست است. کافی است از بسته نصب آسان وردپرس استفاده کنید تا سایت شما در کم تر از 10 دقیقه، روی هاست نصب شود. با هم نصب قالب ...
0 دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.