ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
مجموعه مقالات وردپرس

پیوند یکتا و نامک چیست؟ نکاتی برای بهینه سازی نامک

پیوند یکتا وردپرس یکی از اولین تنظیماتی است که معمولا باید بعد از نصب وردپرس باید انجام دهید و انتخاب درست نوع پیوند یکتا تاثیر زیادی در سئو سایت دارد. بسیاری Permalink را با Slug اشتباه می گیرند در ادامه هر دو مبحث را توضیح می دهیم و نکات مهم برای بهینه شدن نامک را توضیح می دهیم.

6
08 بهمن 1399
آخرین بروزرسانی: 25 فروردین 1403

پیوند یکتا چیست؟

پیوند یکتا (Permalink) آدرس هر گونه برگه، محصول و نوشته در وردپرس می باشد. از آن جهت که Permalink از ترکیب دو کلمه ی  Permanent و Link به وجود آمده است، متوجه می شویم که پیوند یکتا یک آدرس دائمی برای مطالب ما می باشد. همین طور که از نام پیوند یکتا مشخص است این یک پبوند منحصر به فرد و خاص است و شما به هیچ وجه نمی توانید هیچ دو صفحه ای را پیدا کنید که پیوند یکتای آنها مشابه یکدیگر باشد.

قسمت های پیوند یکتا

پیوند یکتا از سه قسمت تشکیل شده است:

 • پروتکل: //:https
 • نام دامنه: /futuretheme.ir
 • نامک: آشنایی-با-permalink-و-slug

slug چیست

تنظیمات پیوند یکتا در وردپرس

وردپرس به طور پیش فرض از قالب ساده برای ایجاد پیوند یکتا استفاده می کند. تنظیم پیش فرض نامک در وردپرس به این صورت است که بعد از نام دامنه یک شناسه به نوشته تخصیص می دهد. این به عنوان مثال این قالب ساده به شکل روبرو می تواند باشد.

https://www.yourdomain.com/?p=113

همانطور که مشاهده کردید، این شناسه هیچ اطلاعاتی به کاربر و موتورهای جستجو نمی هد. بنابراین اولین گام برای سئو کردن آدرس سایت وردپرسی تغییر تنظیمات پیوندهای یکتا است. از مسیر تنظیمات > پیوندهای یکتا پیکربندی نامک را  می توان در وردپرس انجام داد که یکی از اقدامات مهم بعد از نصب وردپرس است. برای این منظور نام نوشته را انتخاب کنید و تنظیمات را ذخیره کنید.

پس از دخیره تنظیمات از پیشخوان> برگه ها> همه برگه ها را انتخاب کنید. برروی لینک ویرایش برگه ای که می خواهید اسلاگ آنرا اصلاح کنید، کلیک کنید.

برای تغییر نامک در وردپرس 5.3 همانظور که در تصویر مشخص شده است، در بخش سند سپس پیوند یکتا می توانید نامک را تغییر دهید. در ویردپرس نسخه 5.3 از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده شده است.

اما دروردپرس با نسخه های پایینتر از 5.3 می توانید نامک را با کلیک بر روی ویرایش در کنار پیوند یکتا تغییر داد. سپس برروی دکمه قبول کلیک کرد تا تغییرات اعمال شود.

نامک چیست؟

نامک یا Slug به معنی عبارتی است که در انتهای پیوند یکتا یا URL بعد از دامنه آورده می شود. و بیانگر محتوای نوشته ی ما است.

دلایل اهمیت نامک

هنگامی که مطلبی را در موتور های جستجو سرچ می کنیم، نتایج در سه بخش برای ما قابل مشاهده هستند: عنوان نوشته، پیوند یکتا و خلاصه ای از نوشته

این که کاربر از بین نتایجی که نمایش داده می شود، روی کدام یک کلیک کند بستگی به نامک هم دارد. از این رو باید دقت شود که نامک خوانا باشد. همچنین نامک در سئوی سایت هم تاثیر دارد، پس نامک باید SEO Friendly (بهینه برای موتورهای جستجو) باشد تا در افزایش رتبه ی سایت شما کمک کند.

  مقاله سئو چیست؟ به شما کمک می کنند با اصول و نکات اساسی برای سئو سایت آشنا شوید این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

نامک انگلیسی یا فارسی

 

مزایای استفاده از نامک انگلیسی

همواره انتخاب نامک فارسی یا انگلیسی برای کاربران یک سوال بوده است در زیر مزایای استفاده از نامک به زبان انگلیسی را بررسی کرده ایم.

 • کپی کردن و به اشتراک گذاشتن آن راحت است.

اگر پیوند یکتای شما فارسی است. و در یک شبکه ی اجتماعی می خواهید آن را به اشتراک بگذارید. مانند تصویر زیر تبدیل به آدرسی با عبارات نامفهوم می شود و کاربر با دیدن لینک نمی تواند موضوع پست شما را بفهمد و کاربر پسند نیست.

نامک نباید به زبان فازسی باشد.

 • لینک انگلیسی سریع تر از فارسی در گوگل ایندکس می شود.

البته این مورد تاثیر چندانی در سئوی سایت ندارد ولی یکی از مواردی که به ما کمک می کند تا مطلب مورد نطر سریع تر ایندکس شود توجه به ساختار URL است.  تجربه ثابت کرده که URL های انگلیسی سریع تر ایندکس می شوند.

 • کوتاه بودن لینک انگلیسی نسبت به لینک فارسی

لینک های انگلیسی نسبت به فارسی خیلی کوتاه تر هستند. برای درک بهتر این موضوع برای یک نوشته نامک را با 5 کلمه ی انگلیسی بنویسید. بار دیگر نامک را با یک کلمه ی فارسی بنویسید و بعد از آن  هر دو لینک رو کپی و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. متوجه خواهید شد که لینک فارسی از کاراکتر های بیشتری تشکیل می شود و طولانی تر است.

اینکه از نامک فارسی یا انگلیسی استفاده کنید بستگی به استراتژی خودتان دارد ولی تجربه نشان می دهد بهتر از نامک انگلیسی استفاده کنید.

نکات مهم سئو نامک (slug) چیست؟

 • نامک باید کوتاه و مختصر باشد.

ابتدا مطمئن شوید که در نامک از کلمات یا حرف های غیر ضروری یا استفاده ی بیش از حد کلمات کلیدی خودداری کنید. نکته ی دیگری که باید همواره به آن توجه داشته باشید این است که در یک لینک بیشتر از 70 کاراکتر قابل نمایش نیست. به همین دلیل لازم است که تا جایی که می شود، لینک مورد نطرتان را کوتاه کنید. چون در صورت طولانی بودن انتهای لینک به صورت سه نقطه دیده می شود.

 •  از کلمه ی کلیدی خود استفاده کنید

اگر می خواهید سایت شما در گوگل جایگاهی به دست بیاورد. حتما از کلمات کلیدی در نامک خود استفاده کنید.

 • از خط تیره برای جدا کردن کلمات استفاده کنید

شما نمی توانید از کاراکتر فاصله بین کلمات در نامک استفاده کنید. به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای  بهبود سئو به این نکته توجه کنید و از کاراکتر خط تیره (-) بین کلمات خود استفاده کنید.

 • حذف حروف اضافه از نامک

این دسته از کلمات در انگلیسی شامل کلماتی مانند: a, the, and, or, but, an, of و در فارسی کلماتی مانند: از, به, و, یا و… است. این کار در نهایت باعث کوتاه شدن نامک می شود.

 • از نامک های تکراری دوری کنید

دقت کنید نامکی که برای نوشته ی خود انتخاب می کنید، به نوشته ی دیگر در سایت شما مرتبط نباشد.

 • با حروف کوچک بنویسید

در صورتی که نامک شما به زبان انگلیسی است باید دقت کنید که به هیچ وقت از حروف بزرگ استفاده نکنید. همینطور استفاده ی همزمان از حروف بزرگ و کوچک هم پیشنهاد نمی شود.

حتماً بخوانید وردپرس چیست

آیا استفاده از html. در انتهای آدرس سایت در سئوی سایت به شما کمک می کند؟

جواب این سوال خیر است؛ چرا؟

در گذشته این باور رایج بود که قرار دادن html. در انتهای لینک باعث می شود که موتور جستجو تشخیص دهد که صفحه ی شما استاتیک است و دارای مطلب است. اما اکنون موتور های جستجو مانند گوگل به قدری هوشمند شده اند، که انواع محتوا را به راحتی تشخیص می دهند.

آیا می توان بعد از انتشار متن ساختار پیوند یکتا را تغییر داد؟

بله تغییر پیوند یکتا بعد از انتشار متن امکان پذیر است. البته باید دقت کنید اگر از افزونه یواست سئو استفاده می کنید به صورت خودکار آدرس قبلی روی آدرس جدید ریدایرکت می شود و پیام ریدایرکت نمایش داده می شود. در صورتی که این پیام را دریافت نکردید به صورت دستی از پیشخوان وردپرس به قسمت سئو و سپس تغییر مسیر بروید و  آدرس قبلی را بر روی آدرس جدید ریدایرکت 301  کنید در غیر این صورت تمام کاربرانی که به لینک شما دسترسی داشته اند اگر دوباره بخواهند به لینک مورد نظر مراجعه کنند، با خطای 404 مواجه می شوند.

تا اینجا متوجه شدید که نامک چیست و چه اهمیتی در سئو دارد. در صورت داشتن هر گونه سوال از قسمت دیدگاه ها از ما بپرسید.

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 3 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش گام به گام بسته نصب آسان در لوکال هاست
اگر در لوکال هاست وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید یکباره وب سایت خود را به هاست منتقل کنید. یعنی بدون آنکه نیاز به هاست و دامنه داشته باشید، سایت را بدون استرس و نگرانی راه اندازی می کنید  و پس از مطمئن شدن از همه تغییرات دلخواهتان، آن را به هاست اصلی انتقال می دهید. همچنین در مصرف ...
بنر
آموزش قالب وودمارت؛ آموزش صفر تا صد طراحی فروشگاه
اگر می خواهید یک سایت حرفه ای طراحی کنید که کلیه امکانات یک فروشگاه آنلاین را داشته باشد کافی است یکی از 50 دموی فارسی و اختصاصی مانند دیجی کالا و موتن رو قالب وودمارت را نصب و استفاده کنید. همچنین این قالب فروشگاه ساز به همراه اپلیکیشن ارائه شده و کاربران می توانند یک نسخه از وب سایت را روی ...
بنر
آموزش نصب و فعالسازی ioncube در زمپ
ionCube Loader ماژولی است که برای اجرای فایل های رمزگذاری شده روی سرور نصب می شود. نصب و فعالسازی ioncube به سادگی انجام می شود. در صورت فعال نبودن ionCube شما با خطا مواجه می شوید. اما راهکار ساده رفع این خطا نصب ionCube در کمتر از چند دقیقه است که در ادامه به توضیح آن به صورت ویدئویی می پردازیم.
بنر
آموزش نصب آسان قالب وردپرس در Cpanel
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید. در کم تر از 10 دقیقه سایت وردپرس خود را نصب کنید. در نگاه اول به نظرتان این جمله فقط یک تبلیغ برای جذب مخاطب به نظر می‌رسد اما کاملا درست است. کافی است از بسته نصب آسان وردپرس استفاده کنید تا سایت شما در کم تر از 10 دقیقه، روی هاست نصب شود. با هم نصب قالب ...
6 دیدگاه
امید قاسمی
امید قاسمی
17 بهمن 1400 08:59

سلام وقت بخیر
ببخشید سایت من با وردپرس می باشد و گوگل برای بخشی از صفحات سایتم آمده هر کلمه کلیدی از صفحه یک url تشخیص داده به این صورت که به عنوان مثال exmple.ir/tag/ssss و آن ها را ایندکس نکرده ممنون میشم راهنمایی کنیدکه به چه صورت میتوانم این تگ ها را اصلاح کنم آیا ریدایرکت 301 کنم مشکلی پیش نمیاد

آیا مفید بود ؟
0
aliazad
aliazad
28 اردیبهشت 1400 19:37

آیا میتوان همراه با پیوندی که از نامک تشکسل شده، از قالب ساده هم استفاده کرد تا درجاهایی که لینک کوتاه لازمه از دومی استفاده کرد؟ البته نمیخوام از سرویسهای کوتاه کننده لینک استفاده کنم که نشانی اونها در ظاهر ابتدایی لینک دیده بشه.

آیا مفید بود ؟
0
زهرا غفاری
زهرا غفاری
31 اردیبهشت 1400 09:10

سلام دوست عزیز متوجه سوالتون نمیشم لطف می کنید توضیح بیشتری بدید

آیا مفید بود ؟
aliazad
aliazad
31 اردیبهشت 1400 12:09

مثل هر کدوم از خبرهای خبرگزاری مهر. زیر هر خبر، لینکی کوتاه همراه با کد کیوآر وجود داره.
مثلا:

https://www.mehrnews.com/news/5216839/%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%B1%D8%B2

آیا مفید بود ؟
زهرا غفاری
زهرا غفاری
02 خرداد 1400 09:48

دوست عزیز باید از این کد در قالب سایتتون استفاده کنید
php the_shortlink
در اینجا توضیحات بیشتر در مورد کد قرار داده شده است

آیا مفید بود ؟
aliazad
aliazad
02 خرداد 1400 12:45

ممنون از توضیحتون.

آیا مفید بود ؟