ساخت سایت مپ با رنک مث
آموزش سئو

روش های مختلفی برای ساخت نقشه سایت وجود دارد که در این مقاله نحوه ساخت سایت مپ را رنک مث را آموزش می دهیم.

17 اردیبهشت 1402
آخرین بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1402

افزونه رنک مث یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس است که می توانید اقدامات متنوعی را برای سئو سایتتان انجام دهید کافیست این افزونه را نصب کنید و مواردی مانند اسکیماها، افزودن عنوان سئو و توضیح متا برای نوشته ها و برگه ها، ویرایش فایل های htaccess و robots.txt، مدیریت ریدایرکت ها و… را با این افزونه انجام دهید. یکی از قابلیت های افزونه رنک مث ساخت نقشه سایت است که که در ادامه مراحل ساخت سایت مپ را به صورت تصویری آموزش می دهیم.

سایت مپ چیست؟ چرا به نقشه سایت نیاز داریم؟

نقشه سایت یا SiteMap یک فایل XML  است که حاوی آدرس صفحات سایت است با استفاده از نقشه سایت صفحات سایت توسط ربات های گوگل راحت تر کرال می شوند.

یکی از مزیت های داشتن سایت مپ این است که به موتورهای جستجو برای کرال بهتر سایت کمک می کند در نتیجه امکان گرفتن رنک صفحات بالا می رود. گوگل هر روز نمی تواند تمام صفحات را کرال کند و با داشتن یک نقشه سایت به گوگل صفحات جدیدی که منتشر می کنید را معرفی می کنید. همچنین زمانی که آپدیت صفحات را انجام می دهید هم این اطمینان ایجاد می شود که بروزسانی های شما توسط گوگل مشاهده شود.

.اگر هنوز افزونه رنک مث را نصب کرده اید با دانلود و نصب رنک مث مراحل را مطابق آموزش پیش ببرید و به گوگل کمک کنید سریع تر سایت شما را کرال کند.

نحوه ساخت سایت مپ با رنک مث

همانند سایر تنظیمات Rank Math ساخت نقشه سایت هم به راحتی قابل انجام است. هنگام نصب و پیکربندی افزونه رنک مث می توانید تنظیمات مربوط به نقشه سایت را انجام دهید. وارد پیشخوان وردپرس شوید> پیشخوان> تنظیمات نقشه سایت را انتخاب کنید.

انتخاب تنظیمات نقشه سایت

در این قسمت وارد تنظیمات نقشه سایت می شوید نقشه سایت را می توانید نقشه سایت را برای نوشته ها، برگه، دسته ها و برچسب ها و… تنظیم کنید.

تنظیمات ساخت نقشه سایت با رنک مث

تنظیمات عمومی

در قسمت تنظیمات عمومی می توانید موارد زیر را تنظیم کنید:

  • پیوندها در نقشه سایت: انتخاب تعداد فایل هایی که در هر نقشه ایندکس می شود. پیشنهاد می شود بین 500 تا 1000 قرار دهید.
  • تصویر در نقشه سایت: با فعال کردن کرال تصاویر، تصاویر سایتتان هم در نتایج قرار می گیرد برای سایتهایی که تصاویر زیادی دارند بهتر است این قسمت را غیر فعال کنید.
  • شامل تصاویر شاخص: فعال کردن کرال تصاویر شاخص در نقشه سایت
  • مستثنی کردن نوشته‌ ها و دسته ها: اگر می خواهید بعضی از نوشته ها یا دسته ها در سایت مپ قرار نگیرد باید آی دی دسته با نوشته را وارد کنید.
  • پینگ موتورهای جستجو:  اعلام تغییرات نقشه سایت به گوگل، به عنوان مثال اگر محتوای جدیدی منتشر کنید تغییرات به گوگل اعلام می شود.

 انواع پست ها

با انتخاب هر کدام ار انواع پست ها مانند نوشته ها، برگه ها، محصولات و… می توانید قرار گرفتن هر کدام در نقشه سایت را فعال یا غیر فعال کنید به عنوان مثال در قسمت برگه ها می توانید قرار دادن در نقشه سایت را فعال کنید و فیلدهایی که مدنظرتان است را در فیلدهای سفارشی سازی وارد کنید.

طبقه بندی ها

در تنظیمات طبقه بندی می توانید قرار گرفتن هر کدام از انواع طبقه بندی ها مانند دسته یا برچسب را فعال یا غیر فعال کنید یکی از تنظیمات این بخش امکان غیر فعال کردن ایندکس دسته بندی های خالی است به این ترتیب بودجه خزش برای صفحات بی ارزش و بدون محتوا مصرف نمی شود.

امکان فعال یا غیر فعال کردن قرار گرفتن دسته ها در نقشه سایت

نقشه های ویژه سایت

در این قسمت می توانید نقشه سایت را برای سایت های ویدئویی یا سایت هایی که سئو محلی فعال شده تنظیم کنید. در تنظیمات نقشه سایت ویدئویی می تواند تعیین کنید که کدامد از پست تایپ ها یا فیلدهای سفارشی که دارید دارای ویدئو هستند.

ثبت سایت مپ در سرچ کنسول

بعد از ساخت نقشه سایت وارد پیشخوان سرچ کنسول شوید و از قسمت sitemap< Add a new sitemap  را انتخاب کنید و لینک سایت مپی که ایجاد کرده اید را وارد کنید و دکمه Submit را بزنید.

ثبت سایت مپ در سرچ کنسول

خطاهای ساخت نقشه سایت

1- خطای 404:در صورتی که در نقشه سایت با خطای 404 مواجه شدید کافیست به تنظیمات قسمت پیوندهای یکتا را باز کنید و یکبار دکمه ذخیره را بزنید و یا در تنظیمات رنک مث در قسمت نقشه سایت یکبار ذخیره تنظیمات را بزنید تا این خطا رفع شود.

2- خطای فضای خالی:اگر با خطای زیر مواجه شدید:

error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document

به خاطر وجود فضاهای خالی در سایت مپ است که می توانید به صورت دستی فاصله ها را حذف کنید و یا با اجرای کد زیر این خطا را برطرف کنید.

<?php
function ___wejns_wp_whitespace_fix($input) {
$allowed = false;
$found = false;
foreach (headers_list() as $header) {
if (preg_match("/^content-type:\\s+(text\\/|application\\/((xhtml|atom|rss)\\+xml|xml))/i", $header)) {
$allowed = true;
}

if (preg_match("/^content-type:\\s+/i", $header)) {
$found = true;
}
}

if ($allowed || !$found) {
return preg_replace("/\\A\\s*/m", "", $input);
} else {
return $input;
}
}
ob_start("___wejns_wp_whitespace_fix");
?>

خوشحالیم که این که تا اینجا با این نوشته همراه بودید. پیشنهاد می‌کنم به مقاله تنظیمات رنک مث هم سر بزنید و سایر تنظیمات افزونه Rank Math را ببینید. اگر در مراحل ساخت نقشه سایت سوالی داشتید در قسمت کامنت ها از ما بپرسید.

برچسب ها

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.