کیورد استافینگ چیست؟
آموزش سئو
کیورد استافینگ چیست؟

کیورد استافینگ مساله مهمی است که بر روی سئو سایت شما تاثیر می گذارد و باعث می شود رتبه شما در گوگل کاهش پیدا کند. برای اینکه از آن جلوگیری کنید در این مقاله با ما همراه باشید.

01 آذر 1400

اگر بپرسید کیورد استافینگ چیست باید بگویم این مساله زمانی اتفاق می افتد که افراد با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی تلاش می کنند رتبه خود را در نتایج جست و جو دستکاری کنند. موتورهای جست و جو استفاده بی رویه کلمه کلیدی در متن، عنوان و متا را متوجه می شوند. اگر فاصله کلمات کلیدی در متن از همدیگر کم باشد، رتبه شما توسط موتورهای جست و جو کاهش می یابد. Keyword Stuffing نه تنها باعث بهبود جایگاه نمی شود بلکه تاثیر زیادی در کاهش رتبه شما دارد و به تجربه کاربری در سایت تان آسیب می رساند. در این مقاله به توضیح کیورد استافینگ و انواع آن می پردازیم و سپس راه حل های جلوگیری از آن را آموزش می دهیم.

کیورد استافینگ چیست؟

کیورد استافینگ استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن، توضیحات متا و عناوین است. در بهترین حالت یک تکنیک سئوی کلاه خاکستری است و در بدترین حالت یک تکنیک برای حمله و یا هدایت ترافیک به سایت های کلاه برداری یا مخرب است.

اگر خاطرتان باشد چند سال پیش با اضافه کردن بیش از حد کیورد به متن تان به گوگل میفهماندید که محتوای شما چیست. بعد از به روزرسانی های گوگل مانند آپدیت الگوریتم مرغ مگس خوار یا گراف دانش و مطرح شدن جست و جو برا اساس معنا، این موتور جست و جو درک بهتری از متن پیدا کرد. اکنون گوگل مترادف ها، اشتباهات تایپی و غیره را متوجه می شود. امروزه کیورد استافینگ در سئو جایگاهی ندارد و به جایگاه سایت شما در موتورهای جست و جو آسیب می رساند.

انواع کیورد استافینگ

برای اینکه دقیقا متوجه شوید کیورد استافینگ چیست در ادامه دو نوع آن را آورده ایم.

1- کیورد استافینگ قابل رویت

این نوع به راحتی در متن قابل مشاهده است.

? تکرار غیر ضروری کلمات و عبارات در محتوا. برای مثال اگر بهترین دوره های آموزشی را می فروشید دقت کنید از کلماتی مانند بهترین یا ویدئو، بیش از حد استفاده نکنید.

? استفاده بیش از حد از یک کلمه در محتوا

? استفاده زیاد از کلمات نامرتبط به موضوع یا محصول شما

2- کیورد استافینگ غیرقابل مشاهده

این نوع در کدها یا بخش alt و غیره است که برای کاربر عادی قابل مشاده نیست اما گوگل آن را درک می کند.

پنهان کردن بخشی از متن با فونت سفید و همرنگ پس زمینه در داخل صفحه است. کاربران این مساله را نمی بینند ولی موتورهای جست و جو متوجه می شوند.

? تکرار کلمات کلیدی در متون Alt

? پنهان کردن استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در کد سایت

? استفاده بیش از حد از هر کلمه یا عبارت در تگ های متا و کامنت ها

کیورد استافینگ چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

همانطور که گفتیم قبلا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی قابل قبول بود و خیلی از افراد به عنوان یک تکنیک سئو رایج از آن استفاده می کردند. اما این کار امروزه مورد قبول نیست و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

1- تجربه کاربری: با انجام کیورد استافینگ تجربه خوبی به کاربر منتقل نمی کنید. زیرا محتوای شما پر از کیورد است و کاربر می فهمد تمرکز شما به جای خوانندگان روی افزایش رتبه است. این مساله به طور غیرمستقیم رو ی جایگاه شما تاثیر می گذارد.

2- پنالتی گوگل: ممکن است به خاطر کیورد استافینگ با جریمه گوگل مواجه شوید (کل سایت یا صفحات مربوطه). به علاوه امکان دارد گوگل شما را به طور کامل از نتایج SERP حذف کند.

3- از دست دادن کاربران: کاربران متوجه می شوند که هدف شما جلب رضایت کاربر نیست و به دنبال افزایش رتبه هستید. کاربر امتیاز منفی می دهد یا از سایت شما خارج می شود و نرخ پرش (Bounce Rate) شما هم افزایش می شود.

4- صدمه به برندتان: با محتوای ضعیف کاربران اعتمادشان را به شما از دست می دهند و برند شما وجهه بدی پیدا می کند.

نکته: اینکه کیورد استافینگ به رتبه شما در نتایج جست و جو آسیب می زند درست است، اما فاکتورهای مختلفی برای گرفتن رتبه شما آنالیز و تحلیل می شوند. با درک این مساله متوجه می شوید که چرا یک صفحه با وجود انجام آن رتبه بالایی دارد.

کیورد استافینگ

راه های جلوگیری از Keyword Stuffing

حالا که فهمیدید کیورد استافینگ چیست، بهتر است به جای Keyword Stuffing روی ایجاد محتوای مفید و غنی تمرکز کنید تا نیاز نباشد از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده کنید. پس با ما همراه باشید تا روش های جایگزین آن را به شما توضیح دهیم.

✔️ صفحه شما؛ هدف جست و جو

دقت کنید که باید از کلمات کلیدی به اندازه استفاده کنید. استفاده کم از این کلمات به همان اندازه کیورد استافینگ برای سایت شما مضر است. بسته به حجم محتوایتان کیوردها را به صورت پراکنده استفاده کنید. کلمه کلیدی باید طوری در صفحه شما استفاده شود که علاوه بر پراکندگی محتوای شما را همچنان ارزشمند نگه دارد. الگوریتم BERT گوگل بر روی محتوا برای خوانندگان واقعی تمرکز دارد نه ربات های جست و جو

شما باید در مکان های ارزشمند صفحه تان که برای گوگل اهمیت دارد از کلکات کلیدی استفاده کنید.

✔️ مرتبط بودن (Relevancy)

ابتدا یک مجموعه از کلمات کلیدی مرتبط با برند یا سایت خود جمع آوری کنید. در مقاله معرفی ابزارهای کاربردی انتخاب کلمات کلیدی می توانید با روش های انتخاب این کلمات آشنا شوید.

✔️ درگیر کردن کاربران (Engagement)

گوگل تنها به کلمات کلیدی توجه نمی کند بلکه به تعاملی که با کاربرانتان برقرار می کنید هم دقت می کند. اینکه آیا محتوای شما به حدی جذاب هست که زمان ماندگاری کاربر در صفحه شما را افزایش دهد.

✔️ تنوع پذیری یا Variation

شما باید بدانید که کاربرد نوشته شما برای چه کسی است. برای کاربران عادی از اصطلاحات فنی بیش از حد استفاده نکنید و با توجه به نوع موضوع تان بنویسید.

✔️ هدف گذاری درست یک صفحه

هدف گذاری یک صفحه باید درست انجام شود. کلمه کلیدی هدف صفحه را درست انتخاب کنید تا موضوع اصلی صفحه را نشان دهد. چند عبارت جست و جوی مرتبط به هم و به کلمه اصلی هم پیدا کنید.

✔️ جلوگیری از Cannibalization (هم نوع خواری):

نمی توانید دو صفحه را به یک موضوع اختصاص دهید. به دنبال عبارت مورد جست و جوی کاربر (intent) باشید. ایجاد صفحات تکراری باعث می شود برای یک جایگاه با هم مبارزه کنند. ایجاد صفحات تکراری cannibalization نامیده می شود.

✔️ ایجاد متحوای طولانی تر: موتورهای جست و جو به یک محتوای جامع درباره یک موضوع، ارزش بیشتری می دهند. هر چه یک محتوا طولانی تر باشد امکان پراکنده کردن کلمات کلیدی بیشتر است. مقالاتی که بیش از 1500 کلمه هستند برای گوگل اهمیت بیشتری دارند.

✔️ به کاربردن حجم مناسبی از کیوردها: کلمات کلیدی باید به اندازه مناسب در متن شما توزیع شوند. در CMS وردپرس، افزونه هایی مانند یواست سئو دید مناسبی برای توزیع کلمات کلیدی به شما می دهند. معمولا دستور مشخصی برای تعداد کلمات کلیدی وجود ندارد و معمولا تراکم کلمات کلیدی باید 2% باشد.

با خرید افزونه یواست سئو توزیع کلمات کلیدی در متن تان را بررسی کنید.

✔️ استفاده از کلمات کلیدی ثانویه، هم معنی و کلمات کلیدی طولانی

با استفاده از کلمات کلیدی طولانی و مترادف به موتورهای جست و جو نشان می دهید که صفحه شما درباره کلمه کلیدی هدف است . برای مثال کلمات کلیدی طولانی مثل سوالات، به گوگل میفهمانند که محتوای شما پاسخگوی سوالات کاربران هست یا خیر. با این اوصاف ممکن است گوگل به محتوای شما ویژگی “People also ask” را اضافه کند.

کلمات مترادف مرتبط بودن آن مطلب به کلمه کلیدی را نشان می دهند و استفاده از آنها باعث افزایش رتبه شما در نتایج گوگل می شود. به علاوه این پیام را به گوگل می دهد که شما برای انسان ها محتوا می نویسید نه ماشین ها.

✔️ افزودن کلمات کلیدی به بخش های مختلف نوشته

گوگل به بعضی بخش ها غیر از بدنه متن توجه ویزه ای دارد. مانند عناون صفحه، تگ عنوان، توضیحات متا، پاراگراف ابتدا و انتهای صفحه، عناوین فرعی و تگ alt. این بخش ها برای درک بهتر محتوا هستند بنابراین استفاده از کلمات کلیدی در این بخش ها به جای کیورد استافینگ بسیار مناسب است. این کار یک نشانه قوی برای گوگل است که رتبه بالاتری در SERP بگیرید.

✔️ بررسی سئو on page

برای اینکه نرخ کلیک بالاتری بگیرید باید صفحات خود را هدفمند سئو کنید. همه مواردی که برای سئو on page نیاز است را در صفحه خود بررسی کنید. یک چک لیست تهیه کنید و مواردی مانند تگ های عنوان و متا، تگ H1، محتوای به روز، تگ alt تصاویر و غیره را اصلاح کنید. همه اینها را باید با در نظر گرفتن Keyword Stuffing در نظر بگیرید.

Keyword Stuffing چیست

پیشنهاد می کنم برای سئو on-page صفحات تان مقاله جامع ترین چک لیست سئو فارسی را مطالعه کنید.

در این مقاله گفتیم که کیورد استافینگ چیست و چه مشکلاتی برای سایت شما به وجود می آورد. سپس راه حل های جایگزین برای keyword Stuffing را شرح دادیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد. اگر سوالی دارید در دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.