× نسخه 9 قالب دیجـی لنـد رونمایی شد همراه با دموی فروشگاه آهن آلاتمشاهده محصول
Rtl Theme LOGO

تنها مرجع قانونی عرضه قالب و افزونه در ایران ...

شرکت فناوری اطلاعات راست چین

ایمیل: info [at] rtl-theme.com
نشانی: تبريز - خیابان امام، مسجد کبود
ساختمان پزشکان، طبقه 4

تلفن ویژه : ۰۳۸۳۱۱۲۴

اصول برچسب گذاری در سایت وردپرس

دسته‌بندی: آموزش سئو
۱۵ آبان ۱۳۹۹
۱۸۶۶ بازدید

برچسب یا tag توضیحات کلی درباره نوشته ها و صفحات مورد نظر شماست با انتخاب دسته بندی برای مقالات و صفحات، هم بازدید کنندگان راحت تر به مطالب شما دسترسی پیدا می کنند و هم به موتورهای جستجو کمک می کند تا به شکل بهتری صفحات مختلف وب سایت شما را ایندکس کنند به این ترتیب برای سئو و بهینه سازی وب سایت شما مفید است. در این محتوا، ابتدا به روش استفاده از برچسب ها و به دنبال آن مزیت ها و ضررهای استفاده از برچسب می پردازیم.

معرفی برچسب ها در وردپرس

با استفاده اصولی از برچسب ها محتوای سایت وردپرس را راحت تر سازماندهی می کنید و موجب نظم در سایتان می شود. این کار هم برای خودتان مفید است و بهتر می توانید محتوای مورد نظرتان را مدیریت کنید و هم به کاربران کمک می کند تا بهتر مطالب مورد نظرشان را پیدا کنند و بین دسته بندی محصولات یا مقالات مورد نظرشان را پیدا کنند. اما مزیت دیگر تاثیر مثبت در سئو و ایندکس بهتر سایت شما توسط موتورهای جستجو است.

 برای آشنایی با وردپرس مقاله جامع وردپرس چیست؟ را از دست ندهید.

با افزودن برچسب چه اتفاقی می افتد؟

وقتی برچسبی را به پستی اضافه می کنید، در حقیقت آن پست به بایگانی آن برچسب اضافه می شود. در واقع یک صفحه بایگانی جدید ساخته می شود که تمامی مقالات یا محصولات حاوی آن برچسب قرار می گیرد. این مساله بسیار مفید است چرا که وقتی کاربران بر روی برچسب مدنظر کلیک می کنند، یک نمای کلی از همه پست های مربوط به آن موضوع را مشاهده خواهند کرد. گوگل نیز همه پست های موجود در این برچسب را درک کرده و به هم مرتبط می کند.

وقتی برچسبی را که قبلاً استفاده نشده است را به یک محتوا اضافه می کنید وردپرس به طور خودکار یک صفحه بایگانی برچسب ایجاد می کند.

اگر بدون منطق برچسب در محتوا درج کنید مثلا با اضافه کردن 10 تا 20 برچسب به هر محتوا ده ها صفحه بایگانی ایجاد می کنید. اگر هر یک از آن صفحات بایگانی فقط 1 یا 2 پست مرتبط داشته باشند، به کاربران کمکی نمی کند پست های مرتبط دیگر را پیدا کنند همچنین برای گوگل نیز مفید نیست تا بتواند یک ساختار کلی از محتواهای مرتبط با هم را در قالب یک آرشیو درک کند.

در گذشته سایت های زیادی را مشاهده کردیم که به دلیل استفاده بیش از حد برچسب در محتواهای خود و به خصوص برچسب هایی که امکان استفاده از آن در محتوای دیگری وجود ندارد، توسط به روزرسانی الگوریتم پاندای گوگل  ضربه می خورند.

هنگام استفاده از برچسب ها دقت کنید که نباید برچسب های زیادی را به یک پست اضافه کنید زیرا ارزش صفحات را بین برچسب های بی ارزش تقسیم می کنید.

 از برچسب هایی استفاده کنید که احتمال استفاده از آن برچسب در محتواهای دیگر وجود دارد.

نحوه انتخاب برچسب های محتوا

در ابتدا و هنگام انتخاب برچسب ها باید دو سوال مهم را خود بپرسید:

  • این پست به کدام پست های دیگر می تواند مرتبط باشد؟
  • کدام برچسب برای محتوای نوشته شده، بهترین کاربرد را دارد؟
  • موجود بودن برچسب در محتوا

شما نباید برچسب ها را خارج از حیطه موضوعی و محتوا بسازید؛ برچسب ها باید از کلمات یا عبارات موجود و مرتبط با محتوا باشند. وقتی کاربری کلمه ای را جستجو کرده و توسط برچسب محتوا را پیدا می کند، طبیعتا در محتوا به دنبال آن کلمه یا مفهوم است. به همین دلیل توصیه می کنیم ابتدا تحقیق کاملی در مورد کلمات کلیدی مرتبط با محتوا انجام دهید. به عنوان مثال اگر در مورد کفش های ورزشی نایک صحبت می کنید برچسب های مربوطه باید در مورد کفش یا برند آن باشد.

  • کوتاه بودن برچسب

از برچسب های کوتاه استفاده نمایید و سعی کنید برچسب از دو یا سه کلمه بیشتر نشود. استفاده از کلمات بلند در تگ ها برای سئو مفید نیست. برچسب کوتاه و معقول، می تواند گزینه بهتری باشد.

  • تکرار برچسب ها

زمانی که دسته ها را از قبل ایجاد می کنید یک لیست از برچسب های پرکاربرد را از قبل تعریف کرده و در محتواهای مرتبط از آنها استفاده کنید. بسیار دقت کنید که از برچسب های تکراری استفاده نشود. استفاده از تگ های بیش از حد، نه تنها تاثیر خوبی نخواهد داشت بلکه هم کاربر و هم گوگل را گیج خواهد کرد.

  • یافتن پست ها توسط برچسب

برچسب گذاری صحیح پست ها یک مزیت بزرگ دیگر نیز دارد. وقتی پستی نوشتید و تصمیم داشتید به پست دیگری لینک دهید، می توانید خیلی سریع توسط برچسب ها، محتواهای مربوط به پست جدید را مرور کنید. این مساله بسیار به شما کمک می کند پست هایی را که می توانید از طریق پست فعلی خود به آنها پیوند دهید پیدا کنید و همچنین به بازدیدکنندگان نیز کمک کند محتوای مرتبط را با سهولت بیشتری پیدا کنند.

اشتباهات رایج در برچسب گذاری

  • استفاده از تگ های مشابه در یک محتوا

یکی از اشتباهات رایج، استفاده از دو تگ مشابه اما با جمله بندی متفاوت است. به عنوان مثال استفاده از برچسب ” امکانات زیاد قالب” و ” قالب با امکانات زیاد” کاملا اشتباه است و به لحاظ سئو نیز اصلا جالب نیست. یا قالب موبایل ووکامرس، پوسته نمایش موبایل ووکامرس!

نکته: لطفا کلمه قالب وردپرس، پوسته وردپرس را سرچ کنید. گوگل مانند شما متوجه مترادف کلمات می شود. 

  • استفاده زیاد از برچسب ها

برخی از کاربران تصور می کنند هر چه برچسب بیشتری در محتوا یا محصول استفاده کنند باعث می شود کاربران بیشتری محتوا یا محصول را پیدا کنند که این ذهنیت نیز اشتباه است. استفاده زیاد از برچسب کاملا اثر معکوس دارد و ارزش صفحه را کاهش می دهد.

  • تشابه بین نام برچسب و نام دسته

بسیاری از کاربران نیز نام دسته را به عنوان برچسب در صفحه درج می کنند. به عنوان مثال اگر صفحه شما از دسته “سئو” بود، از تگ سئو دیگر استفاده نکنید. این یک فاجعه برای انتخاب نام تگ است!

  • برچسب طولانی

به عنوان مثال استفاده از تگ “بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو” صحیح نیست و برچسب شما نباید اینقدر طولانی باشد. سعی کنید حداکثر از 3 کلمه به عنوان برچسب استفاده کنید، مثلا “بهینه سازی سایت” یا “سئو سایت” می تواند انتخاب خوبی باشد.

مضرات برچسب گذاری غیر اصولی

کنیبالیزیشن (Cannibalization)

هم نوع خواری یا کنیبال زمانی رخ می دهد که برای یک کلمه کلیدی هدف چندین صفحه در نتایج گوگل ظاهر شود. صفحاتی از سایت که دارای کلمات کلیدی یکسان هستند به نوعی باعث می‌شوند تا شانس موفقیت سایر صفحات که از این کلمه استفاده می کنند از دست ورد.

نکته: الزاما زمانی که با یک کلمه چند نتیجه در گوگل ظاهر می شود منظور ما نیست. زمانی که با یک کلمه کلیدی چند صفحه دارید منظور است.

Cannibalization زمانی به وجود می آید که در استفاده از برچسب ها زیاده روی کنید، در نتیجه صفحات مشابه به نظر رسیده و ارزش برچسب ها و ارزش صفحات سایت را پایین می آورد.

محتوای تکراری (Duplicate Content):

زمانی که از تگ ها به صورت صحیح استفاده نکنید، گوگل محتواهای شما را به عنوان محتوای تکراری شناخته و Duplicate Content رخ می دهد. در این حالت نیز گوگل ارزش صفحات را نادیده گرفته و به رتبه سایتتان در گوگل صدمه جدی وارد می شود.

استفاده از تگ ها به صورت صحیح از مهم ترین بخش های سئو می باشد که تاثیر شگرفی در بهبود رتبه سایت شما در گوگل دارد. تلاش کنید موارد مطرح شده در این محتوا را به دقت در سایتتان رعایت نمایید تا کلیه زحماتتان بر اثر اشتباهی ناخواسته از بین نرود.

همچنین تا به امروز اگر مشکلاتی در رابطه با بهبود کلمات کلیدی در گوگل و رتبه بندی محتوا داشتید، می توانید یک بازنگری کلی به صفحات سایت خود داشته باشید تا تگ های ایجاد شده به صورت غیر اصولی را اصلاح کنید. برای اصلاح تگ ها و دسته بندی ها احتمالا نیاز به ریدایرکت کردن تعدادی از تگ ها داشتید مقاله انواع ریدایرکت در وردپرس می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

در ادامه یک تمرین برای شما قرار دادیم. سعی کنید بدون اینکه پاسخ را مشاهده کنید در مورد جواب آن فکر کنید.

تمرین: تصور کنید سه برچسب با عنوان های قالب شرکتی، قالب شرکتی ارزان، قالب طراحی سایت، قالب بیزینسی تعریف کرده ایم مضرات این برچسب ها را بیان کنید؟

پاسخ: در هر دسته محصولات مشابه به وفور یافت می شود و محصولات تکراری هستند. بنابراین با محتوای تکرای به رتبه خود در گوگل صدمه می زنید. علاوه بر این قالب شرکتی و قالب شرکتی ارزان یک مفهوم و یک کلمه کلیدی هستند که در صفحات مختلف تکرار شده اند. بنابراین در این موقعیت هم کنیبالیزیشن رخ داده است.

اگر سوالی در رابطه با تگ دارید همینجا مطرح کنید. ما به شما در اسرع وقت پاسخ می دهیم.ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد شوید!


تومان