12 راهکار افزایش سرعت المنتور
مجموعه آموزش های وردپرس

المنتور این صفحه ساز محبوب امروزه توسط 5 میلیون سایت های وردپرسی در حال استفاده است. بهینه بودن سایت روی سرعت بارگذاری المنتور و المان های آن تاثیر مستقیم می گذارد. سرعت پایین سایت عواقب بدی از جمله ترک مشتریان و کاهش فروش سایت دارد. پیشنهاد می کنم اگر شما هم سایت المنتوری دارید، روش های افزایش سرعت المنتور را به کار بگیرید.

04 تیر 1401

آیا المنتور سرعت سایت شما را کاهش می دهد؟ المنتور یکی از بهترین صفحه سازهای وردپرس با کدنویسی استاندارد است. برخی از سایت های طراحی شده با این پلاگین دارای مشکلات پیکربندی هستند و همین باعث بارگذاری کند صفحات سایت می شود. سرعت سایت اهمیت زیادی دارد زیرا بر سئو شما و تجربه کاربران از سایت تاثیر می گذارد. راهکارهای بسیاری برای افزایش سرعت سایت وردپرسی وجود دارند.

روش هایی که برای مساله المنتور و کاهش سرعت سایت استفاده می شوند را در این مقاله با هم مرور می کنیم. اگر با مشکل کندی سرعت المنتور مواجه هستید، می توانید با استفاده از اندازه گیری سرعت سایت با Gtmetrix و راهکارهای زیر، به افزایش سرعت المنتور کمک کنید.

دلایل کاهش سرعت در المنتور و راهکارهای افزایش سرعت آن

افزایش سرعت سایت طراحی شده با المنتور دغدغه بسیاری از افرادی است که از این صفحه ساز برای طراحی سایت استفاده می کنند. با روش های زیر بعد از نصب افزونه المنتور می توانید سرعت سایت المنتور را تا 70% افزایش دهید.

اگر به تازگی با این افزونه آشنا شده اید و کار با آن را بلد نیستید، آموزش افزونه المنتور را ببینید.

⚠️ نسخه پایین PHP هاست

یکی از دلایل کاهش سرعت المنتور نسخه پایین PHP هاست شما است.

✔️ راهکار: ارتقاء هاست به نسخه PHP 7.4

در طراحی سایت با المنتور به عنوان اولین گزینه بهتر است از یک میزبانی هاست قدرتمند استفاده کنید. برای انتخاب هاست مناسب راهنمای خرید هاست را بخوانید زیرا انتخاب هاست با سرعت بالا تاثیر زیادی در سرعت سایت شما دارد. ارتقاء نسخه PHP سایت از ورژن 7.2 به 7.3 باعث افزایش 10% سرعت سایت شما می شود. یکی از راه های رفع کند بودن سایت وردپرس این است که اگر نسخه PHP هاست تان پایین است حتما آن را به آخرین نسخه PHP 7.4 ارتقاء دهید این کار به بالا بردن سرعت المنتور شما کمک می کند.

⚠️ وجود فایل های JS و CCS زیاد

کدهای JS و CSS سربار زیادی به سایت شما اضافه می کنند.

✔️ راهکار: حذف JS و css المنتور

المنتور، فایل های JS و CSS اضافی را به سایت شما اضافه می کند که حذف این کدهای اضافه به افزایش سرعت سایت المنتوری کمک می کند. اگر بخواهید این فایل های اضافی را مدیریت و حذف کنید با استفاده از ابزار جی تی متریکس فایل های JS و CSS با حجم بالا را شناسایی کنید. آموزش جی تی متریکس به شما نکاتی را برای بهبود سرعت سایت تان می دهد.

تکنیک هایی برای کوچک کردن این فایل ها وجود دارد که یکی از آنها ادغام کردن چند فایل در یک فایل است و دیگری حذف فضاهای غیر ضروری در کدها است. با استفاده از تنظیمات پلاگین هایی مانند افزونه WP-Rocket و Asset CleanUp می توانید این css و JS های اضافی را بهینه یا حذف کنید. اگر پیکربندی افزونه را صحیح انجام بدهید این کار به درستی انجام می شود. برای پیکربندی صحیح افزونه راکت و حذف JS و CSS اضافی آموزش افزونه راکت را ببینید.

⚠️ افزونه های جانبی المنتور

همانطور که می دانید المنتور افزونه های جانبی زیادی دارد که می توانند سرعت بارگذاری این صفحه ساز را کاهش دهند.

✔️ حذف افزودنی های جانبی اضافی المنتور

اگر بخواهید المان های بیشتری به المنتور خود اضافه کنید باید از افزودنی های جانبی آن استفاده کنید. بعضی مواقع افزودنی های جانبی المنتور سرعت این ویرایشگر را کاهش داده و استفاده حداقلی از این افزودنی ها باعث افزایش سرعت سایت المنتوری می شود. این افزونه ها المان های زیادی به سایت المنتور شما اضافه می کنند اما بهتر است این دو افزودنی را با همدیگر استفاده نکنید زیرا ممکن است مانع لود شدن ابزارک های المنتور شوند. البته باید تست کنید چون ممکن است نصب همزمان چند افزودنی مشکلی برای افزایش سرعت المنتور به وجود نیاورد.

اگر در نهایت نیاز به این افزودنی ها دارید می توانید از آنها استفاده کنید ولی با روش های بهینه سازی سرعت سایت خود را بهبود بدهید. بعضی از افزونه های جانبی ویجت هایی را به المنتور شما اضافه می کنند. اگر مجبور به استفاده از این افزونه ها هستید، بهتر است بعضی از تنظیمات غیر ضروری آنها مانند ویجت های غیر استفاده را حذف کنید.

⚠️ تنظیمات اضافی و غیرکاربردی افزونه های نصب شده

افزونه های نصب شده ویژگی های غیرضروری دارند که به صورت پیش فرض فعال هستند و سایت شما را سنگین می کند.

✔️ استفاده از پلاگین ها با طراحی مدولار

افزونه هایی که دارای طراحی مدولار هستند این امکان را فراهم می کنند که بتوانید بخشی از تنظیمات و ویژگی های غیرقابل استفاده افزونه را غیر فعال کنید. برخی از افزونه ها مانند Ultimate Addons مدولار هستند. دقت کنید که در حالت پیش فرض ویژگی ها فعال هستند و باید از طریق تنظیمات، هر کدام را که نیاز ندارید غیر فعال کنید. توجه کنید پلاگینی مانند JetEngine مدولار نیست.

⚠️ محدودیت منابع هاست

منابع هاست ناکافی سایت شما را دچار کندی سرعت می کند.

✔️ ارتقاء منابع و استفاده از میزبانی ابری

محدودیت منابعی مانند سرور، حافظه و پهنای باند بر سرعت سایت المنتوری تاثیر دارند. هاست اشتراکی یا رایگان باعث کندی سرعت المنتور هستند. اگر ویرایشگر المنتور شما کند است ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد CPU شما است که می تواند به دلیل استفاده بیش از حد از افزونه ها یا کمبود متابع سرور باشد. منابع خود را ارتقاء دهید، محدودیت هاست خود را برطرف کنید و از میزبانی ابری استفاده کنید.

⚠️ استفاده بیش از حد از ویجت های المنتور

ویجت های المنتور کدهای اضافی به این صفحه ساز اضافه می کنند این مساله باعث کاهش سرعت سایت المنتوری می شود.

✔️ از ویجت ها یا ستون های المنتور کمتر استفاده کنید.

از ویجت ها و ستون های المنتور کمتر استفاده کنید این کار باعث می شود کد کمتری تولید شود.

⚠️ طراحی هدر و فوتر با المنتور با قالب المنتور

طراحی هدر با استفاده از قالب المنتور، کدهای سنگین را به سایت شما اضافه می کند.

✔️ سربرگ، پاورقی و سایدبار را با کدنویسی ایجاد کنید.

بهتر است برای ایجاد هدر و منو و پاورقی از کدهای css استفاده کنید و کدهای سنگین المنتور را به کار نبرید. این مساله باعث می شود که سایت شما سریع تر لود شود و امتیازات Core Web Vital آن در جی تی متریکس بالاتر برود. حتی اگر صفحات خود را با المنتور طراحی کنید، می توانید طراحی این بخش ها را با کدنویسی انجام دهید.

⚠️ استفاده از قالب های سنگین

قالب های سنگین باعث سرعت پایین سایت المنتوری می شوند.

✔️ از پوسته سلام المنتور استفاده کنید.

اگر برای استفاده از المنتور اصرار دارید و برنامه ریزی کرده اید بهتر است از پوسته Hello Elementor استفاده کنید که سریع ترین پوسته برای المنتور است زیرا همه ویژگی های غیر ضروری المنتور را حذف می کند. از پوسته های سبک و با کیفیت دیگر می توان به پوسته آسترا، Neve و GeneratePress اشاره کرد. سایر قالب ها را می توانید در قالب های رایگان المنتور ببینید.

افزایش سرعت المنتور با استفاده زا قابل Hello Elementor

⚠️استفاده بیش از حد از فونت ایکن های المنتور

کتابخانه آیکن های المنتور برای لود یک فونت آیکن، یک فایل فونت و یک فایل css را لود می کند که شامل همه کلاس های موردنیاز برای بارگذاری همه آیکن های اختصاصی است. هر دو این فایل ها که در ادیتور استفاده می شوند سنگین هستند و موجب کندی سرعت المنتور می شوند. در تصویر زیر یک نمونه آیکن المنتور را می بینید. با بهینه سازی اینموارد افزایش سرعت المنتور را مشاهده می کنید.

افزایش سرعت المنتور با بهینه سازی فونت آیکن های المنتور

✔️ بهینه سازی فایل css آیکن های المنتور

یک راهکار برای اینکه کل فایلهای آیکن ها بارگذاری نشود این است که یک فایل CSS کوچکتر با کلاس های css برای فرانت اند ایجاد کنید زیرا نیاز نیست کلاس آیکن هایی که استفاده نشده اند لود شوند. این بهینه سازی می تواند اندازه فایل css را تا 94% کاهش دهد و یک فایل 17k را به 1k تبدیل کند.

⚠️ استفاده از اسکریپت های خارجی

استفاده از هرگونه اسکریپت خارجی مانند نقشه گوگل، به اشتراک گذاری فیس بوک، تصاویر آواتار، همگی سرعت بارگذاری صفحه را کاهش می دهند.

✔️ بهینه سازی اسکریپت های خارجی

شما می توانید فونت های گوگل، Font Awesome و Eicons را با افزودن کدهای زیر به فایل function.php پوسته فرزند خود غیرفعال کنید.

برای فونت های گوگل

 add_filter( ‘elementor/frontend/print_google_fonts’, ‘__return_false’ );

برای Font Awesome

 add_action('elementor/frontend/after_register_styles',function() {
 foreach( [ 'solid', 'regular', 'brands' ] as $style ) {
 wp_deregister_style( 'elementor-icons-fa-' . $style );
 }
 }, 20 );

برای Eicons

  add_action( ‘wp_enqueue_scripts’, ‘disable_eicons’, 11 );
  function disable_eicons() {
  wp_dequeue_style( ‘elementor-icons’ );
  wp_deregister_style( ‘elementor-icons’ ); }

 

سایر روش های افزایش سرعت المنتور

⚡️ یکی از روش های افزایش سرعت سایت المنتوری، افزایش محدودیت حافظه است با استفاده از کد زیر و افزودن آن به فایل Wp-config.php می توانید memory limit را افزایش دهید. قبل از افزودن کد، در بخش المنتور > اطلاعات سیستم می توانید میزان Memory Limit را ببینید.

افزایش سرعت المنتور با افزایش محدودیت حافظه

 

define( ‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’ );

⚡️مطمین شوید که از آخرین ورژن المنتور استفاده می کنید. صفحه آپدیت ها و به روزرسانی ها گاهی ممکن است به روزرسانی نسخه جدید محصول را نشان ندهد. در بخش پیشخوان > روزرسانی ها، بررسی مجدد را بزنید و به روزرسانی ها را چک کنید. اگر هم از المنتور راست چین استفاده می کنید با رفتن به بخش افزونه ها بررسی دکمه به روزرسانی افزونه را بزنید.

افزایش سرعت المنتور با به روزرسانی افزونه ها

اجرای تست برای افزایش سرعت المنتور

برای بهبود سرعت سایت المنتوری می توانید تست های زیر را انجام دهید.

 • با استفاده از ابزارهای تست رایگان سرعت مانند جی تی متریکس و Page Speed Insights بررسی کنید که چرا سرعت سایت تان پایین است.
 • علاوه بر المنتور و المنتور پرو همه افزونه ها را غیرفعال کنید و بررسی کنید که آیا سرعت بهتر می شود.
 • پوسته سلام المنتور را فعال کنید.
 • یک صفحه با فرمت canvas ایجاد کنید و دوباره سرعت را تست کنید.
 • مجددا تست سرعت را بررسی کنید و بررسی کنید که چه بهبودهایی داشته اید.

بهینه سازی سرعت سایت المنتوری با سایر روش ها

روش های دیگری وجود دارند که بر روی سرعت سایت شما تاثیر دارند و مکمل 9 روش گفته شده هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

افزونه المنتور یکی از صفحه سازهایی است که کار با آن راحت بوده و بسیاری از وب مستران تمایل دارند که از آن استفاده کنند از آن جایی که یکی مهمترین فاکتورها برای رسیدن به صفحه اول گوگل سرعت است بنابراین انجام بهبودها برای افزایش سرعت آن، دغدغه بسیاری از افراد است امیدوارم که این راهکارها برای شما مناسب باشند و اگر روش کاربردی دیگری برای افزایش سرعت المنتور استفاده کرده اید لطفا در دیدگاه ها با ما مطرح کنید.

سوالات متداول
 • ارتقاء منابع و استفاده از میزبانی ابری
 • از ویجت ها یا ستون های المنتور کمتر استفاده کنید.
 • از پوسته سلام المنتور استفاده کنید.
 • بهینه سازی اسکریپت های خارجی
 • بهینه سازی فایل css آیکن های المنتور
 • و غیره
 • نسخه پایین PHP هاست
 • وجود فایل های JS و CCS زیاد
 • تنظیمات اضافی و غیرکاربردی افزونه های نصب شده
 • محدودیت منابع هاست
 • استفاده از قالب های سنگین
 • و غیره

برچسب ها