آموزش افزونه المنتور (0 تا 100 به صورت ویدئویی)
آموزش افزونه‌ها

المنتور محبوب ترین افزونه صفحه ساز وردپرس است که با استفاده از آن می توانید تمام بخش های وب سایت را بدون محدودیت طراحی کنید. تمامی کاربران وردپرس بدون حتی یک خط کد نویسی می توانند به سادگی با این افزونه کار کنند و صفحات خارق العاده ای طراحی کنند. با آموزش افزونه المنتور و یادگیری کاربرد عناصر می‌توانید تمام بخش‌های وب‌سایت را بدون هیچ محدودیتی طراحی کنید.

14 دی 1398
آخرین بروزرسانی: 24 اسفند 1401

المنتور با دارا بودن المان های مختلف کار طراحی سایت را آسان می کند با افزونه صفحه ساز المنتور به راحتی بدونن نیاز به کدنویسی و تنها با درگ کردن المان ها یا استفاده از قالب های پیش فرض می توانید سایتتان را طراحی کنید در ادامه آموزش رایگان المنتور به ترتیب به نصب افزونه، تنظیمات المنتور، درون ریزی دموها، طراحی هدر و فوتر با المنتور می پردازیم.

المنتور چیست؟

Elementor به کاربران وردپرس اجازه می‌دهد تا با استفاده از کشیدن و رها کردن وب‌سایت‌های واکنشگرا ایجاد کنند

علاوه بر یک نسخه رابگان، Elementor یک نسخه پریمیوم نیز ارائه می دهد، نسخه Elementor Pro، که شامل ویژگی ها و افزودنی های اضافی است امکانات بیشتری برای ساخت صفحات فراهم می کند از ژانویه 2021، Elementor به بیش از 57 زبان در دسترس قرار گرفت و با بیش از 5 میلیون نصب فعال در سراسر جهان، در بین 5 سازنده صفحه وردپرس با بالاترین امتیاز قرار گرفت و در ابتدای سال 2023 تعداد 11 میلیون وب سایت با افزونه صفحه ساز المنتور ساخته شده اند

المنتور به عنوان یکی از محبوب ترین افزونه های صفحه ساز کار طراحی سایت بدون کدنویسی را آسان می کند مهمترین امکانات افزونه صفحه ساز المنتور  راست چین شامل موارد زیر است:

 • ترجمه به 50 زبان
 • 17 فونت فارسی
 • بیش از 100 المان آماده
 • ۳۰۰ قالب آماده
 • فرم های تماس، نمونه کار، گالری تصاویر، منو، اسلابدر، ابزار نقشه گوگل، انواع تب، جدول قیمت، کروسل نظرات کاربران و…
همین الان افزونه المنتور پرو را دانلود کنید تا بتوانید زیباترین صفحات را برای سایت خود طراحی کنید.

✔️آموزش نصب افزونه المنتور

نسخه رایگان المنتور را می توانید را از مخزن وردپرس دانلود کنید در ویدئوی ابتدای مقاله نصب المنتور پرو را آموزش دادیم اما به صورت خلاصه از مسیر پیشخوان وردپرس> افزونه ها> افزودن را انتخاب کنید و افزونه رایگان المنتور را نصب کنید، بعد از آن نسخه پرو افزونه المنتور را نصب کنید.

برای نصب افزونه المنتور نسخه پرو پلاگین را از سایت راست چین دانلود و نصب کنید.

نکته: بعد از نصب افزونه المنتور راست چین به پیشخوان کاربری تان بروید و دامنه سایتتان را ثبت کنید.

در صورتیکه برای اولین بار است از محصولات راست چین استفاده می کنید، مقاله فعالسازی لایسنس را مشاهده کنید.

✔️آموزش تنظیمات افزونه المنتور

در این بخش از آموزش المنتور به سراغ تنظیمات المنتور می رویم بعد از نصب المنتور به پیشخوان اضافه می شود کافیست از پیشخوان> المنتور> تنظیمات را انتخاب کنید.

تنظیمات در آموزش افزونه المنتور

تنظیمات کلی این افزونه شامل موارد زیر است:

 1. انواع نوشته ها: در این بخش می توانید انواع پست تایپ هایی که قصد دارید از المنتور برای ویرایش آنها استفاده کنید فعال کنید. این پست تایپ ها می توانند نوشته ها، برگه ها، نمونه کارها، محصولات و… باشند.
 2.  غیرفعال کردن رنگ های پیشفرض: اگر انتخاب شود رنگ پیش فرض المنتور غیر فعال شده و رنگ پوسته برای هر المان جایگزین آن می شود.
 3. غیرفعال کردن فونت های پیشفرض: با انتخاب این گزینه فونت های پیشفرض المنتور غیرفعال می شوند و المنتور فونت های خود را از قالب شما می گیرد.
 4. بهبود المنتور: با فعال کردن این گزینه اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از المنتور به شرکت سازنده ارسال می شود این اطلاعات صرفا جهت بهبود عملکرد المنتور است.

سربرگ پیشرفته به تنظیمات فونت و سبک عناصر افزونه المنتور می پردازد. در این بخش می توانید فونت پیش فرض، عرض ناحیه محتوا، نقطه شکست (موبایل و تبلت) و فاصله بین ابزارک ها را تغییر دهید.

در سربرگ یکپارچه سازی امکان قرار دادن کدهای api گوگل ریکپچا، فیسبوک، میل چیمپ، ووکامرس، دریپ و بسیاری از سرویس های وجود دارد با اینکار عناصر صفحه ساز المنتور و دیگر سرویس ها یکپارچه می شوند. حالا که افزونه المنتور را نصب کردید و تنظیمات مورد نیاز را انجام دادید به سراغ آموزش افزونه المنتور می رویم.

✔️ساخت برگه در المنتور

در این بخش از آموزش المنتور به سراغ ساخت یک برگه جدید با صفحه ساز المنتور می پردازیم برای ایجاد یک صفحه جدید با افزونه المنتور از پیشخوان وردپرس> برگه ها> افزودن برگه ها را انتخاب کنید.

آموزش کار با المنتورقسمت ایجاد برگه جدید

بر روی دکمه ویرایش با المنتور را کلیک کنید.

آموزش افزونه المنتور ساخت برگه با المنتور

در پنجره باز شده دو بخش المان ها و نمایش زنده وب سایت را مشاهده می کنید در قسمت المان ها با استفاده از درگ کردن عنصر مورد نظر خود را درون صفحه قرار دهید. بعد از آن می توانید از طریق پنجره تنظیمات، محتوا و استایل این المان را ویرایش کنید.

آموزش رایگان المنتور المان ها در elementor

بعد از اضافه کردن المان مورد نظر به برگه از طریق پنجره تنظیمات می توانید متن، تصویر و استایل المان ها را ویرایش کنید. به عنوان مثال برای یک تصویر سه سربرگ محتوا، استایل و پیشرفته را به ترتیب برای المان عکس وجود دارد.

 • سربرگ محتوا عنصر تصویر: در این بخش می توانید تصویر مورد نظر را آپلود کنید، اندازه، چیدمان، کپشن و مسیر پیوند را مشخص کنید.
 • سربرگ استایل عنصر تصویر: در این سربرگ می توانید عرض تصویر، شفافیت، گوشه گرد و … را تغییر دهید.
 • سربرگ پیشرفته: در این بخش از تنظیمات، پدینگ و فاصله، افکت های حرکتی، تنظیمات رسپانسیو در دستگاه های مختلف و … را می توان انجام داد.

✔️آموزش اضافه کردن ستون در المنتور

المنتور مجموعه ای از ستون ها و ردیف ها است. ستون ها ساختار بندی سایت را تشکیل می دهند و به شما این امکان را می دهند که هر المان را ویرایش کنید. پس در ابتدای شروع آموزش رایگان المنتور باید کار کردن با ستون ها را یاد بگیرید. آنچه که شما در این قسمت ویدئوی آموزش المنتور می بینید:

 • نحوه ایجاد ستون ها
 • اضافه کردن ستون و تکثیر آنها
 • حذف ستون
 • ویرایش و سفارشی سازی ستون

آموزش تصویری اضافه کردن ستون در المنتور را می توانید مشاهده کنید.

✔️آموزش اضافه کردن فونت به المنتور

برای اضافه کردن فونت دلخواه خود به عناصر المنتور می توانید از پیشخوان> المنتور> فونت های سفارشی را انتخاب سپس بر روی دکمه افزودن کلیک کنید. در پنجره باز شده فونت مورد نظر خود را آپلود کنید. این فونت ها می توانند یکی از پسوندهای woff ،woff2 ،tif ،svg و Eof را داشته باشد.

در کادر نام خانواده فونت یک نام برای فونت موردنظر وارد کنید و وزن و سبک آنها را مشخص کنید. فونت های اضافه شده در سربرگ استایل هر کدام از عناصر اضافه شده به صفحه قابل دسترس است. شما می توانید به سادگی درسربرگ استایل> تایپوگرافی> خانواده فونت تمامی فونت های اضافه شده را مشاهده و تنظیم کنید.

✔️طراحی هدر در آموزش المنتور

ساخت هدر ور فوتر در المنتور به سادگی توسط بلوک های پیش فرض تعریف امکان پذیر است یا می توانید از ابتدا آنها را بسازید. در این بخش از آموزش افزونه المنتور میخواهیم یک هدر سفارشی ایجاد کنیم آن چه در این ویدئو نمایش داده می شود:

 • نحوه ساخت هدر از طریق المنتور
 • ساخت هدر سفارشی از طریق سربرگ های آماده المنتور
 • ساخت فهرست و تنظیمات فهرست در المنتور

برای ایجاد هدر سفارشی از پیشخوان> template> ساخت قالب را انتخاب کنید. در پنجره باز شده سربرگ را انتخاب و نامی به آن اختصاص دهید.

ایجاد سربرگ در افزونه المنتور

بعد از کلیک بر روی ایجاد قالب وارد بلوک های تعریف شده المنتور می شوید و از میان نمونه های هدر می توانید یکی را انتخاب کنید.

ایجاد هدر سفارشی با افزونه المنتور

در قالب های المنتوری معمولا توسط طراحان چندین هدر و فوتر قرار گرفته و کافیست یک هدر را انتخاب و سفارشی سازی کنیددر مقاله  آموزش ساخت هدر در المنتور مراحل کامل طراحی یک هدر را آموزش داده ایم.

✔️طراحی فوتر در آموزش المنتور

یکی دیگر از قسمت های مهم در آموزش افزونه المنتور  طراحی فوتر است. فوتر هم مانند هدر از قسمت های تکرار شونده در سایت است و برای تمام صفحات نمایش داده می شود به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است، پاورقی شامل قسمت های مهمی از سایت مانند نمایش مقالات مهم، لینک های مهم،مجوز ها، شماره تماس و آدرس شبکه های اجتماعی داست. این ویدئو  از آموزش کار با المنتور شامل قسمت های زیر است:

 • ساخت فوتر از طریق المنتور
 • استفاده از فوترهای آماده
 • ایجاد بخش های فوتر در المنتور
 • تنظیمات المان های فوتر

✔️ساخت لندینگ پیج با المنتور

لندینگ پیج ها هم از صفحات مهم و کاربری برای هر وب سایتی است و امکان ساخت لندینگ پیج با المنتور با استفاده از المان های موجود امکان پذیر است برای ساخت لندینگ پیج با المنتور ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

 • ساخت لندینگ پیچ با المنتور با استفاده از قالب های آماده
 • ویرایش لندینگ پیج آماده با استفاده از المان های المنتور
 • ایجاد اسلایدر
 • افزودن شمارش معکوس یا شمارنده
 • المان آیکن جعبه برای ایجاد لندینگ پیج
 • اضافه کردن گالری
 • ایجاد فرم تماس
 • نحوه درون ریزی لندینگ پیج

✔️آموزش رایگان المنتور: ساخت پاپ آپ در المنتور

پنجره های باز شو یا پاپ آپ نوعی از تبلیغات اینترنتی است که با هدف بالا بردن بازدید از صفحات یا به دست آوردن اطلاعات کاربران در سایت نمایش داده می شوند. اگر قصد ایجاد پاپ اپ در سایت دارید می توانید با صفحه ساز المنتور این کار را انجام دهید. در این بخش از آموزش المنتور به طراحی پاپ آپ با المنتور می پردازیم:

✔️آموزش ساخت اسلایدر در المنتور

اگر می خواهید یک اسلایدر زیبا داشته باشید و به سراغ افزونه های دیگر نروید در بخش از آموزش المنتور موارد زیر را آموزش می دهیم:

 • ایجاد محتوا در اسلایدر: شامل عنوان اسلایدر و ایجاد دکمه و قرار دادن لینک
 • تنظیم ارتفاع اسلایدر
 • ایجاد پیمایش و انیمیشن برای اسلایدر
 • تنظیمات پیشرفته اسلایدر: افکت های حرکتی و ماسک یا تثبیت موقعیت اسلایدر

آموزش طراحی اسلایدر در المنتور را می توانید به صورت تصویری مشاهده کنید.

✔️آموزش کار با المنتور قسمت المان ها

در ویدیو زیر می توانید نحوه افزودن المان تب به المنتور را مشاهده کنید.

علاوه بر این ویدئو می توانید آموزش بیشتر را در قسمت اضافه کردن تب ها در المنتور مشاهده کنید.

✔️آموزش المنتور: درون ریزی دموهای آماده

افزونه elementor کتابخانه بزرگی از طرح های آماده و زیبایی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. در تصویر زیر بلوک ها، برگه ها و قالب های من را مشاهده می کنید. در بخش برگه ها، برگه های از پیش طراحی شده زیبایی در اختیار دارید که می تواند سرعت شما را در طراحی بشدت افزایش دهد.

برای ایمپورت برگه های طراحی شده، در صفحه جدیدی که ایجاد کرده اید بر روی آیکون پوشه (افزودن قالب) کلیک کنید تا پنجره زیر باز شود. طرح مورد نظر را انتخاب و بر روی دکمه درج کلیک کنید. تمامی المان های برگه مورد نظر به اجزای صفحه اضافه می شوند بدون اینکه عناصر قبلی از دست برود. سربرگ بلوک ها، بخش های خاصی مثل سوالات متداول، فرم تماس، نظرات مشتریان و … که بسیار کاربردی هستند را در دسترس کاربران المنتور قرار می دهد.

طرح های آماده افزونه المنتور

امیدواریم این آموزش المنتور برای شما مفید باشد و یا این افزونه صفحات زیبایی برای سایت خود طراحی کنید در صورت داشتن سوال در مورد هر کدام از قسمت های آموزش افزونه المنتور در قسمت دیدگاه ها با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اگر به دنبال یادگیری طراحی سایت با وردپرس هستید آموزش المنتور به عنوان یک صفحه ساز کار شما برای ایجاد و سفارشی سازی صفحات را آسان می کند و می توانید صفحات دلخواه تان را ایجاد و ویرایش کنید و المان و بخش های مورد نظرتان را با المان های elementor به صفحات اضافه کنید.

برای کار با المنتور نیاز به پیش نیاز خاصی ندارد و بدون نیاز به دانش برنامه نویسی کار کردن با المنتور را یاد بگیرید و فقط با فقط با درگ اند دراپ کردن المان ها سایتتان را طراحی کنید

4 دیدگاه ها افزودن دیدگاه
smh88
smh88

سلام
وقت بخیر؛ من المنتور پرو رو از راست چین خریدم اما وقتی می خوام تمپلیت های pro رو درون ریزی کنم، ارور "Internal Server Error" میده، در صورتی که تمپلیت های رایگان رو به راحتی درون ریزی می کنه.
با اینکه در راهنما قید شده بود برای تمپلیت پرو میتونین از تب های "برگه(پرو)" یا "بلوک(پرو)" و... استفاده کنین، اما این تب ها هم خالی هستن و هیچ چیزی برای انتخاب ندارن. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

محبوبه حیدری
محبوبه حیدری حرفه ای در پاسخ به smh88
 • طراح محصول

سلام
یه مشکله که تو نسخه ۳.۱۰.۱ رخ داده و توی نسخه ۳.۱۰.۲ رفع میشه. اگر نیاز فوری دارید میتونید سوییچ کنید به نسخه ۳.۹.۲

محبوبه حیدری
محبوبه حیدری حرفه ای
 • طراح محصول

سلام
وقت بخیر دوست عزیز.
قالب ایمپرزا سازگار با المنتور هست و چیدمان صفحات در نسخه فعلی با ویژوال کامپوزر انجام شده است و افزونه فعلی کامپوزر هست. امکانپذیر نیست این صفحات رو با المنتور ویرایش کنید.

Master Graph
Master Graph

با سلام
در قالب هایی مثل همین impreza که چیدمان شبکه و ... دارن چطوری میتنیم از اونجا تو برگه هامون توسط المنتور استفاده کنیم ؟؟