مجموعه مقالات وردپرس

نحوه کار کردن با ویرایشگر کلاسیک

کاربران وردپرس سالیان زیادی است از ادیتور کلاسیک برای نوشتن و انتشار مطالب خود استفاده می کنند. با انتشار نسخه 5 وردپرس، گوتنبرگ به عنوان ادیتور پیش فرض وردپرس قرار گرفت و با وجود قابلیت های زیاد هنوز بسیاری از کاربران نتوانسته باشند ارتباط لازم را با ادیتور گوتنبرگ برقرار کنند. اگر نسخه 5 وردپرس را نصب کرده اید و قصد دارید مجدد از ادیتور کلاسیک وردپرس استفاده کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به ادیتور کلاسیک را آموزش دهیم. در ادامه برای کاربران عزیزانی که به تازگی با وردپرس آشنا شده اند به معرفی و آموزش نحوه کار کردن با ویرایشگر کلاسیک می پردازیم.

8
01 مهر 1399
آخرین بروزرسانی: 26 فروردین 1403

تا قبل ار نسخه 5 ویرایشگر پیشفرض وردپرس ویرایشگر کلاسیک بود و کاربران همانند نوشتن در یک فایل word می توانستند از این ویرایشگر برای انتشار محتوا استفاده کنند اگر به تازگی وردپرس را نصب کرده اید و کار کردن با گوتنبرگ برایتان کمی سخت است پیشنهاد می کنم این مقاله را تا آخر بخوانید و کار کردن با ویرایشگر کلاسیک را یادبگیرید.

معرفی قسمت های ویرایشگر کلاسیک

معمولا در آموزش وردپرس یکی از قسمت هایی که اولین بار توضیح داده می شود  معرفی ویرایشگر کلاسیک است. ایجاد نوشته در وردپرس یا کار با برگه ها در وردپرس بسیار ساده است. برای ایجاد یک نوشته در وردپرس از پیشخوان وردپرس > افزودن نوشته را انتخاب کنید.

در تصویر زیر یک نمای کلی از نوشته در ادیتور کلاسیک را مشاهده می کنید.

معرفی قسمت های ویرایشگر کلاسیک

1- بخش نوشته ها در پیشخوان وردپرس شامل چهار منو می شود :

 • همه نوشته ها: مشاهده نوشته های قبلی
 • افزودن نوشته: با انتخاب افزودن نوشته می توانید مطلب جدید ایجاد کنید و شروع به نوشتن کنید.
 • دسته ها: مشاهده و افزودن دسته
 • برچسب ها: مشاهده و افزودن برچسب

2- در قسمت عنوان یا title برای مطلب خود یک عنوان وارد کنید.

3- با افزودن پرونده چند رسانه ای در وردپرس می توانید عکس یا فایل هایی که قبلا در سایت بارگذاری کرده اید را در متن اضافه کنید. اگر قبلا عکس یا فایلی را بارگذاری نکرده اید به قسمت بارگذاری فایل بروید و تصویر مورد نظر را بارگذاری نمایید.

4- در نوار ابزار ویرایشگر کلاسیک امکانات مورد نیاز برای نوشتن متن را مشاهده می کنید. همانند word می توانید متن را بولد یا ایتالیک کنید، یک لیست ایجاد کنید و یا رنگ متن را تغییر دهید. سایر گزینه ها نیز شامل موارد زیر است که کار کردن با آن ها بسیار آسان است:

 • راست چین یا چپ چین کردن متن
 • قرار دادن لینک
 • گذاشتن برچسب
 • تغییر نوار ابزار به نمای خلاصه
 • چپ به راست
 • خط زدن نوشته
 • تغییر رنگ متن
 • چسباندن به صورت متن
 • پاک سازی ساختار
 • کاهش فرورفتگی
 • افزایش تورفتگی
 • باز گرداندن تغییرات
 • کلید های میانبر

5- در این تکست باکس می توانید متن مورد نظر را بنویسد و یا به ویرایش آن بپردازید.

تصویر شاخص در classic editor

با انتخاب عکس شاخص، تصویر مورد نظر در ابتدای نوشته شما نمایش داده می شود. این قابلیت طرفداران ریادی دارد و کاربران وردپرس معمولا در پست ها و مطلب خود از تصویر شاخص استفاده می کنند. اگر عکس مورد نظر را در قسمت افزودن پرونده چند رسانه ای آپلود کرده اید کافیست آن را انتخاب کنید و به عنوان عکس شاخص قرار دهید.

بارگذاری یا انتخاب تصویر شاخص در وردپرس

دسته ها در ادیتور کلاسیک

استفاده از برچسب و دسته ها باعث می شود کاربران مطالب شما را بهتر پیدا کنند و موجب نظم در نوشته های سایت شما می شود. علاوه بر کاربران شما به عنوان مدیر سایت بهتر می توانید مطالبتان را مدیریت کنید. در باکس سمت چپ پیشخوان وردپرس امکان مشاهده، افزودن و یا انتخاب برچسب و دسته قابل مشاهده است.

دسته‌ها موضوعات کلی و سلسله مراتبی مطالب سایت شما هستند. برای هر دسته می‌توانید زیر مجموعه‌هایی ایجاد کنید. توجه داشته باشید که ایجاد دسته بندی زیاد و مشابه موجب سردرگمی خودتان و کاربران می شود. در استفاده از دسته بندی های زیاد با عناوین مشابه خودداری کنید.

برچسب‌ها بیانگر جزئیاتی از مطلب شماست. برخلاف دسته ها برچسب ها امکان سلسله مراتبی بودن ندارند در نحوه ایجاد برچسب در وردپرس مشابه دسته بندی است

یک لیست از برچسب ها و دسته ها و زیر دسته ها در سایت ایجاد کنید و برای هر مطلب دسته و برچسب مورد نظر را انتخاب کنید.

انتشار یا ذخیره پیش نویس در ادیتور کلاسیک

بعد از نوشتن متن نوبت به انتشار یا ذخیره پیش نویس می رسد. وقتی ذخیره پیش نویس را انتخاب کنید متنی که نوشته اید را در قسمت همه نوشته می توانید مشاهده کنید ولی در سایت نمایش داده نمی شود. اگر دکمه انتشار را انتخاب کنید متنی که نوشته اید در سایت شما نمایش داده می شود.

انتشار یا ذخیره پیش نویس در ادیتور کلاسیک

نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس

حال که گوتنبرگ ویرایشگر پیش فرض وردپرس شده است باید ادیتور کلاسیک را به عنوان یک افزونه نصب کنیم. برای نصب افزونه Classic Editor به پیشخوان وردپرس> افزونه ها> افزودن افزونه بروید. در قسمت جستجوی افزونه، افزونه ویایشگر کلاسیک را سرچ کنید و در نهایت نصب و فعال نمایید. علاوه بر این می توانید از لینک زیر افزونه ویرایشگر کلاسیک را نصب کنید.

دانلود افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس

بعد از نصب افزونه ادیتور کلاسیک از قسمت افزونه های نصب شده به تنظیمات این افزونه بروید.

تظیمات افزونه ویرایشگر کلاسیک

در تنظیمات ادیتور کلاسیک دو گزینه وجود دارد. می توانید ویرایشگر پیش فرض را از بلوک به ویرایشگر کلاسیک تغییر دهید و سپس تغییرات را ذخیره کنید. به همین راحتی موفق به بازگرداندن ادیتور کلاسیک وردپرس به جای گوتنبرگ شدید. اکنون اگر یک نوشته جدید ایجاد کنید همان نمای ویرایشگر کلاسیک را مشاهده می کنید.

اگر هم نظرتان عوض شد و خواستید به گوتنبرگ برگردید می توانید ویرایشگر بلوک را انتخاب کنید.

نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس

یک روش دیگر هم برای تغییر ویرایشگر گوتنبرگ به کلاسیک هست کافیه کدهای زیر را به فایل فانکشن قالبی که نصب دارید اضافه کنید تا ویرایشگر قبلی فعال شود:

add_filter( ‘gutenberg_use_widgets_block_editor’, ‘__return_false’ );
add_filter( ‘use_widgets_block_editor’, ‘__return_false’ );

البته دقت داشته باشید که بعد از گذاشتن این کد ها، اگر ویجت ها رو با ویرایشگر گوتنبرگ ایجاد کرده بودید، یکبار باید همه را پاک کنید و دوباره از اول بسازید.

نکته: گر هنگار کار با افزونه ویرایشگر کلاسیک با خطا مواجه شدید در مقاله رفع مشکلات ویرایشگر کلاسیک وردپرس روش های کاربردی و سریع را آموزش دادیم.

به همین راحتی می توانید یک نوشته را در وردپرس ایجاد کنید. همان طور که دیدید کار کردن با ویرایشگر کلاسک و افزودن نوشته در وردپرس بسیار آسان است. از همین الان می توانید شروع کنید و به انتشار مطالب و محتوای سایتتان بپردازید. در صورت داشتن که هر سوالی می توانید از ما بپرسید.

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 4 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم. یادت باشه اگر امید داشته باشی هیچ وقت دیر نیست.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش گام به گام بسته نصب آسان در لوکال هاست
اگر در لوکال هاست وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید یکباره وب سایت خود را به هاست منتقل کنید. یعنی بدون آنکه نیاز به هاست و دامنه داشته باشید، سایت را بدون استرس و نگرانی راه اندازی می کنید  و پس از مطمئن شدن از همه تغییرات دلخواهتان، آن را به هاست اصلی انتقال می دهید. همچنین در مصرف ...
بنر
آموزش قالب وودمارت؛ آموزش صفر تا صد طراحی فروشگاه
قالب وودمارت یک راه حل قدرتمند برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی است. این قالب با انعطاف پذیری بالا، مجموعه ویژگی‌های غنی و رابط کاربری بصری، به شما این امکان را می‌دهد تا فروشگاه رویایی خود را به راحتی راه اندازی کنید. در این مقاله، آموزش قالب وودمارت را شروع و شما را با جنبه های مختلف این قالب ...
بنر
آموزش نصب و فعالسازی ioncube در زمپ
ionCube Loader ماژولی است که برای اجرای فایل های رمزگذاری شده روی سرور نصب می شود. نصب و فعالسازی ioncube به سادگی انجام می شود. در صورت فعال نبودن ionCube شما با خطا مواجه می شوید. اما راهکار ساده رفع این خطا نصب ionCube در کمتر از چند دقیقه است که در ادامه به توضیح آن به صورت ویدئویی می پردازیم.
بنر
آموزش نصب آسان قالب وردپرس در Cpanel
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید. در کم تر از 10 دقیقه سایت وردپرس خود را نصب کنید. در نگاه اول به نظرتان این جمله فقط یک تبلیغ برای جذب مخاطب به نظر می‌رسد اما کاملا درست است. کافی است از بسته نصب آسان وردپرس استفاده کنید تا سایت شما در کم تر از 10 دقیقه، روی هاست نصب شود. با هم نصب قالب ...
8 دیدگاه
سیاوش کرمانی
سیاوش کرمانی
09 دی 1401 23:16

اولین کار منبعد از نصب وردپرس فعال کردن ویرایشگر کلاسیک هست
ممنون از مقاله خوبتون

آیا مفید بود ؟
0
زهرا غفاری
زهرا غفاری
10 دی 1401 08:50

بله آقای کرمانی بسیاری از کاربران کار کردن با ویرایشگر کلاسیک را ترجیح می دهند و مثل شما ویرایش گر کلاسیک را فعال می کنند

آیا مفید بود ؟
baghery63
baghery63
17 اردیبهشت 1401 00:18

سلام چطور اون فهرست بالای که تو مقالتون هست رو با ویرایشگر کلاسیک درست کردید .
که با کلیک روی مطلب مستقیم روی توضیحات همون مطلب میاد .
قرار دادن دکمه این ها داخل ویرایشگر کلاسیک نیست بعد از طرفی هم گوتنبرگ مشکلاتی داره که خیلیا توصیه نمیکنند .
به نظر شما برای یک طراحی خوب برای یک نوشته باید از چه روشی استفاده کرد

آیا مفید بود ؟
0
زهرا غفاری
زهرا غفاری
17 اردیبهشت 1401 09:57

سلام
می تونید از افزونه Easy Table of Contents که یک افزونه رایگان هست استفاده کنید.
برای ایجاد نوشته فرقی نمی کند که از کدام روش استفاده کنید در نهایت خروجی محتوا با هر دو افزونه یکی است در کل نحوه چیدمان مطالب، ایسفاده از تصاویر، هدینگ ها و... کمک می کند محتوای جذابی بنویسید

آیا مفید بود ؟
saidi_amir
saidi_amir
21 شهریور 1400 20:23

عرض سلام و وقت بخیر
ببخشید من ویرایشگر کلاسیک رو فعال کردم اما متاسفانه فقط نوار بالاییش برای بنده فعال شده و نوار دوم پایین وجود نداره
یعنی نمی تونم تغییر رنگ بدم متن رو یا زیر عنوانی خط بکشم .
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چجوری می تونم این بخش رو فعال کنم .

آیا مفید بود ؟
0
زهرا غفاری
زهرا غفاری
22 شهریور 1400 14:19

سلام
دوست عزیز ابتدا کش مرور گر را پاک کنید در مقاله آموزش پاک کردن کش با روش های پاک کردن کش وردپرس و مرورگر آشنا می شوید.

اگر با پاک کردن کش مشکل برطرف نشد در پوشه wp-includes/js/tinymce اسکریپت tinymce را با آخرین نسخه آن جایگزین کنید.
آخرین راه حل هم این است که فایل wp-congfig.php را باز کنید و کد زیر را به بالای آن بعد از تگ php?>اضافه کنید.
define('CONCATENATE_SCRIPTS', false);

آیا مفید بود ؟
زهرا غفاری
زهرا غفاری
29 دی 1399 11:28
نویسنده

این مشکل به خاطر آپدیت وردپرس است و امکان تنظیم این گزینه به صورت دستی نیست و نیاز به نصب تعدادی فایل js دارید . می توانید راه حل را در لینک زیر مشاهده کنید

https://wordpress.org/support/topic/scroll-doesnt-work-in-firefox/page/2/

آیا مفید بود ؟
0
mr6097
mr6097
27 دی 1399 00:16

سلام
ادیتور کلاسیک من نوار بالاییش بصورت استیکی در نمیاد
یعنی متن بلندی رو بخوام ویرایش کنم
بخشی رو به لینک تبدیل کنم باید چند صفحه آ4 برگردم بالای متن و آیکن لینک رو بزنم
دوباره برگردم ته متن اطلاعات لینک رو بدم
قبلا انگار همراه اسکرول حرکت میکرد

میدونید چطور میشه درستش کرد؟

آیا مفید بود ؟
0