ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
کسب درآمد

چرخ و فلک بازاریابی جایگزین قیف فروش

در فرایند بازاریابی، استراتژی متعددی برای مدیریت و فروش وجود دارد که با گذشت زمان تغییرات عمده ای را در ارائه خدمت به مشتریان ایجاد کرده است. در مدل بازاریابی قیف فروش (Funnel) می توانید مشتریان بالقوه جذب کنید، اما در چرخ و فلک بازاریابی به این فکر می کنیم که مشتری های جذب شده چطور می توانند به رشد کسب و کارمان کمک کنند.
اگر با قیف فروش آشنا هستید بهتر است بدانید که در بازارهای مدرن چرخ و فلک بازاریابی، جایگزین مدل قیف فروش (فلایول) شده است.

0
15 شهریور 1400
آخرین بروزرسانی: 25 فروردین 1403
بر خلاف قیف فروش بازاریابی که مشتریان را در انتهای فرایند فروش در نظر می گیرد، استراتژی بازاریابی فلایویل (Flywheel) یا بازاریابی چرخ فلک مشتریان را در مرکز چرخه بازاریابی و فروش قرار می دهد و سعی در راضی نگه داشتن آن ها می کند. در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که چرا مدل بازاریابی چرخ و فلک ارزش حذف قیف فروش قدیمی شما را دارد و استراتژی بازاریابی چرخ فلک جایگزین قیف فروش چگونه می تواند منجر به ایجاد یک تجربه رضایت بخش برای مشتری و رشد کسب و کار شود.

استراتژی قیف فروش و بازاریابی

پارادایم قیف فروش در سال 1898 توسط Elias St. Elmo Lewis توسعه یافت. اما چرا تا سال 2021، افراد کمی به فکر تکامل قیف فروش بوده اند؟ هدف اصلی قیف فروش هدایت و جذب مشتریان است، اما مانند بسیاری از شیوه های دیگر، نیاز به تکامل دارد و اگر به درستی اجرا شود می تواند باعث افزایش فروش اینترنتی شود. رفتار خریداران در حال تغییر است و با دسترسی بیشتر به اطلاعات و بررسی های آنلاین، بی اعتمادی مصرف کنندگان نسبت به بازاریابان و نمایندگان فروش افزایش یافته است.

کلمه “قیف”، به علت مخروطی شکل بودن مدل فروش و بازاریابی استفاده می شود. این مدل مسیر یک مشتری از زمان آشنایی با محصول تا خرید را نمایش می دهد و هر چقدر به جلوتر می رویم، تعداد مشتریان ماندگار و  واقعی نسبت به بازدیدکنندگان سایت و محصول کمتر می شود. در قیف فروش سه مرحله طی می شود:

 1. سرنخ (Lead): در سر قیف، همه کسانی وجود دارند که از محصول و کسب و کار ما آگاه هستند و آن را پیگیری می کنند.
 2. مشتری بالقوه (Prospect): افرادی که برای خرید علاقه نشان می دهند و با کسب و کار ما ارتباط برقرار می کنند. پس از سر نخ قسمتی از ریزش مشتریان در این مرحله اتفاق می افتد.
 3. مشتری واقعی (customer): مشتریان بالقوه ای که خرید را انجام داده اند. این مرحله در پایین قیف با تعداد کمتری اتفاق می افتد و قیف را باریک تر می کند.

معایب قیف فروش

 • مشکل قیف بازاریابی این است که نیروی آن در بخش پایین تمام می شود و شما همه زمانتان را صرف بدست آوردن مشتری می کنید، اما به این که چطور  مشتریان می توانند به رشد شما کمک کنند فکر نمی کنید و هر بار باید از اول شروع کنید. در واقع مدل سنتی قیف فرصت کمی برای تجارت مجدد باقی می گذارد. چون مشتریان در انتهای قیف قرار می گیرند.
 • یکی دیگر از اشکالات مراحل قیف سنتی، عدم تناسب بین بخش های آن است. بازاریابی، فروش و خدمات همه مستقل از یکدیگر عمل می کنند، در حالی که بازاریابی قسمت بالای قیف را تغذیه می کند و سعی در جذب مشتری دارد، فروش باعث ایجاد خروجی مشتری و اتمام خدمت دهی به او می شود و شرایط تعامل با مشتری از بین می رود.

مزایای قیف فروش

 • قرار دادهای شفاف برای هر خرید
 • قیمت گذاری بروز بر اساس شرایط اقتصادی و بازار
 • تحلیل هر مرحله و بررسی نقاط ضعف و قوت هر بخش از قیف
 • تعین مدت زمان موردنیاز فروش یک محصول
 • بررسی ابزارهای بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی
 • دسته بندی مشتریان بر اساس نوع تولید یا محصول
 • نرخ تبدیل مشتریان را بسنجید و تعداد آن ها را در پایین قیف محاسبه کنید.

قیف فروش

choosearea

استراتژی چرخ‌فلک (Flywheel) بازاریابی چیست؟

مدل فلایویل یا چرخ و فلک بازاریابی به معنای واقعی کلمه حول مشتری می چرخد و با اقدامات بازاریابی، فروش و خدمات دائماً در حال حرکت است. این مدل:

 •  مشتری را در مرکز قرار می دهد.
 • با محتوای جذاب مشتری را جذب می کند. تیم بازاریابی مسئول ایجاد محتواهایی است که مشتریان را به سمت محصول و برند جذب می کند.
 • با تعامل این رابطه با مشتری را پرورش می دهد. تیم فروش مشتریان را جذب کرده و آنها را تشویق به خرید محصول می کند.
 • و درنهایت یک تجربه لذت و رضایت برای آن ها ایجاد می کند. با پشتیبانی و خدمات به مشتریان و اطمینان از تجربه خوب مشتری، آن ها را خوشحال می کند.

استراتژی چرخ‌فلک (Flywheel) بازاریابی
در مدل بازاریابی چرخ فلک استراتژی شرکت ها برا اساس 3 مرحله، سرعت چرخش، میزان اصطکاک و اندازه چرخه تنظیم می شود. با افزودن توان به قسمت‌های موثرتر سرعت افزایش پیدا می کند. ساختار تیم‌ها و بررسی دلایل نارضایت مشتریان عواملی هستند که میزان اصطکاک چرخه را تعیین می کنند.

حتماً بخوانید همکاری در فروش چیست

مزایای استفاده از مدل بازاریابی چرخ فلک

یکی از بزرگترین و مهمترین مزایای استفاده از مدل فلایول (Flywheel Model) این است که بر مشتری حتی بعد از خرید مشتری تمرکز دارد. آنها را از اولین لحظه تبدیل شدن به مشتری تا مرحله ای که در زمینه محصول و یا خدماتی که دریافت می کنند آگاهی بدست آورند و جز حامیان برند شوند همراهی می کند. تصویر مدل Flywheel نشان می دهد که چگونه مشتری در مرکز یا قلب چرخ نشسته است و همه چیز حول رضایت مشتری می  چرخد. در واقع در بازاریابی چرخ و فلک تجربه کاربری نقش اصلی را ایفا می کند.

این مدل علل اصطکاک در بازاریابی، فروش و خدمات را به طور موثری شناسایی می کند. شما می توانید ببینید کدام فعالیت ها سریعتر چرخ فلک شما را به حرکت در می آورند و شتاب بیشتری به آن می افزایند، یا کدامیک باعث کند شدن سرعت شما و ایجاد هر گونه ناکارپآمدی شده است. در مدل بازاریابی چرخ فلک:

✔️  مشتریان خوشحال = مشتریان بیشتر 

مدل بازاریابی چرخ فلک

چرخ و فلک بازاریابی جایگزین قیف فروش (Funnel vs Flywheel)

ایده قیف فروش این است که با مشتریان هدف درگیر شوید تا آنها را به انتهای قیف منتقل کنید و آنها را به عنوان مشتری به طرف دیگر قیف بکشید. سپس این فرایند را تکرار کند، بر سرنخ های جدید تمرکز می کنند و مشتری تازه به دست آمده را به انتهای قیف بکشاند.

از سوی دیگر، رویکرد چرخ فلک، مشتری را در مرکز فعالیتهای بازاریابی یک شرکت قرار می دهد. حفظ مشتری، درآمد مکرر و ارجاع دهان به دهان همه تاکتیک هایی است که رهبران تجارت از آن استفاده می کنند. به دست آوردن مشتریان جدید بسیار گرانتر از حفظ مشتریان فعلی است، بنابراین برای مشاغل مهم است که با مخاطبانی که از محصولات و خدمات آن ها استفاده می کنند ارتباط برقرار کنند.

در مدل بازاریابی قیف فروش، تمام نیرو برای جذب مشتریان و تبدیل آنها به خریدار به کار گرفته شده است. در حالی که در بازاریابی چرخ فلک، نیروی بیشتری اعمال می شود تا با رضایت بیشتر خریداران آن ها را خوشحال کند. قیف روی بازده خطی مشتری تمرکز دارد اما در فلاویل شما توجه بلند مدتی به مشتری دارید.

در حالی که ممکن است مشاغل به سمت رویکرد چرخ فلک حرکت کنند، این بدان معنا نیست که مدل قیف فروش سنتی ناکارآمد است. شرکت ها ابتدا باید بتوانند مرحله اولیه قیف را پر کنند تا بتوانند به سمت مشتری سوق پیدا کنند. با تکامل به سمت رویکرد چرخ فلک و تمرکز بر تجربه مشتری، شرکت ها شانس بیشتری برای مشارکت مجدد، رشد و دریافت بازخورد  از طرف مشتریان دارند.

محصول پیشنهادی
بنر
افزونه Ultimate Affiliate Pro، افزونه همکاری در فروش
دسته بندی : افزونه مارکتینگ
2158
فروش
84%
رضایت

مدل چرخ فلک بازاریابی ممکن است مهمترین مدلی باشد که مشاغل مدرن می توانند از آن استفاده کنند، زیرا مشتریان را در مرکز هر فعالیت تجاری قرار می دهد و موجب سوق شرکت به جلو می شود. اگر متقاعد شده اید که کسب و کار شما باید تغییر کند و بجای مدل سنتی قیف بازاریابی به بازاریابی چرخ فلک را بکار ببرید، باید آنچه را برای ساختن چرخ فلک خود برای پیشرفت کسب و کار خود نیاز دارید، در اختیار داشته باشید. کافی است به قیف فروش خود بازگردید و مرور کنید که کدام بخش ها می توانند در کدام مرحله از چرخ فلک قرار بگیرند و شروع به کار کنید.

فاطمه سامانی
فاطمه سامانی
فاطمه هستم و نزدیک به دو ساله فعالیتم تو حوزه سئو و وردپرس جدی شده. به نظر من "تنها کسی که تو دنیا می تونه کمکت کنه خودتی، پس به خودت باور داشته باش"
مقالات مرتبط
بنر
سایت های همکاری در فروش ایرانی
در سال های اخیر بسیاری از وب سایت های ایرانی امکان افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش را در سایت خود ایجاد کرده اند. افیلیت مارکتینگ یک سیستم کسب درآمد است و افراد در صورت انتخاب درست محصول و تبلیغ موثر می توانند درآمد ماهیانه داشته باشند. مزیت سیستم های همکاری در فروش این است که نیاز به ...
بنر
کسب درآمد با گوشی با 12 ایده کاربردی
کسب درآمد با گوشی با وجود تعداد بالای استفاده کنندگان از موبایل یک روش پردرآمد است بیش از ۶۰% ترافیک اینترنت دنیا از طریق گوشی‌های هوشمند مصرف می‌شود؛ این یک فرصت بالقوه برای شماست و می‌توانید در آرایشگاه، اتاق انتظار پزشک، خانه یا حتی در اتوبوس با گوشی که در دست دارید درآمد کسب کنید. در ادامه ...
بنر
دانلود رایگان نمونه طرح توجیهی استارت آپ
داشتن یک کسب و کار بسیار شیرین است. میتوانیم افراد زیادی را در اقوام و آشنایان ببینیم که بواسطه کسب و کارشان به آرزو ها و رویاهای شیرین خود رسیده اند. اگر شما هم به فکر شروع و رشد کسب و کار خود افتاده اید و قصد دارید در یکی از شتاب دهنده ها عضو شوید یا در جلسات جذب سرمایه گذار شرکت کنید، حتما ...
بنر
44 ایده خلاقانه برای راه‌اندازی سایت فروشگاه اینترنتی
با افزایش خرید اینترنتی در ایران یک فرصت عالی راه اندازی کسب و کار، داشتن یک سایت فروشگاهی است. اگر به دنبال کسب درآمد بالا و یافتن بهترین ایده برای راه اندازی سایت فروشگاهی هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید. احتمالا یک ایده برای آنلاین شاپ در این مقاله پیدا می کنید.
0 دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.