ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
مجموعه مقالات وردپرس

فعال سازی GZIP در وردپرس

فشرده سازی فایل ها یکی از روش هایی است که می تواند تا حد زیادی در کاهش زمان لود سایت و افزایش سرعت سایت شما تاثیرگذار باشد. بسیاری از افراد برای فشرده ساز فایل های سایت از نرم افزار GZIP استفاده می کنند. در این مقاله با آمورش فعال کردن GZIP در وردپرس همراه ما باشید.

0
20 بهمن 1399
آخرین بروزرسانی: 25 فروردین 1403

فشرده ساز GZIP چیست؟

GZIP یک نرم افزار فشرده سازی است که برای کاهش حجم پرونده ها و فایل های مورد نظر در هنگام بارگذاری در وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقات بیش از 99 درصد وب سایت های موجود در گوگل، برای فشرده سازی فایل ها و پرونده های خود از نرم افزار GZIP استفاده می کنند. فایل هایی که توسط این نرم افزار فشرده می شوند، پس از فشرده سازی دارای پسوند.gz خواهند بود.

دلایل استفاده از فشرده ساز GZIP 

اندازه و تعداد فایل های مورد نظر برای بارگذاری می تواند تأثیر زیادی در سرعت لود وب سایت شما داشته باشد. در برخی از موارد داده های خام دارای اندازه و حجم زیادی می باشند از طرفی بعضی از مواقع چندین کپی از یک فایل موجود بوده که وجود تنها یک نسخه از فایل کافی است. در این موارد برای حذف فایل ها و پرونده های اضافی و کاهش حجم و اندازه فایل ها از فشرده ساز استفاده می گردد. افزایش سرعت وب سایت تاثیر زیادی بر روی سئو سایت دارد.

اگر به بررسی سرعت سایت پرداخته پرداخته اید و نیاز به بهبود سرعت دارید یکی از فشرده سازهای قدرتمند، نرم افزار GZIP بوده که استفاده از آن موجب می شود علاوه بر کاهش حجم داده ها، سرعت بارگیری و بارگذاری صفحه افزایش یابد و و در نهایت منجر به افزایش سرعت سایت شود. به همین علت استفاده از فشرده ساز GZIP از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تست فعال بودن Gzip وردپرس

در برخی از موارد شرکت هاست GZIP را فعال می کند. برای تست فعال بودن Gzip به سایت giftofspeed.com/gzip-test بروید و URL وب سایت خود را وارد نمایید. در صورتی که فشرده ساز Gzip برای شما فعال باشد پیغام GZIP Is Enabled نمایش داده می شود. در صورتی که gzip فعال نیست با ادامه آموزش فعالسازی Gzip با ما همراه باشید.

دلایل استفاده از فشرده ساز و فعال سازی GZIP

روش های فعال کردن GZIP

به صورت کلی برای فعال سازی GZIP سه تکنیک زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. استفاده از افزونه های وردپرس
  2. استفاده از ویرایش دستی فایل ها با کدنویسی
  3. تماس با ارائه دهنده میزبان

روش اول: فعال کردن GZIP با افزونه

شما به کمک 3 افزونه معرفی شده زیر می توانید به سادگی نسبت به فعال کردن GZIP اقدام نمایید.

  • افزونه WP Rocket

افزونه موشک وردپرس یکی از بهترین های افزونه های وردپرس می باشد. با کمک این افزونه می توانید به راحتی سرعت وب سایت وردپرسی خود را افزایش دهید. یکی از ویژگی های این افزونه، فعال سازی GZIP می باشد. برای استفاده از این ویژگی ها لازم است تا افزونه راکت را نصب و فعال کنید به این ترتیب gzip برای سایت شما فعال می شود.

محصول پیشنهادی
بنر
افزونه WP Rocket؛ افزونه راکت افزایش سرعت وردپرس
دسته بندی : افزونه بهینه سازی
21261
فروش
88%
رضایت

فعال سازی GZIP

  • افزونه WP Super Cache

یکی دیگر از پلاگین های ذخیره وردپرس که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد، افزونه WP Super Cache می باشد. همانند افزونه راکت، برای اینکه بتوانید از امکانات این افزونه بهره مند گردید نیاز است تا در ابتدا این افزونه را نصب و فعال نمایید. پس از ورود به قسمت setting به صفحه WP Super Cache رفته و وارد تب Advanced شوید. پس از وارد شدن به این بخش، تیک Compress pages so they’re served more quickly to visitors را فعال نمایید.

افزونه WP Super Cache

پس از انجام مراحل فوق، اسکرول کرده و به پایین صفحه بیایید. بر روی Update Status کلیک تا تغییرات انجام شده را ذخیره نمایید. به این ترتیب فعال سازی Gzip صورت پذیرفته و مراحل به اتمام می رسد.

برای آموزش کار با افزونه WP Super Cache روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش کار با WP Super Cache

  • افزونه W3 Total Cache

یکی دیگر از افزونه هایی که به طور خودکار به وسیله آن می توانید فشرده ساز GZIP را فعال نمایید، افزونه W3 Total Cache می باشد. این افزونه رایگان است.

روش دوم: فعالسازی Gzip با کد نویسی

فعالسازی Gzip در .htaccess

علاوه بر استفاده از افزونه های وردپرس با کدنویسی نیز می توانید حجم فایل ها را کاهش دهید. برای این کار به کنترل پنل هاستتان بروید وارد قسمت File Manager و سپس پوشه public_html شوید، htaccess. را انتخاب کنید و Edit را بزنید.

توجه :   پیشنهاد می شود یک بک آپ از فایل اصلی یا وب سایت وردپرس خود تهیه کنید سپس تغییرات را اعمال نمایید.

پس از باز کردن htaccess. قطعه کد زیر را به .htaccess اضافه کنید سپس فایل مورد نظر را ذخیره کنید.

<IfModule mod_deflate.c>
# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml 
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font 
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml 
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype 
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf 
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf 
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml 
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain 
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml 
</IfModule>

فعال سازی Gzip در NGINX

اگر از NGINX استفاده می کنید، قطعه کد زیر را به nginx.conf اضافه کنید.

gzip on;
gzip_disable "MSIE [1-6]\.(?!.*SV1)";
gzip_vary on;
gzip_types text/plain text/css text/javascript image/svg+xml image/x-icon application/javascript application/x-javascript;

روش سوم: تماس با ارائه دهنده میزبانی

اگر شما نیز همانند اکثر ارائه دهندگان میزبانی وب سایت وردپرسی، از سرور Apache برای دسترسی به صفحه وردپرسی استفاده می کنید، این پلاگین به طور خودکار فشرده ساز GZIP را برای شما فعال می نماید. بسیاری از ارائه دهندگان میزبان، خود به طور پیش فرض نسبت به فعالسازی GZIP اقدام می نمایند و برای کاهش حجم فایل ها عملیاتی انجام نمی دهند. به این ترتیب در صورتی که فشرده ساز GZIP برای شما فعال نشده باشد، می توانید با ارائه دهنده میزبان خود تماس بگیرید و بخواهید تا این گزینه را فعال برای وب سایت شما این فعال کنند.

امید است با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید به راحتی فعال سازی GZIP در وردپرس را انجام دهید و به افزایش سرعت سایت خود کمک کنید. در صورت داشتن سوال در قسمت دیدگاه ها از ما بپرسید.

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 3 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش گام به گام بسته نصب آسان در لوکال هاست
اگر در لوکال هاست وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید یکباره وب سایت خود را به هاست منتقل کنید. یعنی بدون آنکه نیاز به هاست و دامنه داشته باشید، سایت را بدون استرس و نگرانی راه اندازی می کنید  و پس از مطمئن شدن از همه تغییرات دلخواهتان، آن را به هاست اصلی انتقال می دهید. همچنین در مصرف ...
بنر
آموزش قالب وودمارت؛ آموزش صفر تا صد طراحی فروشگاه
اگر می خواهید یک سایت حرفه ای طراحی کنید که کلیه امکانات یک فروشگاه آنلاین را داشته باشد کافی است یکی از 50 دموی فارسی و اختصاصی مانند دیجی کالا و موتن رو قالب وودمارت را نصب و استفاده کنید. همچنین این قالب فروشگاه ساز به همراه اپلیکیشن ارائه شده و کاربران می توانند یک نسخه از وب سایت را روی ...
بنر
آموزش نصب و فعالسازی ioncube در زمپ
ionCube Loader ماژولی است که برای اجرای فایل های رمزگذاری شده روی سرور نصب می شود. نصب و فعالسازی ioncube به سادگی انجام می شود. در صورت فعال نبودن ionCube شما با خطا مواجه می شوید. اما راهکار ساده رفع این خطا نصب ionCube در کمتر از چند دقیقه است که در ادامه به توضیح آن به صورت ویدئویی می پردازیم.
بنر
آموزش نصب آسان قالب وردپرس در Cpanel
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید. در کم تر از 10 دقیقه سایت وردپرس خود را نصب کنید. در نگاه اول به نظرتان این جمله فقط یک تبلیغ برای جذب مخاطب به نظر می‌رسد اما کاملا درست است. کافی است از بسته نصب آسان وردپرس استفاده کنید تا سایت شما در کم تر از 10 دقیقه، روی هاست نصب شود. با هم نصب قالب ...
0 دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.