بهینه سازی دیتابیس وردپرس
آموزش های وردپرس

بهینه سازی دیتابیس تاثیر زیادی بر روی سرعت سایت دارد و اگر قصد دارید جداول پایگاه داده را بهینه سازی کنید ابتدا یک بکاپ از دیتابیس سایتتان تهیه کنید و ادامه مقاله را بخوانید.

08 تیر 1401

دیتابیس قلب تپنده سایت شماست و تمامی محتوا و اطلاعات سایت از اطلاعات کاربران، نوشته های وبلاگ، محصولات، تنظمیمات قالب و افزونه ها تا رونوشت های محتوا ها در پایگاه داده ذخیره می شود. وقتی صحبت از بهینه سازی پایگاه داده می شود این نگرانی وجود دارد که ممکن است با دستکاری دیتابیس داده ها را از دست بدهید اما جای نگرانی نیست اگر با روش های اصولی این کار انجام شود مشکلی ایجاد نمی شود برای اطمینان یک بکاپ از سایتتان بگیرید تا در صورت ایجاد هر گونه مشکل بتوانید پایگاه داده را برگردانید.

چرا نیاز به بهینه سازی دیتابیس داریم؟

به صورت کلی تعداد جدل های وردپرس 12 تا جدول است و سایر جدول ها توسط افزونه ها یا به صورت دستی اضافه می شوند مثلا wp_users کاربران شما را ذخیره می کند و یا wp_comments  نظرات و یا wp_commentmeta  متادیتا مربوط به نظرات را ذخیره می کند با افزایش فعالیت سایت و ساخت دیتابیس با و حذف و نصب افزونه های مختلف پایگاه داده بزرگ و شلوغ تر می شود و اگر داده های غیر ضروری زیادی داشته باشد باعث کند شدن سرعت سایت شما می شود.

از آنجایی که سرعت سایت یکی از عوامل بسیار مهم در سئو سایت است بنابراین لازم است بهینه سازی دیتابیس را جدیدی بگیرید و اگر مدت هاست که دیتابیس تان را گردگیری نکردید وقت آن است که با روش های بهینه سازی دیتابیس وردپرس جان تازه ای به سایتتان ببخشید.

1- پاکسازی اطلاعات از پیشخوان

معمولا ابتدای نصب و راه اندازی سایت با وردپرس سرعت سایت خوب است و با گذشت زمان و نصب و حذف افزونه های مختلف است این سرعت لود طولانی می شود علت این است که با حذف برخی افزونه ها جداولی که ایجاد شده اند، حذف نمی شوند و این باعث سنگین شدن دیتابیس می شود.

درست است که افزونه ها امکانات زیاد به سایت اضافه می کنند اما برخی از افزونه ها به کار نمی آیند بنابراین افزونه های غیر ضروری را حذف کنید تا پایگاه داده تان را کمی خلوت تر کنید.

یکی از ساده ترین کار ها برای پاک سازی دیتابیس وردپرس حذف پیام های اسپم است؛ از پیشخوان وردپرس به قسمت دیدگاه ها بروید و پیام های اسپم را حذف کنید و بعد از آن هم موارد حذف شده از زباله دان را حذف کنید. یک کار دیگر برای پاکسازی دیتابیس از طریق پیشخوان وردپرس این است که نوشته های پیش نویس که به صورت تستی ایجاد کردید و  بدون استفاده هستند را حذف کنید.

همچنین داشتن فایل ها با حجم بالا بر روی سرعت دیتابیس تاثیر گذار است از همان ابتدا عکس های سایتتان را فشرده کنید و از آپلود فایل های حجیم و غیر ضروری خودداری کنید.

نکته: اگر پیام های اسپم شما زیاد است از پلاگین Akismet که به صورت رایگان در مخزن وردپرس است استفاده کنید.

2- بهینه سازی پایگاه داده با استفاده هاست

روش های مختلفی برای بهینه سازی دیتابیس وجود دارد از جمله به صورت مستقیم از طریق هاست می توانید این کار را را انجام دهید در ویدئو زیر مراحل بهینه سازی دیتابیس در هاست را ببنید در ادامه مراحل را به صورت تصویری مشاهده کنید.

مرحله اول: وارد پنل هاست شوید و از DataBase قسمت  phpMyAdmin را انتخاب کنید.

بهینه سازی دیتابیس در هاست

در اینجا با انتخاب پایگاه داده ای که دارید لیست جداول پایگاه داده را می توانید مشاهده کنید. گزینه check all را بزنید تا همه جدول ها انتخاب شوند.

بهینه یسازی دیتابیس با استفاده از جداول در هاست

در این مرحله دراپ داون کنار گزینه check all را انتخاب کنید و گزینه Optimize Table را بزنید تا دیتابیس شما بهینه سازی شود با تکمیل این مرحله پیام موفقیت در بهینه سازی را مشاهده می کنید.

مراحل بهینه سازی دیتابیس در هاست

3- بهینه سازی دیتابیس با استفاده از افزونه های وردپرس

اگر می خواهید یک گزینه راحت تر برای پاکسازی دیتابیس را امتحان کنید کافی است یک افزونه بهینه ساز نصب کنید و تنظیمات مربوط به بهینه سازی جدول ها در وردپرس را انجام دهید. از جمله افزونه های بهینه ساز دیتابیس وردپرس شامل موارد زیر است:

  • افزونه WP Optimize Premium

اولین گزینه افزونه WP Optimize Premium است این افزونه امکان حذف نسخه های قدیمی، هرزنامه ها، اطلاعات سطل زباله و نظرات تایید نشده به صورت خودکار و دستی را فراهم می کند همچنین می توانید تنظیم کنید که این بهینه سازی به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه انجام شود.

خوشبختانه این افزونه تنظیمات پیچیده ای ندارد از جمله امکاناتی که افزونه WP Optimize دارد شامل موارد زیر است:

– تب بهینه سازی: در تب بهینه سازی امکان بهینه سازی جداول، پست های اصلاح شده، پاک کردن پیش نویس ها، پست های حذف شده و … وجود دارد و می توانید این بهینه سازی ها را به صورت گروهی یا تکی انجام دهید.

بهینه سازی پایگاه داده وردپرس با افزونه WP Optimize Premium

 – تب جداول: در قسمت جداول می توانید حجم تک تک جدول ها را مشاهده کنید و در صورتی که یکی از جدول ها نیاز به بهینه سازی داشته باشد گزینه بهینه سازی را انتخاب کنید همچنین می توانید حجم کل دیتابیس را مشاهده کنید.

-تنظیمات بهینه سازی: برای انجام تنظیمات بهینه سازی قسمت  + کار برنامه ریزی شده را انتخاب کنید تا یک منو انتخاب باز شود و اقدامات زیر را انتخاب کنید:

  • پاک کردن پست های اصلاح شده
  • حذف پیش نویس های ذخیره شده
  • حذف پست های حذف شده
  • حذف نظرات هرزنامه
  • حذف تنظیمات اضافی موقت

همچنین می توانید تعیین کنید که به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه این بهینه سازی انجام شود.

بهینه سازی دیتابیس با استفاده از افزونه WP Optimize

این افزونه به صورت رایگان در پپیشخوان وردپرس وجود دارد ولی امکانات محدودی دارد اگر قصد دانلود افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس را از راست چین دارید با 🔥 کد تخفیف rtl30-v2d5 🔥 این محصول را خریداری کنید.

پیشنهاد می کنم افزونه WP Optimize Premium را نصب کنید تا در کمتر از 5 دقیقه دیتابیس تان را بهینه سازی کنید.
  • افزونه Rocket

هر موقع صحبت از افزونه بهینه سازی می شود افزونه راکت حرفی برای گفتن دارد با این افزونه می توانید پاکسازی دیتابیس را به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه انجام دهید. امکان پاکسازی پست های پیش نویس، رونوشت ها، زباله دان، دیدگاه های اسپم و بهینه سازی یکی از کاربرد های افزونه راکت است در مقاله آموزش افزونه راکت با تنظیمات کامل این افزونه بهینه ساز آشنا شوید.

بهینه یازی دیتابیس با افزونه راکت

  • افزونه Advanced Database Cleaner Pro

با افزونه Advanced Database Cleaner Pro علاوه بر امکان حذف نظرات اسپم، رونوشت ها، نظرات حذف شده و پست های حذف شده امکاناتی مانند زمابندی، بهینه سازی، پاکسازی کرون جاب و ماژول فیلتر و جستجو  را دارد.

4- بهینه سازی پایگاه داده با تعمیر و بهینه سازی دیتابیس وردپرس

اما یک روش دیگر برای بهینه سازی دیتابیس این است که از حالت repair دیتابیس استفاده کنید.

کافیست وارد پنل هاستتان شود کد زیر را در wp-config وارد کنید تا وارد حالت تعمیر پایگاه داده شوید.

define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

تغییرات را ذخیره کنید و در انتهای آدرس سایتتان wp-admin/maint/repair.php را اضافه کنید. در واقع آدرس سایتتان به صورت زیر می شود:

http://www.test.com/wp-admin/maint/repair.php

افزودن کد برای دسترسی به حالت تعمیر و بهینه سازی دیتابیس وردپرس

در ادامه وارد صفحه تعمیر پایگاه داده می شوید:

با انتخاب تعمیر و بهینه سازی پایگاه داده می توانید دیتابیس را بهینه سازی کنید. اگر تعدادی از جدول ها بهینه سازی نشدند مجدد بهینه سازی را بزنید.

نکته بسیار مهم: حتما بعد از اتمام بهینه سازی به به فایل wp-config.php برگردید و کدی که اضافه کردید را پاک کنید تا کاربران دیگر به این قابلیت دسترسی نداشته باشند.

حالا که با انواع روش های بهینه سازی دیتابیش آشنا شدید مقاله راهکارهای افزایش امنیت دیتابیس را از دست ندهید تا یک دیتابیس امن و بهینه داشته باشید.در قسمت دیدگاه ها شما هم تجربه تان از روش های پاکسازی دیتابیس را با کاربران راست چین به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.