ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
مجموعه مقالات وردپرس

ایجاد سوالات متداول در وردپرس

بسیاری از کاربران دوست دارند که پس از جستجوی سوال خود در گوگل در مدت زمان کوتاهی به پاسخ خود برسند، صفحه سوالات متداول در وردپرس یکی از صفحات کاربردی برای کمک به کاربران است. FAQ یا سوالات متداول به تجربه کاربری کمک می کند و نرخ کلیک را بالا می برد. سوالات متداول را می توانید با کد نویسی یا با افزونه به سایتتان اضافه کنید در ادامه هر یک از روش ها را توضیح می دهیم.

2
19 فروردین 1400
آخرین بروزرسانی: 07 تیر 1403

صفحه‌ی سوالات متداول FAQ چیست؟

FAQ مخفف عبارت Frequently Asked Questions به معنای سوالات متداول است. در سوالات متداول FAQ پرتکرارترین سوال و جواب ها به کاربران نشان داده می شود. گوگل با هدف کمک به کاربران و بهبود تجربه کاربری استفاده از داده های ساختار یافته و اسکیما را پیشنهاد می کند.

درج اسکیما سوالات متداول در هر صفحه ای می تواند نتایج مثبتی داشته باشد، به عنوان مثال در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش سوالات متداول باعث می شود فضای بیشتری به خود اختصاص دهد که در نهایت منجر به افزایش ترافیک ارگانیک و بهبود نرخ کلیک خواهد شد. وقتی به صفحه موردنظرتان سوالات متداول اضافه می کنید نتایج به صورت قسمت شماره 1 در تصویر زیر خواهد شد.

ایجاد صفحه ی سوالات متداول در وردپرس

تفاوت FAQ با QA

FAQ و QA دو نشانه گذاری ساختاری مختلف هستند که می توانند در صفحه ی شما استفاده شده و نتایجی غنی یا همان ریچ اسنیپت در صفحه ی نتایجِ جستجوی گوگل ایجاد کنند. در حالی که هر دو کلیت مشابهی دارند اما هدف آنها کمی متفاوت است.

در هر دوی این موارد موضوع پرسش و پاسخ مطرح است اما در سوالات متداول FAQ خود نویسنده به سوالات پاسخ می دهد و این پاسخ ها را به صورت ساختار یافته به عنوان اطلاعاتی اضافی به موتور های جستجو معرفی می کند و در QA، پاسخ باید توسط کاربران ارسال شود و به نوعی پرسش و پاسخ خواهد بود.

مزایای افزودن صفحه سوالات متداول در وردپرس 

همانطور که گفته شد ایجاد و درج داده های ساختار یافته سوالات متداول در مقالات یا صفحات دیگر برای دیده شدن و افزایش ترافیک ارگانیک بسیار مفید است. افراد بیشتر به دنبال جواب های سرراست هستند و امکان دیدن پاسخ سوالات با این سرعت، برای آنها بسیار جذاب تر است. برخی از مزایای دیگر ایجاد این صفحه به شرح زیراند.

 • افزایش دیده شدن: ایجاد این اسکیما باعث می شود شما فضای بیشتری را در صفحه ی نتایج جستجو اشغال کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید، سایت دارای صفحه ی سوالات متداول، اندازه ی بزرگتری نسبت به سایت های دیگر دارد و این باعث برجسته شدن آن در صفحه ی نتایج شده است.

مزایای افزودن صفحه ی سوالات متداول

 • واجد شرایط شدن برای جستجوی صوتی: استفاده از سوالات متداول می تواند سایت شما را برای جستجوی صوتی گوگل در دسترس قرار دهد. فراموش نکنید که جستجوی صوتی به سرعت در حال پیشرفت است و باید خود را با آن همگام کنیم.
 • تاثیر سوالات متداول بر سئو سایت: یکی از معیارهای مهم در سئو، افزایش CTR یا همان نرخ کلیک است. قرار دادن سوالات متداول در سایت موجب جلب توجه کاربران و افزایش میزان کلیک بر روی لینک محتوای شما می شود و این موضوع به شما کمک می کند کلیک بیشتری را دریافت کنید. اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس، به شما کمک می کند در طیف گسترده تری از کلمات کلیدی دیده شوید.

ایجاد سوالات متداول در وردپرس با کد نویسی آسان

خب در ادامه این آموزش وردپرس به سراغ کد نویسی که یکی از روش هایی که می توان با استفاده از آن اسکیما و داده ساختار یافته ایجاد کردمی رویم. اما اگر کسی با کد نویسی آشنا نباشد چه راهکاری وجود دارد؟ با استفاده از JSON-LD می توانید به راحتی هر نوع اسکیمای که بخواهید ایجاد کنید. کافی است کمی خلاقیت داشته باشید.

استفاده از استاندارد JSON-LD برای ایجاد سوالات متداول بسیار آسان است و با اضافه کردن کد به هدر می توانید نتایج را مشاهده کنید .به همین آسانی! برای ساخت کد اسکیما سوالات متداول وارد ابزار ژنراتور سوالات متداول saijogeorge شوید.

ایجاد سوالات متداول بدون افزونه، کد نویسی آسان

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید کافی است سوالات خود را در کادر مربوطه و در نهایت پاسخ آن ها را وارد کنید، در این سایت شما می توانید بی نهایت سوال متداول ایجاد کنید.

ایجاد سوالات متداول با کدهای J-SON

اگر می خواهید کد های تولید شده شما بهینه باشد می توانید گزینه بهینه سازی کد ها را انتخاب کنید تا اسکیما های سوالات متداول ایجاد شده شما بهینه سازی شود!

بهینه سازی کد های اسکیما

حالا فقط کافی است کد های تولید شده را به هدر صفحه مربوطه اضافه کنید!

ادامه مقاله را بخوانید تا با نحوه اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس آشنا شوید.

ساخت صفحه سوالات متداول در وردپرس با افزونه Yoast SEO

اگر نمی خواهید از افزونه های جانبی اسکیما ساز در وردپرس استفاده کنید یکی از بهترین راه ها برای ایجاد سوالات متداول در وردپرس استفاده از بلوک داده ی ساختار یافته سوالات متداول یا همان اسکیما سوالات متداول در افزونه Yoast Seo است.

ایجاد ایجاد سوالات متداول در وردپرس با افزونه یواست سئو که یکی از قدیمی ترین و بهترین افزونه های سئو وردپرس است با استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ انجام می شود. اگر از افزونه یواست سئو استفاده می کنید می توانید این مسیر را برای درج اسکیمای سوالات متداول در برگه دلخواه خود اقدام کنید.

 1. به صفحه ی مورد نظر بروید و در صفحه ی مقاله ی نوشته شده، به بلوک اختصاصی افزونه ی یواست مراجعه کنید و در بین بلوک های موجود به دنبال بلوک سوالات متداول بگردید.

ایجاد سوالات متداول با افزونه یواست سئو

choosearea
 1. بعد از اینکه بلوک مرتبط به داده ساختار یافته FAQ را انتخاب کردید، حالا نوبت آن است که سوالات و پاسخ ها را به آن ترتیبی که دوست دارید اضافه کنید. همانطور که در تصویر پایین می بینید، بخش درج تصویر برای سوال و پاسخ نیز وجود دارد و اگر بخواهید می توانید برای سوالتان تصویر هم اضافه کنید.

ایجاد سوالات متداول با افزونه یواست سئو

 1. پس از افزودن اولین سوال و پاسخ، به همان ترتیب سایر پرسش و پاسخ ها را نیز اضافه کنید تا زمانی که سوالات متداول خود را تکمیل کنید و در نهایت صفحه خود را بروزرسانی کنید.

ایجاد سوالات متداول در وردپرس با افزونه Rank Math

یکی دیگر از روش های افزودن سوالات متداول به صفحه، استفاده از افزونه ی رنک مث پرو است. البته کار این افزونه تنها به ایجاد سوالات متداول در وردپرس ختم نمی شود و کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد، افزونه رنک مث یک افزونه کامل و جامع برای دوستداران سئو است. شما می توانید هر نوع اسکیمایی را که دوست دارید به صفحه های خود اضافه کنید.

البته در نسخه رایگان این افزونه شما فقط امکان اضافه کردن یک اسکیما به صفحه را دارید اما اگر نسخه اورجینال و لایسنس رسمی این افزونه را خریداری کنید بدون هیچ محدودیتی می توانید اسکیما بسازید. در این راهکار نیز شما می توانید از ویرایشگر کلاسیک یا گوتنبرگ استفاده کنید. اگر از گوتنبرگ استفاده می کنید ایجاد صفحه سوالات متداول با گوتنبرگ دقیقا مطابق روش افزونه یواست عمل کنید.

ایجاد سوالات متداول با افزونه رَنک مث (Rank Math)

اگر از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده می کنید می توانید اسکیمای مورد نظر خود را هم اضافه کنید. برای اضافه کردن FAQ Schema به وردپرس با افزونه رنک مث کافی است در صفحه مربوطه در کادر تنظیمات رنک مث گزینه اسکیما را انتخاب کنید. سپس گزینه سازنده اسکیما را بزنید و نوع اسکیمای مورد نظر خود را وارد کنید که در این مقاله نوع اسکیمای مورد نظر سوالات متداول است. ایجاد سوالات متداول در وردپرس با افزونه رنک مث به همین راحتی امکان پذیر است.

ایجاد سوالات متداول با افزونه رَنک مث (Rank Math)

آیا می دانید به  راحتی و با چند کلیک می توانید ویرایشگر گوتنبرگ را به ویرایشگر کلاسیک تغییر دهید؟ در مقاله نحوه تغییر ادیتور گوتنبرگ به ویرایشگر کلاسیک در وردپرس مراحل را بخوانید.

تایید صحت و درستی اسکیما FAQ

برای اطمینان از اینکه کد اسکیمای ایجاد شده را به درستی در صفحه خود اجرا کرده اید، می توانید از ابزار Structured Data Testing Tool گوگل استفاده کنید. شما می توانید کد اسکیمای تولید شده یا URL صفحه را در آن وارد کنید و این ابزار به شما اعلام می کند که آیا این کار را به درستی انجام داده اید یا خیر!

بعلاوه این سایت، بازخوردهای لازم را نیز در اختیارتان قرار می دهد تا در صورت بروز هر گونه مشکل در رابطه با اسکیمای سوالات متداول و یا سایر اسکیما ها بتوانید مشکل را رفع کنید.

تایید صحت و درستی اسکیما FAQ

همانطور که در تصویر زیر می بینید نتیجه بررسی یکی از صفحات سایت راست چین نشان از این دارد که بدون هیچ گونه مشکلی اسکیما سوالات متداول در صفحه بارگذاری شده است.

تایید صحت و درستی اسکیما FAQ

تایید صحت و درستی اسکیما FAQ

ابزار دیگری که می تواند به شما در بررسی صحت و درستی اسکیمای خود کمک کند ابزار Google Rich Result Tester گوگل است. Google Rich Result Tester علاوه بر اینکه نشان می دهد که صفحه ی شما از نظر کدنویسی مشکلی ندارد، به شما نشان می دهد که سایت شما در صفحه ی نتایج جستجو چطور نمایش داده می شود.

برای این کار می توانید پس از ورود به آدرس این ابزار، در کادر موجود، کد اسکیما یا URL صفحه خود را وارد کرده و نتایج را ببینید.

تایید صحت و درستی اسکیما FAQ

نتایج به صورت زیر نمایش داده می شود.

نمیش نتیجه صحت سوالات متداول

ایجاد سوالات متداول با افزونه های اسکیما ساز وردپرس

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید بی شک از افزونه های بی شمار آن مطلع هستید که می تواند امکانات بسیار زیادی را به شما ارائه کند، در وردپرس افزونه های بسیار زیادی برای ایجاد اسکیما و داده های ساختار یافته وجود دارد.

از آنجایی که سوالات متداول نیز یک داده ساختار یافته است در نتیجه به راحتی با یک افزونه داده ساختار یافته می توانید اینکار را انجام دهید، در ادامه به معرفی دو پلاگین برتر ایجاد سوالات متداول می پردازیم.

 افزونه اسکیما سوالات متداول گوگل Faq Schema

ساده‌ترین، سریع‌ترین و سبک‌ترین روش برای اضافه کردن اسکیما به وبسایت شما استفاده از افزونه Faq Schema می‌باشد. این محصول ایرانی با تمامی نسخه‌های وردپرس و قالب‌های مختلف این سیستم مدیریت محتوا سازگار می‌باشد.

ویژگی های افزونه Faq Schema

 • امکان اضافه کردن اسکیما سوالات متداول به نوشته‌ها، برگه‌ها، دسته‌ بندی‌ها، برچسب‌ها.
 • امکان اضافه کردن اسکیما سوالات متداول به دسته بندی‌ و برچسب‌های سفارشی برخی قالب‌ها، مانند: نمونه کارها، پروژه‌ها، همکاران‌ ما و…
 • امکان اضافه کردن اسکیما سوالات متداول به محصولات، دسته بندی محصولات، برچسب‌های محصولات و… ووکامرس.
 • امکان تغییر یک سوال یا پاسخ در این اسکیما.
 • امکان جا به جایی هر یک از سوالات بین ردیف‌ها برای مشخص کردن اولویت نمایش سوال در گوگل.
 • امکان حذف یک یا چند سوال و پاسخ برای هر کدام از اسکیماها.
محصول پیشنهادی
بنر
افزونه FAQ Schema | افزونه سوالات متداول گوگل
دسته بندی : افزونه سئو
905
فروش
78%
رضایت

در زیر یک نمونه از سوالات متداول ایجاد شده توسط افزونه Faq Schema را مشاهده می کنید.

افزونه Faq Schema

افزونه schema pro پلاگین سئو نشانه گذاری محتوا

افزونه Schema Pro یکی از بهترین روش ها برای افزایش ورودی ها از طریق موتورهای جستجوگر مثل گوگل و دیگر موتورهای جستجو گر نشانه گذاری محتوای صفحات وب سایت می باشد. افزونه Schema pro یک افزونه نشانه گذاری محتوا می باشد که به شما در جذب کاربر کمک شایانی خواهد کرد. ریچ اسنیپ یا محتوای غنی مثل ستاره دار کردن مطلب، اسکیمای ویدئو، سوالات متداول و … را به سادگی اضافه کنید.

محصول پیشنهادی
بنر
افزونه schema pro پلاگین اسکیما و نشانه گذاری محتوا
دسته بندی : افزونه سئو
1583
فروش
84%
رضایت

در این مقاله از آموزش وردپرس به بررسی روش های ایجاد سوالات متداول در وردپرس پرداختیم اما یادتان باشد که سوالاتی که انتخاب می کنید همان هایی باشند که کاربران به دنبال آن ها هستند و سوالات با مفهوم و محتوای خوبی باشند. با این حال باید طوری سوالات را تنظیم کنید که مخاطب، مشتاق به باز کردن سایتتان شود کاری نکنید که همه ی نیازهای او بدون کلیک بر سایت شما برطرف شود.

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 4 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم. یادت باشه اگر امید داشته باشی هیچ وقت دیر نیست.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش گام به گام بسته نصب آسان در لوکال هاست
اگر در لوکال هاست وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید یکباره وب سایت خود را به هاست منتقل کنید. یعنی بدون آنکه نیاز به هاست و دامنه داشته باشید، سایت را بدون استرس و نگرانی راه اندازی می کنید  و پس از مطمئن شدن از همه تغییرات دلخواهتان، آن را به هاست اصلی انتقال می دهید. همچنین در مصرف ...
بنر
آموزش قالب وودمارت؛ آموزش صفر تا صد طراحی فروشگاه
قالب وودمارت یک راه حل قدرتمند برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی است. این قالب با انعطاف پذیری بالا، مجموعه ویژگی‌های غنی و رابط کاربری بصری، به شما این امکان را می‌دهد تا فروشگاه رویایی خود را به راحتی راه اندازی کنید. در این مقاله، آموزش قالب وودمارت را شروع و شما را با جنبه های مختلف این قالب ...
بنر
آموزش نصب و فعالسازی ioncube در زمپ
ionCube Loader ماژولی است که برای اجرای فایل های رمزگذاری شده روی سرور نصب می شود. نصب و فعالسازی ioncube به سادگی انجام می شود. در صورت فعال نبودن ionCube شما با خطا مواجه می شوید. اما راهکار ساده رفع این خطا نصب ionCube در کمتر از چند دقیقه است که در ادامه به توضیح آن به صورت ویدئویی می پردازیم.
بنر
آموزش نصب آسان قالب وردپرس در Cpanel
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید. در کم تر از 10 دقیقه سایت وردپرس خود را نصب کنید. در نگاه اول به نظرتان این جمله فقط یک تبلیغ برای جذب مخاطب به نظر می‌رسد اما کاملا درست است. کافی است از بسته نصب آسان وردپرس استفاده کنید تا سایت شما در کم تر از 10 دقیقه، روی هاست نصب شود. با هم نصب قالب ...
2 دیدگاه
milad098
milad098
16 تیر 1402 12:21

سلام وقتتون بخیر
چاکر کنیم سوالات متداول در پایین مطلب و نوشته نمایش داده بشن.
مثلا من از افزونه اسکیماپرو و از اسکیمای سوالات FQA استفاده می کنم اما تو خود مطلب نمایش داده نمیشن.
مثلا برای شما در محصولات راست چین زیرش نمایش داده میشن.
ممنون میشم راهنمایی کنید اگه امکانش باشه.

آیا مفید بود ؟
0
زهرا غفاری
زهرا غفاری
17 تیر 1402 15:13

سلام
اسکیما در خود مطلب نمایش داده نمی شود بلکه کد جیسونی می باشد که برای ربات های مرورگر در بین کدهای صفحه قرار میگیرد برای نمایش سوالات FAQ باید از صفحه ساز یا افزونه های که برای نمایش آکردون یا هر شکلی دیگری که متناسب با سایتشون هست استفاده کنن. اسکیما پرو دارای یک افزودنی جانبی برای نمایش سوالات متداول در سایت هست و می تونید از این ادان استفاده کنسد.

آیا مفید بود ؟