آموزش ثبت مکان در گوگل مپ
آموزش سئو

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در هنگام جست و جوی یک کافه یا بیمارستان در صفحه نتایج جست و جو اطلاعات تماس و آدرس آن را در صفحه اول مشاهده کرده اید. این مساله به بهتر دیده شدن یک کسب و کار و افزایش اعتبار آن کمک می کند. پیشنهاد می کنم اگر صاحب یک کسب و کار هستید آموزش ویدیوئی و تصویری ثبت مکان در گوگل مپ را در این مقاله ببینید.

16 خرداد 1401

نقشه گوگل و ثبت مکان در گوگل مپ، یکی از ابزارهای گوگل است که به بیشتر دیده شدن شما کمک خواهد کرد. بهتر است با یک مثال توضیح دهم تا بهتر متوجه شوید. ممکن است در گوگل به دنبال یک شرکت حسابداری در تهران بگردید و قبل از نتایج جست و جو، اطلاعات تماس و آدرس تعدادی شرکت را مشاهده کرده باشید. شما ترجیح می دهید کسب و کارهایی که قبل از نتایج نمایش داده می شوند را بررسی کنید یا مثلا رتبه های 3 و 4 نتایج را؟ ثبت کسب و کار در نقشه گوگل یکی از مراحل سئوی محلی است که بر اساس موقعیت جغرافیایی اطلاعات کسب و کارهای محلی را در صفحه نتایج به کاربران نمایش می دهد. این اطلاعات برای افراد در شهرهای مختلف متفاوت هستند.

کاربران عادی می توانند ثبت کسب و کار گوگل مپ را انجام دهند اما بهتر است خودتان ثبت کنید زیرا اطلاعات کاملی از کسب و کارتان دارید. بعضی مواقع گوگل با توجه به اهمیت یک کسب و کار و بزرگ بودن آن، بدون نیاز به ثبت دستی کسب و کار در گوگل مپ، اطلاعات آن را روی نقشه نمایش می دهد. اطلاعات ثبت شده در نقشه گوگل، در سمت راست نتایج جست و جو در SERP نمایش داده می شود.

چه کسب و کارهایی باید در گوگل مپ ثبت شوند؟

همه شرکت ها چه قدیمی و چه نوپا می توانند کسب و کار خود را در نقشه گوگل ثبت کنند. ثبت رایگان مکان در گوگل مپ یک روش برای آشنایی افراد با برند شما است. این مساله باعث شده بسیاری از افراد بخواهند از این شیوه تبلیغ رایگان گوگل استفاده کنند و اطلاعات سایت خود را در نتایج گوگل نشان دهند. با افزایش ترافیک سایت، نرخ کلیک و سئوی سایت شما بهبود پیدا می کند. تصویر زیر یک مثال از نمایش نقشه و اطلاعات کسب و کار را در نتایج جست و جو نشان می دهد. اگر شما اسم کافه لئو در شهرکرد را سرچ بزنید در صورتی که قبلا در گوگل مپ ثبت شده باشد در صفحه نتایج به صورت زیر به شما نمایش داده می شود. دقت کنید که با سرچ کیورد کافی شاپ در شهرکرد نیز در صورتی که سئوی محلی آن به درستی انجام شده باشد اطلاعات کسب و کار را به شما در این بخش نمایش می دهد.

نمایش نقشه سایت در نتایج جست و جو

آموزش ویدئویی ثبت کسب و کار در نقشه گوگل

در ویدئوی زیر نحوه ثبت کسب و کار را در گوگل ببینید.

مراحل ثبت کسب و کار در نقشه گوگل

ابتدا باید بررسی کنید که کسب و کارتان در گوگل مپ ثبت شده است یا خیر؟ به این منظور وارد آدرس گوگل مپ شوید و نام کسب و کار خود را جست و جو کنید. هزینه ثبت مکان در گوگل مپ رایگان است و شما می توانید در کمتر از چند دقیقه کسب و کار خود را ثبت کنید. ضمن اینکه دو روش برای ثبت مکان در گوگل مپ وجود دارد که در ادامه قدم به قدم به صورت تصویری توضیح می دهیم.

 برای شروع و ثبت کسب و کار حتما به اکانت جیمیل خود لاگین کرده باشید یا اگر اکانت جیمیل ندارید یک اکانت ایجاد کنید.

 ✔️ ثبت کسب و کار در گوگل با Google my Business

اگر نمی دانید Google my Business چیست یکی از روش های افزودن مکان کسب و کار به نقشه گوگل و روش رسمی و معرفی شده از سمت گوگل است. برای ثبت اطلاعات در سایت https://www.google.com/busines با وارد کردن مشخصات کسب و کار و احراز هویت می توانید ثبت کسب و کار در گوگل را انجام دهید اما به دلیل تحریم ایران، امکان دسترسی به این سرویس و ثبت نقشه در آن وجود ندارد. این سرویس به شرکت ها و کاربران اجازه احراز هویت می دهد.

با توجه به اینکه در روش بعدی احراز هویت انجام نمی شود، هر فردی می تواند اطلاعات شما را تغییر دهد. بعد از  ثبت مکان در گوگل مپ هر چند وقت یک بار به صورت دوره ای اکانت خود را بررسی کنید تا شخص دیگری اطلاعات شما را ویرایش نکرده باشد.

✔️ ثبت کسب و کار در نقشه گوگل

در این روش وارد گوگل مپ شوید و مراحل زیر را برای ثبت مکان در گوگل مپ انجام دهید.

1- آدرس کسب و کارتان را در نقشه وارد کنید. می توانید آدرس را به صورت کلی مثلا استان و شهر ثبت کنید و بعد از روی نقشه مکان خود را پیدا کنید. سپس روی مکان موردنظر کلیک کرده و آن را انتخاب کنید. روی همان قسمت کلیک راست کرده و مانند تصویر گزینه Add a missing place را بزنید.

Add a missing place برای ثبت مکان در گوگل مپ

 

❗️ نکته: گزینه Add your Business برای افزودن کسب و کار در حساب business است که پیش تر به آن اشاره شد و استفاده از آن برای مردم ایران در دسترس نیست.

2- در این مرحله در صفحه زیر می توانید اطلاعات کسب و کارتان را ثبت کنید. این اطلاعات ضروری شامل نام کسب و کار، دسته کسب و کار، آدرس و اطلاعات دیگری مانند ساعت کاری، شماره تماس، تاریخ شروع و بازگشایی، افزودن تصویر و غیره می شود.

ثبت اطلاعات کسب و کار در نقشه گوگل

3- بعد از ثبت مکان در گوگل مپ می توانید اطلاعات خود را ویرایش کنید. به این منظور در صفحه گوگل مپ وارد منوی سمت چپ شده و گزینه your contribution را بزنید.

your contribution و ویرایش اطلاعات کسب و کار در گوگل مپ

4- در سربرگ Edit می توانید کسب و کاری که ثبت کردید را با کلیک روی آن ویرایش کنید. تغییر اطلاعات ثبت کسب و کار در گوگل مپ

5- همانطور که مطابق تصویر زیر می بینید امکانات متنوعی وجود دارد که می توانید آنها را برای ثبت مکان در گوگل مپ ویرایش کنید.

ثبت کسب و کار در نقشه گوگل

 

6- در بخش write a Review نیز می توانید نظر خود را ثبت کنید.

ثبت نظر بعد از ثبت مکان در گوگل مپ

اگر در سایتتان از گوگل مپ استفاده می کنید و دامنه تان .ir است آموزش های رفع مشکل نقشه گوگل در وردپرس را ببینید.

بررسی وضعیت تایید ثبت کسب و کار در نقشه گوگل

خب تا اینجا، راه اندازی حساب گوگل کسب و کارتان انجام شد. بعد از آن باید کاربران به شما امتیاز داده و برای شما نظر ثبت کنند. این مساله روی نمایش شما در نتایج موتور جست و جو نیز تاثیر می گذارد. پیدا کردن مشتریان راضی از طریق نظرسنجی امکان پذیر است. می توانید یک فرم نظرسنجی ایجاد کنید و آن را برای کاربران خود از طریق ایمیل ارسال کنید.

بعد از شناسایی مشتریان راضی با ارسال لینک نظرسنجی و ایمیل مارکتینگ از آنها بخواهید نظر خود را در بخش مپ درج کنند به این منظور باید یک لینک مستقیم برای دسترسی به بخش نظرات نقشه قرار دهید. بعضی از ابزارها مانند سایت supple امکان ایجاد لینک نظر سنجی را می دهند و شما می توانید همان لینک را برای کاربران ارسال کنید.

گوگل منبعی از ابزارها و امکانات برای کسب و کارها است. یکی از مهم ترین این خدمات، گوگل مپ است که با ثبت مکان در گوگل مپ اطلاعات تماس خود را در دسترس افراد قرار می دهید.

سوالات متداول
  1. وارد سایت گوگل مپ شوید.
  2. آدرس را وارد کنید.
  3. گزینه Add a missing place را بزنید.
  4. اطلاعات کسب و کار خود مانند شماره تماس، نام، ساعات کاری و غیره را وارد کنید.

ثبت مکان در گوگل مپ برای همه کسب و کارها نیاز است. برای اینکه اطلاعات آنها در گوگل ثبت شود و اعتبار پیدا کنند.

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.