× تخفیف های آخر هفته تو گرفتی ؟بزن بریم!
Rtl Theme LOGO

تنها مرجع قانونی عرضه قالب و افزونه در ایران ...

شرکت فناوری اطلاعات راست چین

ایمیل: info [at] rtl-theme.com
نشانی: تبريز - خیابان امام، مسجد کبود
ساختمان پزشکان، طبقه 4

تلفن ویژه : ۰۳۸۳۱۱۲۴

آموزش ثبت دامنه ir در Nic.ir

دسته‌بندی: نقد و بررسی
۰۶ اسفند ۱۳۹۹
۴۷۴ بازدید

قبل از این که به آموزش ثبت دامنه ir در Nic.ir بپردازیم لزوما نیاز به یک شناسه (حساب کاربری) خواهید داشت که ایجاد آن در تمامی دامنه های ملی nic.ir رایگان بوده و هیچ هزینه ای برای کاربر ندارد. زمان خرید دامنه مشخصات شخصی یا حقوقی توسط ایرنیک دریافت می شود و تا زمانی که هویت برای ایرنیک ارسال نشود دامنه تایید نخواهد شد.

ثبت دامنه ir

Computer

 

در مطالب زیر به توضیحات ثبت دامنه ir در nic.ir می پردازیم.

ایجاد شناسه کاربری در ایرنیک(nic.ir)

1- به سایت ایرنیک مراجعه کنید و پس از آن مشخصه های شناسه در بالای صفحه سمت چپ را انتخاب کنید و روی شناسه کاربری  کلیک کنید. بعد از انتخاب این مراحل، صفحه زیر را مشاهده می کنید:

صفحه اول سایت ایرنیک

Computer

 

2- در این صفحه می توانید حقیقی یا حقوقی بودن صاحب دامنه را مشخص کنید:

مراحل ثب دامنه در nic.ir تعیین حقیقی یا حقوقی بودن

 

دراین صفحه پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی است و فیلدها را باتوجه به مثال هایی که نوشته شده تکمیل کنید .مانند مثال اگر لزوما باید لاتین باشد یا عددها با خط تیره نمایش داده شوند، حتما این موارد رعایت شود.

فیلدهایی که نیاز به توضیحات دارد موارد زیر است:

پرسش محرمانه: این قابلیت برای زمانی است که شما رمز عبور خود را برای ورود به ایرنیک فراموش کرده اید، به کمک آن شرایط بازگردانی رمز عبور برایتان فراهم می شود. در اینجا سوالی از شما پرسیده می شود که با پاسخ درست به سوال می توانید در شرایط بازگردانی رمز و با ارائه پاسخ واقعی مشکل خود را رفع کنید(لطفا با دقت سوالات پاسخ محرمانه را انتخاب نمایید، برای تغییر DNS به آن نیاز  پیدا خواهید کرد).

رابط های مجازی: این بخش برای کنترل دامنه است. برای مثال کاربر بعد از مدتی قصد تغییر تغییر دادن صاحب امتیاز بودن دامنه را دارد که انتخاب گزینه آزاد برای نمایندگان فروش، این امکان را فراهم می کند.

3- در این مرحله بعد از تکمیل کردن فیلدها، زبانه سوم (بازنگری و امضا) راانتخاب می کنیم و صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می کنیم. همانطور که در تصویر زیرمی بینید، پس از بررسی اطلاعات نام کامل سازنده شناسه و کد کپچا تصویری را وارد کرده و نهایتا روی دکمه موافقم دریافت شناسه کلیک کنید. کلیک روی این گزینه به معنی قبول تمام شرایط و قوانین ایرنیک می باشد.

مراحل ثبت دامنه ir در nic.ir

در این مرحله از ثبت دامنه ir در Nic.ir در زبانه ساختن شناسه، حساب کاربری شما ایجاد و جزییات به ایمیل شما ارسال شده است.

ثبت دامنه:

حالا که با مراحل ساخت شناسه آشنا شدید وارد حساب ایمیل خود شده و با نام کاربری و رمز عبور داده شده از سوی ایرنیک وارد سایت شوید و سپس روی گزینه ثبت دامنه کلیک کنید. پس از وارد کردن نام و پسوند دامنه روی دکمه بررسی موجود بودن دامنه کلیک کنید و پس از آن مدت زمان ثبت دامنه را انتخاب کنید. مانند در انتخاب مدت زمان دقت زیادی کنید زیرا تغییر آن امکان پذیر نیست.

در مرحله ثبت دامنه باید توجه داشته باشید که نوع دامنه شما چیست تا از علائم اختصاری مختص به آن سازمان در دامنه خود استفاده کنید. بطور کلی نوع فعالیت هر سازمانی را از پسوند دامنه آن میتوان متوجه شد.

صفحه لاگین nic.ir

 دامنه های تحت دامنه  ir. عبارتند از:

co.ir : متقاضیان باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

ac.ir : برای سازمان هایی نظیر وزارت بهداشت و درمان، آموزش پزشکی که  مجوز از وزارت علوم دارند.

sch.ir : برای سازمان هایی که دارای ویژگی آموزشی هستند.

net.ir : برای موسساتی که کار با شبکه دارند.

gov.ir : برای سازمان های دولتی که با امور قضا سرو کار دارند.

org.ir : برای سازمانهای غیر انتفاعی رسمی مانند سازمان سنجش.

co.ir :  برای همه سازمانها و شرکتهای غیر دولتی دیگر می باشد.

id.ir : برای اشخاص حقیقی که شهروند یا مقیم قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند.

 

DNS چیست؟

DNS مخفف کلمه domain name system است که کار اصلی آن تبدیل نام دامنه به آی پی می باشد. برای انتخاب بهترین DNS می توانید مقاله بهترین DNS های رایگان 2020 را مطالعه کنید.

ویرایش DNS دامنه چگونه است؟

1- در ابتدا وارد کنترل پنل دامنه های خود در ایرنیک شوید. سپس در صفحه ی تنظیمات دامنه از قسمت « سامانه ی نام دامنه (DNS) » بر روی دکمه ی « ویرایش ردیف های کارگذاری نام و میزبانی دامنه »کلیک نمایید.

ویرایش DNS

2- در صفحه ی کارگزار نام و میزبانی دامنه از قسمت تنظیمات سامانه ی نام دامنه (DNS) در بخش کارگزار دامنه (NS Record) مشابه تصویر در ستون نام کارگزار، ردیف های 1 و 2 را با DNS های مورد نظر خود تکمیل کنید.

3- سرانجام بر روی دکمه ی « اعمال » کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند. به این ترتیب می توانید DNS ها را تغییر دهید.

 

امیدواریم توانسته باشیم با توضیحات این مقاله بخشی از سوالات شما راجع به ثبت دامنه ir در Nic.ir و شناسه کاربری، ثبت و انواع دامنه و روش ویرایش DNS در ایرنیک را برایتان پاسخ داده باشیم. در صورت داشتن سوال در قسمت نظرات سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

 ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد شوید!


تومان