هوش مصنوعی E-VALL یک ابزار در خدمت مردم یا علیه مردم

هوش مصنوعی E-VALL یک ابزار در خدمت مردم یا علیه مردم
اخبار

هوش مصنوعی E-VALL مایکروسافت میتواند به طور کامل صدای افراد را بازتولید و تکرار کند این ابزار از ضبط 3 ثانیه‌ای یک صدای خاص به‌عنوانی پیامی برای تولید محتوا استفاده می‌کند و بر روی 60 هزار ساعت داده گفتار انگلیسی تسلط کامل دارد.

02 بهمن 1401
آخرین بروزرسانی: 02 بهمن 1401

در نوامبر سال 2022، شرکت OpenAI هوش مصنوعی اختصاصی خود که ChatGPT نام دارد را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داد. این هوش مصنوعی می‌تواند تصاویر، آثار هنری و یا یک ویدیو را تنها با دریافت یک پیام متنی طراحی و تولید کند.

در دسترس قرار گرفتن ChatGPT به صورت جهانی، علاوه بر اینکه بسیار هیجان‌انگیز است، نگرانی و ترس‌هایی را با خود به همراه دارد. این چت‌بات به قدری در شبیه‌سازی و انجام فعالیت‌های دشوار عالی عمل می‌کند که می‌تواند بستری برای کلاهبرداران باشد.اکنون که چند هفته از سال 2023 می‌گذرد، یک محصول جدید از هوش مصنوعی، توجه همگان را به خود جلب کرده است. ابزار متن به صدایی که می‌تواند نوشته‌ها را به طور بی عیب و نقصی با صدای افراد بخواند.

هوش مصنوعی E-VALL که توسط شرکت بزرگ مایکروسافت طراحی و توسعه داده شده، می‌تواند تنها با ضبط سه ثانیه از صدای یک فرد، متن نوشته شده را با لحن، احساسات و تن صدای آن فرد، شبیه سازی کند و به گفتار دربیاورد.این برنامه که به لطف 60000 ساعت ظبط گفتار انگلیسی آموزش دیده شده است،‌ می‌تواند بدون هیچ آمادگی یا آموزش قبلی در مورد یک موضوع، سخنرانی مفصلی انجام دهد. این ویژگی فوق العاده VALL-E، «وضعیت صفر شات» نام دارد.

در مقاله‌ای که در دانشگاه کرنل چاپ شده، عنوان شده است که برای توسعه‌ی E-VALL ، از 7000 صدای مختلف استفاده شده است. همچنین ذکر شده است که سیستم متن به گفتار (TTS) موجود در این هوش مصنوعی، می‌تواند از صدها برابر داده بیشتر نسبت به سیستم‌های قدیمی TTS استفاده کند. در واقع این ویژگی، باعث شده است تا  E-VALL ، در وضعیت صفر شات هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.

هوش مصنوعی E-VALL

در حال حاضر برخلاف ChatGPT و با توجه به این موضوع که هوش مصنوعی E-VALL می‌تواند صدای هر شخصی را شبیه سازی کند، این ابزار فعلا برای استفاده عموم در دسترس قرار ندارد. اما توسعه‌دهنگان آن یک نسخه دمو از این محصول را منتشر کرده‌اند که می‌تواند تنها برخی از تن‌های صدا را با ضبط سه ثانیه‌ای، تقلید کند.

مایکروسافت یکی از شرکت‌هایی است که سرمایه‌گذاری زیادی را در بخش هوش مصنوعی انجام داده است. یکی از شرکت‌هایی که مایکروسافت همواره با آن همکاری داشته،‌ OpenAI می‌باشد که خالق محصولاتی همچون ChatGPT و یا DALL-E است. مایکروسافت، غول نرم‌افزاری جهان، در سال 2019 با رقمی معادل 1 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرد و طبق گزارش‌های جدیدی که در خبرگزاری‌ها منتشر شده این شرکت قصد دارد با قراردادی 10 میلیارد دلاری، همکاری‌های خود را با OpenAI گسترش دهد. در واقع هدف مایکروسافت از چنین قراردادی، پیاده سازی این هوش مصنوعی در موتور جست‌و‌جوی خود یعنی Bing است.

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی، ویژگی‌های هیجان‌انگیز این محصولات سبب می‌شود تا انسان‌ها از سطح زندگی بالاتری برخوردار شوند. اما نکته‌ای که کمی نگران‌کننده است، بیش از حد هوشمند شدن این محصولات است، طوری که شاید امنیت و زندگی انسان‌ها را تحت شعاع خود قرار دهد.

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.