آموزش طراحی قالب وردپرس
مجموعه مقالات وردپرس

شاید با خواندن عنوان این مقاله بگویید؛ تا وقتی دسترسی به قالب های زیادی داریم چه نیازی به ساخت قالب وردپرس داریم؟ اما ممکن است سایت شما نیاز به سفارشی شدن داشته باشد یا مشکلی رخ دهد که برای رفع آن اگر مراحل ساخت قالب را بدانید، نیاز به پرداخت هزینه های اضافی برای رفع ایرادات قالب نخواهید داشت. هدف ما از این مقاله تبدیل شما به یک برنامه نویس نیست بلکه یادگیری تعدادی از کدهای ضروری بجای نصب افزونه های مختلف یا احیانا پرداخت هزینه اضافی است. البته در این آموزش می توانید یک قالب ساده برای خودتان هم طراحی کنید.

12 شهریور 1401
آخرین بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1402

یک قالب وردپرس از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که کارهای مخصوص به خود را انجام می‌دهند. وردپرس با توسعه‌پذیری بالا طرفداران زیادی دارد و با وجود قالب‌ها و افزونه‌های مختلف این امکان را دارد تا خودتان قالب دلخواهتان را طراحی کنید. اگر نمی‌خواهید از قالب‌های آماده استفاده کنید و قصد دارید یک قالب وردپرس را از صفر تا صد و خودتان طراحی کنید و بدانید عملکرد هر کدام از فایل‌ها چگونه است. این مقاله را از دست ندهید.

در این مقاله به آموزش ساخت قالب وردپرس می‌پردازیم و ابزارها و کدهای مهم را معرفی می‌کنیم. در ویدیوی زیر مراحل اولیه طراحی قالب وردپرس را توضیح داده ایم در ادامه می‌توانید توضیحات هر مرحله را مطالعه کنید.

یاداوری: در این مقاله ما یکسری مفاهیم مقدماتی را آموزش دادیم تا با فرایند طراحی قالب وردپرس آشنا شوید. اما برای توسعه وردپرس باید با اصول اولیه شروع کنید و بعد از یادگیری مقدمات به سراغ اصول پیشرفته و برنامه‌نویسی PHP بروید. اگر می‌خواهید به یک توسعه دهنده حرفه‌ای تبدیل شوید، پیشنهاد ما این است که در دوره برنامه نویسی وردپرس آکادمی راست چین شرکت کنید و صفر تا صد این مسیر را از زبان یک فروشنده موفق بشنوید.

دوره جامع برنامه نویسی وردپرس

مراحل طراحی قالب وردپرس

چگونه قالب وردپرس بسازیم؟ در این بخش آموزش ساخت قالب وردپرس را از نصب آن تا ساخت فایل‌های موردنیاز را می‌گوییم.

گام 1: نصب وردپرس

برای ساخت قالب وردپرس نیاز دارید تا کدها و تغییراتی را که اعمال می‌کنید را تست کنید و نتیجه را ببینید پس اولین کار نصب وردپرس روی لوکال هاست است یک وردپرس خام را نصب کنید تا به ادامه آموزش ساخت قالب وردپرس بپردازیم.

بعد از نصب وردپرس 3 تا پوشه اصلی دارد:

wp-admin: شامل فایل‌های مربوط به پنل مدیریت است.

wp-content: شامل فایل‌های مربوط به قالب و افزونه‌ها و فایل زبان و فایل آپلود است.

wp-includes: فایل مورد نیاز کتابخانه‌های آماده و فایل‌های مورد نیاز هسته وردپرس که نیازی به تغییر این فایل ندارید

گام 2: ساخت پوشه برای فایل‌های قالب

پوشه‌ای که ما با آن سر و کار داریم، پوشه wp-content است. داخل این پوشه، پوشه دیگری به نام themes وجود دارد که تمامی قالب‌هایی که بخواهید روی سایت خود نصب کنید در این پوشه قرار میگیرند. وردپرس به صورت پیش فرض 3 قالب در این پوشه قرار داده است. در پوشه themes یک پوشه جدید با نام قالب تان بسازید. ما نام Muli را انتخاب کردیم و تمام فایل‌های قالب شامل css، font، js و… را به پوشه قالب انتقال دهید.

ساخت پوشه برای فایل‌های قالب وردپرس

گام 3: یک برنامه ویرایشگر کد نصب کنید

برای مدیریت آسان کدها نیاز به یک برنامه ویرایشگر کد داریم. ویرایشگرهای متعددی وجود دارند که شما می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید که معمولا کاربران از Notepad++ و VScode بیشتر استفاده می‌کنند.

گام 4: ایجاد فایل style.css و index.php

در پوشه Muli دوفایل style.css و index.php را بسازید این دو فایل را میتوانید مستقیم در پوشه ایجاد و یا در ادیتور در قسمت add new file ایجاد کنید. فایل‌های style.css و index.php دو فایل بسیار مهم در ساخت قالب وردپرس است.

ایجاد فایل style.css و index.php در طراحی قالب وردپرس

 

 • style.css: یک فایل ضروری است که در آن تنظیمات ظاهر قالب قرار می‌گیرد و شامل نام قالب، نام سازنده، آدرس سازنده و نسخه قالب است. وجود این کدها در فایل استایل ضروری است و اگر این کدها را قرار ندهید قالب شما شناخته نمی‌شود. بنابراین بعد از ساخت فایل قطعه کد زیر را در فایل style.css قرار دهید.
/*
Theme Name: Muli
Text Domain: RTL
Version: 1.0
Requires at least: 4.7
Requires PHP: 5.2.4
Description: best corporate theme for buisness
Tags: blog, one-column, custom-background, custom-colors, custom-logo, custom-menu, editor-style, featured-images, footer-widgets, full-width-template, rtl-language-support-
Author: Zahra Ghaffari
Author URI: https://rtl-theme.com
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
*/
 • Index.php: در این فایل باید کدهای قسمت‌های اصلی سایت را قرار دهید. مواردی مانند هدر، فوتر و سایر قسمت‌ها در فایل ایندکس فراخوانی می‌شود.

 

گام 5: قالب خود را از پیشخوان وردپرس فعال کنید

باتوجه به تکمیل این سه مرحله شما توانستید قالب وردپرس خود را ایجاد کنید و اگر به پیشخوان وردپرس > نمایش > پوسته‌ها بروید قالبی که ایجاد کردید را مشاهده می‌کنید. در قسمت پوسته‌ها می‌توانید قالب ایجاد شده را فعال کنید البته با صفحه سفید مواجه می‌شوید که کاملا طبیعی است و به خاطر این است که فایل‌های css و سایر فایل‌ها برای نمایش قالب در این پوشه‌ها قرار نگرفته است.

فعالسازی قالب وردپرس طراحی شده از پیشخوان

نکته: برای اینکه عکس قالب شما نمایش داده شود یک عکس با نام screenshot.png در فایلی که ایجاد کردید قرار دهید.

گام 6 طراحی قالب وردپرس: ساخت فایل های مورد نیاز

ما برای ادامه آموزش طراحی قالب وردپرس از یک قالب html استفاده کردیم زیرا مراحل طراحی قالب وردپرس مانند تبدیل قالب html به وردپرس است. بنابراین فایل‌های مربوط به قالب html را در فایل قالب کپی کنید. یکی از مزیت‌های استفاده از وردپرس این است که برای قسمت‌های مختلف مانند hesder.php ،footer.php ،sidebar.php و… می‌توانید یک فایل ایجاد کنید. به این ترتیب می‌توانید بخش‌های مختلف را به صورت جداگانه ایجاد و مدیریت کنید.

به سراغ فایل index.php می‌رویم مهمترین قدم در ساخت قالب وردپرس این است که برای دسترسی به استایل‌ها آدرس‌دهی به فایل‌ها را اصلاح کنید برای این کار دو تابع get_stylesheet_uri و get_template_directory_uri را نیاز دارید.

برای فراخوانی کدهای css از تابع زیر استفاده کنید:

<?php echo get_stylesheet_uri(); ?>

تابع زیر برای نمایش پوشه مادر قالب به کار می‌رود و آدرس تمام تصاویر، فایل‌های js را با استفاده از این کد داینامیک کنید.

<?php echo get_template_directory_uri(); ?>

در ویدیو زیر نحوه استفاده از این کدها و داینامیک کردن قسمت‌های مختلف در ساخت قالب وردپرس را مشاهده کنید:

سایر کدهای استفاده شده برای ساخت قالب وردپرس در ویدیو را ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

گام 7: نمایش عنوان و محتوای نوشته ها

برای اینکه عنوان و متن مقاله‌ها را به صفحه اصلی اضافه و تعدادی پست و مقاله را در سایت وردپرسی خود منتشر کنید، نیاز به استفاده از حلقه وردپرس دارید. شاید برایتان سوال باشد که حلقه وردپرس چیست؟ در واقع کدهایی هستند که شرط‌های while وردپرس را اجرا می‌کنند. با استفاده از همین حلقه، توسعه دهندگان وردپرس می‌توانند نوشته‌ها را در هر صفحه‌ای که بخواهند نمایش دهند. تمام این کارها با قطعه کد PHP زیر انجام می‌شود:

<?php while(have_posts())
{
the_post();
the_title();
the_content();
}
?>

این حلقه از دو تابع ()have_posts و ()the_post استفاده می‌کند؛ تابع ()have_post بررسی می‌کند که آیا پستی برای نمایش وجود دارد یا خیر و تابع ()the_post وردپرس را برای نمایش پست‌ها آماده می‌کند. حالا می‌توانید عنوان و محتوای نوشته را با دو تابع زیر فراخوانی کنید.

تابع ()the_title عنوان نوشته و تابع ()the_content محتوای نوشته را نمایش می‌دهد. این کار برای هر تعداد مقاله‌ای که در دیتابیس شما موجود است، انجام شده و همه آن‌ها نمایش داده می‌شود. بعد از بررسی سایت خود ملاحظه می‌کنید که همه چیز برای ساخت قالب وردپرس به خوبی پیش می‌رود.

گام 8: اضافه کردن لینک به هر نوشته

اگر بخواهید علاوه بر اینکه نوشته‌ها را در صفحه اصلی مشاهده می‌کنید به هر کدام صفحه مجزایی اختصاص بدهید. برای هر نوشته بخواهید امکان کلیک بر روی عنوان وجود داشته باشد می‌توانید از تابع ‌()the_permalink استفاده کنید.

<h6><a href="<?php the_permalink()?>"><?php the_title()?></a></h6>

گام 9 ساخت قالب وردپرس: تنظمیات هدر و فوتر 

همان طور که گفتیم قسمت‌های مختلف قالب وردپرس را در فایل جداگانه قرار دهید در واقع کار این دو فایل این است که محتوایی که ما می‌خواهیم را در قسمت سربرگ و پابرگ سایت نمایش داده شود این فایل در طراحی قالب وردپرس از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تگ‌های html و body در آن قرار دارند. برای جداکردن هدر یک فایل header.php ایجاد کنید و کدهای مربوط به هدر را در این فایل قرار دهید. در فایل index.php برای فراخواندن هدر از تابع ()get_header استفاده کنید.

محتویات موجود در پوشه وردپرس

در مورد فوتر هم به همین شکل عمل کنید فایل‌های فوتر را به فایل footer.php انتقال دهید و برای فراخواندن فوتر ()get_footer استفاده کنید نحوه استفاده از این کدها به صورت زیر است:

<?php get_header(); ?>
و
<?php get_footer(); ?>

گام 10: اضافه کردن تاریخ، دسته بندی و نویسنده

برای کامل کردن جزییات نوشته‌ها می‌توانید مواردی مانند تاریخ انتشار، نویسنده و دسته بندی نوشته‌ها را در کنار عنوان و محتوای نوشته قرار دهید از کدهای زیر در طراحی قالب وردپرس برای نمایش جزییات محتوا استفاده کنید:

<?php the_category(); ?> 
<?php the_author(); ?>

در مورد نمایش تاریخ هم به صورت زیر می‌توانید تاریخ را نمایش دهید

<?php echo get_the_date(); ?>

در مورد echo یکی از پرکاربرد ترین کدهای php است هر چیزی که به عنوان ورودی به تابع echo داده شود در خروجی به صورت متن چاپ می‌شود می‌توانید به صورت مقدار ثابت یا متغییر این خروجی باشد مثلا یک جمله باشد یا مقداری مانند تاریخ که متغیر است.

گام 11: اضافه کردن منو

برای داینامیک کردن منو نیاز به کدنویسی در تابع functions.php دارید ابتدا باید مشخص کنیدکه چند منو دارید

اگر یک منو دارید از این کد استفاده کنید که main-menu نام دلخواهی است که برای منو در نظر گرفتیم، با این کار منو به فهرست در پیشخوان اضافه می‌شود.

function register_my_menu() {
 register_nav_menu('main-menu',"منو اصلی" );
 }
 add_action( 'init', 'register_my_menu' );

و اگر چند منو دارید کد زیر را به فایل فانکشن اضافه کنید

function register_my_menus() {
 register_nav_menus(
  array(
   'header-menu' => __( 'Header Menu' ),
   'extra-menu' => __( 'Extra Menu' )
  )
 );
}
add_action( 'init', 'register_my_menus' );

حال برای نمایش منو در هدر از کد زیر استفاده کنید

<?php wp_nav_menu( array( 'theme_location' => 'main-menu' ) ); ?>

از قسمت نمایش می‌توانید فهرست را انتخاب کنید و دسته‌های مورد نظر را اضافه کنید.

بعد از طراحی قالب وردپرس می‌توانید آن را در سایت تم فارست به فروش برسانید. برای اینکه شرایط ساخت اکانت و فروش در این سایت را بدانید نحوه خرید و فروش از تم فارست را ببینید.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله شما را در ساخت یک قالب وردپرس ساده یاری کنیم. codex و Developer Resources دو منبع مفید برای یادگیری و نحوه استفاده از کدها هستند و یک مرجع برای برنامه نویسان و دولوپرها هستند و می‌توانید اطلاعات کامل در مورد هر کد و نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید.

تا اینجای مقاله مراحل کلی طراحی یک قالب ایستا را دیدید٬ قطعا برای استفاده از آن باید قابلیت درج نوشته٬ دیدگاه٬ نمونه کار و … را ایجاد کنید. همه آنها نیازمند مهارت بیشتری است; همانطور که در بنر بالا دیدید دوره برنامه نویسی و طراحی قالب وردپرس در آکادمی راست چین برگزار شده است. این دوره توسط فروشنده میلیاری راست چین برگزار شده و پر از تجربه عملی است.

سوالات و نظرات خود را در مورد طراحی قالب وردپرس در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

3 دیدگاه ها افزودن دیدگاه
soroushsdg
soroushsdg

سلام خسته نباشید و ممنونم از اموزش عالیتون
برای اینکه قالبی که چند صفحه داشته باشه را تبدیل به قالب وردپرس بکنیم چه کاری باید انجام بشه؟

dibawebsite
dibawebsite

سلام وقت بخیر
من یک پوشه ایجاد کردم و فایل های ایندگس استایل هدر و فانکشن رو داخلش ساختم ولی وقتی فایل استایل رو فرا خونی میکنم هیچ اتفاقی نمی افته به صورت استاتیک هم هیچ اتفاقی نمیفته من تمام کار های که گفتید رو انجام دادم ولی ... اگه میشه راهنمای کنید.

فاطمه سامانی
فاطمه سامانی در پاسخ به dibawebsite

سلام. ممنون
با توجه به اینکه دسترسی به کد های شما ندارم، نمیتونم دقیقا راهنمایی کنم لطفا مجدد مراحل را انجام بدید.