ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
حملات DDoS چیست
امنیت

DDoS چیست؛ راه های جلوگیری از حملات DDos

حملات DDos یکی از مشکلات جدی است که هکرها علاقه زیادی به انجام آن دارند. حملات DDos منجر به ناتوانی سرویس در ارائه خدمات عادی می شوند. آنها با ایجاد بار اضافی برای سیستم شما مانع دسترسی کاربران به آن می شوند. اگر میخواهید بدانید حملات DDos چیست و راه های پیشگیری و مقابله با آنها چگونه است، در این مقاله همراه ما باشید.

0
25 دی 1400
آخرین بروزرسانی: 15 فروردین 1403

در مقاله معرفی انواع روش های هک درباره کلیه آسیب پذیری ها صحبت کردیم. قبلا با روش های مقابله با حملات SQL Injection، حملات XSS و حملات بروت فورس آشنا شدید. یکی دیگر از رایج ترین روش های نفوذ، حملات Dos و DDoS  هستند که طی آنها هکر یا شخص نفوذگر با ارسال درخواست های زیادی به سیستم هدف و اعمال بار اضافی به آن، سیستم را از دسترس خارج می کند. در این مقاله ابتدا بررسی می کنیم حملات DDoS چیست سپس انواع این حملات را توضیح می دهیم و در آخر به روش های جلوگیری از حملات DDoS و اقدامات پس از این حملات می پردازیم.

این حملات به سرعت در حال رشد هستند و شما به عنوان یک کسب و کار اینترنتی باید آمادگی مقابله با آنها را داشته باشید.

حملات DDoS چیست؟

حملات DDoS یا Distributed denial of service attack از دستگاه هایی اعمال می شود که اصطلاحا به آنها زامبی گفته می شود. حمله DOS از یک سیستم ولی حمله DDoS از چند سیستم انجام می شوند. حملات DDoS دستگاه های متصل به شبکه اینترنت را هدف قرار می دهد تا برای آنها ترافیک زیادی را ارسال کنند. در طی حملات DDoS هکر تلاش می کند یک سرویس آنلاین را برای کاربران دیگر قطع کند یا به طور موقت آن را غیر قابل دسترس کند. همچنین ممکن است سیستم شما را کنترل کند و از آن برای نفوذ به سایر سرور ها استفاده کند.

حملات DoS

حملات DDoS چیست

تفاوت حملات Dos و DDos

انواع حملات DDoS 

در بخش قبل گفتیم حملات DDoS چیست. حملات دیداس در سه دسته قرار می گیرند که در این بخش آنها را آورده ایم.

✔️ حملات بر اساس حجم

این حملات که اصطلاحا حملات سیل آسا نامیده می شوند شامل UDP floods ،UDP floods و غیره می شوند. در این حملات سیستم مهاجم پهنای باند را هدف قرار می دهد و تلاش می کند که با درخواست های جعلی از آن استفاده و آن را اشباع کنند. در ادامه چند نمونه از این حملات را ببینید.

⚠️ حمله UDP Flood

UDP Flood به حملاتی اشاره دارد که سیستم هدف را با بسته های UDP (یا همان پروتکل داده گرام کاربر) اشباع کند. هدف این حمله این است که پورت های تصادفی را از سرور میزبان انتخاب می کند و درخواست هایی را به صورت سیل آسا سمت آن ارسال می کند. میزبان برنامه ای که را در آن پورت گوش می دهد به صورت پیوسته بررسی می کند و زمانی که برنامه ای پیدا نکرد یک بسته ICMP “در دسترس نبودن مقصد” ارسال می کند. این کار مداوم باعث مصرف منابع میزبان و کاهش آنها شده و در نهایت ممکن است باعث عدم دسترسی به سیستم شود.

⚠️ حمله HTTP Flood

این حمله هم یکی از حملات سیل آسا است که مهاجم با آن می خواهد منابع یک سرور را از طریق ارسال درخواست با پروتکل HTTP مشغول نگه دارد. این حمله از روش ارسال سیل آسای بسته های ناقص استفاده نمی کند. درخواست های HTTP زیادی را که شامل متدهای GET و POST هستند برای سرور ارسال می کند که مانند یک درخواست معتبر و واقعی هستند.

این حمله به پهنای باند بیشتری نسبت به سایر حملات نیاز دارد و زمانی موثرتر است که سرور یا برنامه را مجبور می کند که بیشترین منابع ممکن را برای هر پاسخ به درخواستش تخصیص دهد. این موارد باعث می شود که تشخیص و جلوگیری از آن قدری مشکل باشد.

✔️ حملات پروتکلی

حملات پروتکلی شامل SYN floods، حملات بسته تکه تکه شده (fragmented )، Ping of Death، Smurf DDoS و غیره می شوند. سیستم مهاجم در این حملات منابع سرور و یا تجهیزات ارتباطی میانی مانند فایروال و غیره را مصرف می کند. در ادامه چند نمونه از این حملات را مشاهده می کنید.

⚠️ حمله Ping of Death

پینگ عملکردی است که به دو دستگاه کمک می کند چک کنند که به درستی کار می کنند یا خیر و زمان این سوال و جواب اهمیت دارد. در حمله POD سیستم مهاجم چند پینگ ناقص یا مخرب به سیستم میزبان ارسال می کند. همانطور که می دانید طول بسته iP به اندازه 65535 است. در لایه پیوند داده ها برای این بسته ها محدودیت بیشتری نیز قرار داده می شود. مهاجم به یک سیستم قدیمی (قبل از تکنولوژی IPV4) نیاز دارد که توسط آن بتواند به اینترنت متصل شود. در پروتکل های قدیمی اتصال، مهاجمان امکان ارسال بسته های بالاتر از 65535 بایت را دارند. با ارسال این بسته ها سیستم میزبان جدید نمی تواند این بسته ها را مدیریت کند و همین باعث تاخیر در پاسخگویی و سر ریز بار می شود که ممکن است شبکه را قطع کند.

⚠️ حملات SYN Flood

این حمله از یک ضعف در رشته اتصال TCP (یا همان three-way handshake) استفاده می کند. در یک ارتباط عادی، سیستم مبدا درخواست برقراری ارتباط با سیستم مقصد را می دهد که به درخواست او بسته اطلاعاتی SYN گفته می شود. مقصد بعد از دریافت درخواست با بسته  SYN//ACK پاسخ می دهد. سپس بسته اطلاعاتی از مبدا ارسال می شود. در حمله SYN Flood مهاجم درخواست های SYN خود را ارسال می کند ولی به پاسخ SYN//ACK پاسخ نمی دهد. همچنین درخواست های SYN خود را از یک IP جعلی ارسال می کند. میزبان منتظر پاسخ از مبدا باقی می ماند و منابع را تا زمان اتصال دیگر مسدود می کند.

⚠️ حمله پینگ  ICMP Flood

این حمله مشابه UDP Flood است و منبع را با بسته های CMP Echo Request تحت فشار زیاد قرار می دهد. حمله ICMP Flood با سرعت بسیاری این بسته ها را ارسال می کند در حالی که منتظر هیچ پاسخی نیست. این حمله پهنای باند خروجی و ورودی را مصرف می کند. سرور قربانی تلاش می کند با بسته های ICMP Echo Reply به سیستم نفوذگر پاسخ بدهد که همین باعث کندی سرور میزبان می شود.

⚠️ حمله Slowloris

حملات Slowloris از پروتکل های HTTPS بهره می برند. همانطور که می دانید این پروتکل برای ایجاد ارتباط و ارسال داده بین دو سرویس به کار می رود. در حملات Slowloris مهاجم درخواست های HTTP زیادی را ارسال می کند و برای اینکه اتصال باز نگه داشته شود داده ها دوره ای به سرور ارسال می شوند و همین بسته نشدن اتصال و افزایش درخواست ها باعث شلوغی بار سرور شده و آن را از کار می اندازد. این حمله دیداس باز نگه داشتن اتصالات را تا زمانی که نیاز است انجام می دهد و درخواست های خود را تکمیل نمی کند. این حمله هدفمند بدون تاثیر روی سایر سرویس ها یا پورت ها شبکه هدف را مختل می کند.

⚠️ حملات NTP Amplification 

یکی دیگر از حملات DDos است که هکر از عملکرد سرور پروتکل زمان شبکه سو استفاده کرده و یک شبکه یا سرور هدف را با ترافیک UDP هدف قرار می دهد و ترافیک زیادی در شبکه هدف ایجاد می کند. هر مهاجمی که بتواند لیستی از سرورهای NTP باز را به دست آورد می تواند یک حمله DDoS با پهنای باند بالا و حجم زیاد ایجاد کند.

✔️ حملات لایه های کاربردی

این دسته حملات شامل حملات low-and-slow، GET/POST floods، حملات مربوط به سرور آپاچی، آسیب پذیری های OpenBSD و غیره می شوند. با اینکه درخواست های آنها ظاهرا قانونی به نظر می رسد سرور را از کار می اندازند. تشخیص این حملات که به آنها حملات لایه 7 هم گفته می شود (در مدل OSI) سخت است، زیرا تشخیص اینکه ترافیک عادی است یا مخرب مشکل است.

⚠️ حملات روز صفر یا Zero-day DDoS

این حملات از آسیب پذیری و حفره های نرم افزاری یا برنامه های کاربردی که از دید توسعه دهندگان پنهان مانده استفاده می کنند. نفوذگر قبل از همه این مشکل را پیدا می کند و برای نفوذ به سیستم یا برنامه از آن استفاده می کند. علت نام گذاری آن به روز صفر هم همین است که اصطلاحا یک روز قبل از توسعه دهنده برنامه از آن با خبر می شوند. با افزایش امنیت پایگاه داده می‌ توانید مانع از نفوذ هکرها به سیستم خود شوید.


حالا که با انواع حملات آشنا شدید وقت آن است که با شرکت در دوره امنیت سایت  نکات مهم در امنیت را یاد بگیرید و سایتتان را در برابر انواع حملات هکرها محافظت کنید.

اهداف مهاجمان از حملات DDoS چیست؟

این حملات در مدت کوتاهی رایج ترین نوع حملات سایبری شده اند و به سرعت در حال افزایش و رشد هستند. مدت زمان این حملات کوتاهتر است و حجم حمله بالاتر است. دلایلی که مهاجمان حملات DDoS را انجام می دهند در ادامه آورده ایم. اهداف مهاجمان از حمله مخالفت هکر با ایدئولوژی سایت ها، از بین بردن استراتژی رقبا مانند جلوگیری از شرکت در رویدادهای مهم، به دنبال هیجان بودن، اخاذی و تهدید، جنگ سایبری بین دولت ها و هدف قرار دادن تجهیزات ارتباطی و شبکه های رایانه ای.

شناسایی و چلوگیری از حملات DDos

روش های جلوگیری از حملات DDoS چیست؟

برای اینکه از این حملات جلوگیری کنید باید قبل از حمله و بعد از رخداد حمله اقدامات زیر را انجام دهید تا متحمل ضررهای بیشتری نشوید. شما هر لحظه با شناسایی حمله می توانید از حمله بعدی جلوگیری کنید. Down بودن سایت ضربه سنگینی به سئوی سایت شما می زند.

هیچ راهکار قطعی برای جلوگیری 100 درصد از این حملات وجود ندارد و شما باید هر لحظه بررسی های لازم را برای جلوگیری از حمله و مقابله با آن انجام دهید. یکی از راهکارهایی که به جلوگیری از نفوذ هکر ها به سیستم شما کمک می کندبهبود امنیت پایگاه داده است.

1. تشخیص و تحلیل حمله

با استفاده از مانیتورینگ ترافیک سیستم و نظارت مداوم و تجزیه و تحلیل ترافیک به صورت زمان واقعی real time می توانید قبل از شروع حمله و بعد از آن حمله را تشخیص دهید و بتوانید به موقع راهکارهای مناسبی را اتخاذ کنید. یکی از راه هایی که به شما در رصد ترافیک سایت کمک می کند و می توانید up و down شدن سیستم خود را رصد کرده و تشخیص دهید سایت Uptimerobot است که با ارسال گزارش برای شما مدت زمان Down بودن سایت را نشان می دهد. اگر سایت مدت زمان زیادی Down باشد یا در فواصل کوتاه این اتفاق افتد غیر عادی است و شما می توانید تشخیص دهید که یک حمله DDos اتفاق افتاده است.

راه کارهای جلوگیری از حملات در افرونه های امنیتی پیاده سازی شده که با آنها می توانید از ناپدید شدن سایت جلوگیری کنید. با نصب افزونه های امنیتی مثل افزونه وردفنس یا آیتم سکوریتی در سایت های وردپرسی تا حد زیادی حملات را تشخیص دهید. برای مثال با استفاده از افزونه یا کد می توانید محدودیت ورود برای سایت وردپرسی خود ایجاد کنید و شخص در صورت تکرار ورود اشتباه اطلاعات کاربر حتی با اطلاعات صحیح هم نمی تواند وارد پیشخوان شما شود.

محصول پیشنهادی
بنر
افزونه آیتم سکیوریتی، IThemes Security Pro
دسته بندی : افزونه امنیت وردپرس
2309
فروش
84%
رضایت

همانطور که در یک نمونه گزارش امنیتی زیر از افزونه آیتم سکوریتی می بینید، با گزارش ورودهای ناموفق دقیقا می توانید تشخیص دهید که در چه تاریخ و با چه IP ای قصد ورود به پنل ادمین را داشته است. این افزونه ورود به سایت را محدود می کند و به این ترتیب مانع هک شدن شما می شود. با گزارشات زیر به شما می گوید اشخاصی با آی پی های زیر و با کاربری Admin تلاش به ورود داشته اند که ناموفق بوده است.

تلاش های ناموفق برای ورود در حملات DDos

خلاصه حملات را در بخش زیر به صورت گزارش روزانه، هفتگی و ماهیانه به شما نمایش می دهد. در مثال زیر این افزونه حملات بروت فورس را ردیابی و تشخیص داده است.

تشخیص حملات با افزونه وردفنس

این حمله ها منابع هاست مثل CPU را بیش از حد درگیر کرده و باعث می شوند که منابع تمام شود.

روش دیگری که می توانید برای تشخیص حمله DDos از آن استفاده کنید بررسی گوگل آنالتیکس است. شما با هر رفتار غیرعادی در ابزار گوگل آنالتیکس می توانید متوجه حملات DDos شوید.

2. اقدامات برای پیشگیری از حملات DDoS 

بعد از تشخیص حمله و مانیتورینگ زمان پیشگیری از آنها می رسد.

 1. استفاده از کپچا گوگل. به این منظور مقاله نحوه ساخت کد کپچا در وردپرس را ببینید.
 2. ایمن سازی با استفاده CDN یا شبکه توزیع محتوا مانند کلود فلر
 3. ایمن سازی سرویس ها برای جلوگیری از اجرای شل های مخرب
 4. نصب و کانفیگ حرفه ای آنتی ویروس و اسکن خودکار سرویس
 5. بستن دسترسی فایل های خطرناک سیستم عامل برای امنیت بیشتر با استفاده از افزونه
 6. استفاده از سیستم های کشف نفوذ
 7. محدود کردن IP کشورها

نصب افزونه امنیتی وردپرس یکی از گام‌های مهم و اولین قدم برای جلوگیری از حملات وردپرسی است.

استفاده از کلود فلر

برای جلوگیری از حملات DDos راهکار 100% وجود ندارد ولی شما به بکار گیری روش های پیشگیری می توانید تا حدی از این حملات جلوگیری کرده و نفوذگر را محدود کنید. برای اینکه با CloudFlare این محدودیت را ایجاد کنید ابتدا باید سایت تان را به کلودفلر متصل کنید. به این منظور آموزش اتصال سایت به کلودفلر رایگان را ببینید. استفاده از این CDN باعث میشود که حمله نفوذگر متوجه سرورهای کلودفلر باشد که تاثیری روی سایت شما ندارد.

 1. در کلودفلر وارد بخش DDOs > فایروال > Configure شوید. سپس می توانید از 4 سطح امنیتی زیر استفاده کنید.
 • Low: با انتخاب این گزینه پایین ترین سطح امنیتی را انتخاب می کنید که تاثیر چندانی روی حملات شدید ندارد.
 • Medium: حد جلوگیری از گزینه قبل بیشتر است اما اگر حملات شدیدتر شوند سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • High: بالاترین سطح امنیتی که می تواند سایت شما را در مقابل حملات وسیع تر حفظ کند.
 • Default: حالت پیش فرض را نشان می دهد.

استفاده از کلود فلر برای جلوگیری از حملات DDos

2. شما می توانید این حفاظت را گسترده تر کنید و از طریق کلودفلر برای ورود از آی پی کشورهایی خاص یک مرحله ورود قرار دهید. اگر شخص از کشور مربوطه وارد شود صفحه کپچا به او نمایش داده می شود که باید مشخص کند کاربر انسان است. اگر موفق به ورود از این مرحله نشد IP بلاک می شود و دیگر نمی تواند وارد شود. برای این تنظیمات از بخش Firewall > Access Rules را زده و کشوری که در نظر دارید را انتخاب کرده و گزینه Challenge را از کشو بزنید. این گزینه هنگام ورود از IP این کشورها گزینه کپچا را نشان می دهد. در صورتی که فرد موفق به ورود نشود تا زمانی که شما در کلود فلر مشخص کرده اید مسدود می ماند.

فعال کردن کپچا برای کشورهای خاص با کلودفلر

3. راهکارهایی برای بهبود زیر ساخت سخت افزارهایی

راهکارهایی که در این بخش ارائه می دهیم مربوط به تقویت زیر ساخت ها است که باید از سمت هاست انجام شوند. یک هاست مناسب و مجهز به سخت افزار برای جلوگیری از حملات DDos می تواند به شما کمک کند.

 • زیرساخت های خود را بهبود بدهید: چند مرکز داده داشته باشید تا بار را با یک سیستم به صورت متعادل بین آنها توزیع کنید و ترافیک بین آنها توزیع شود این یکی از روش های جلوگیری از حملات DDoS است.
 • سخت افزار خود را در برابر حملات DDoS کانفیگ کنید: برای مثال از سوئیچ ها ساتفاده کنید، فایروال و روتر خود را پیکربندی کنید تا پاسخ های DNS را خارج از شبکه (برای مثال با مسدود کردن پورت UDP 53) مسدود کنند یا بسته های ICMP ورودی را رها کنند.
 • استفاده از سیستم های کشف نفوذ: به همراه فایروال ها به کار می روند و در مواقعی که نیاز است ترافیک را مسدود می کنند.
 • نصب ماژول های سخت افزاری و نرم افزاری Anti-DDoS: برنامه هایی که در برابر این حملات از سیستم شما محافظت می کنند با نظارت بر تعداد اتصالات ناقص و خاتمه آنها به شما کمک می کنند.
 • استفاده از پهنای باند بالا: برای سرویس های آنلاین خود پهنای باند بالاتری را اختصاص دهید. این کار به شما فرصت می دهد قبل از استفاده کامل منابعتان، فرصت داشته باشید و سیستم خود را حفظ کنید.
 • استفاده از ابزارهای حفاظتی DDoS: بسیاری از فروشندگان وسایل امنیتی مانند Cisco برای جلوگیری از حملات DDoS ابزاری را ارائه می دهند که قبل از فایروال قرار می گیرند و قبل از عمل فایروال حملات DDoS را مسدود می کنند.
 • محافظت از سرورهای DNS: محافظت از سرورهای DNS مهم است. مثلا انتقال به یک یک ارائه دهنده DNS ابری که پهنای باند بیشتر و توزیع در مراکز داده در نقاط مختلف را امکان پذیر کند.
 • محدود کردن broad Cast شبکه تان: یک هکر درخواست خود را برای همه دستگاه هایی که در شبکه شما هستند ارسال می کند. با محدود کردن تعداد این دستگاه ها و پخش شبکه با آن مقابله کنید.
 • خرید یک سیستم حفاظتی IDS مانند Ax3soft Sax2
 • خرید یک سیستم حفاظتی iDS
 • به کار گیری سیستم های پیشگیری از نفوذ (IPS)
حتماً بخوانید آموزش امنیت سایت

اقدامات پس از حملات DDos چیست؟

در بخش قبل اقداماتی را آوردیم که قبل از حمله یا در طول حمله باید انجام بدهید. اما زمانی که حمله پایان یافت باید چه کنید؟ بازیابی بعد از حمله ساده نیست اما باید تاثیری که روی سیستم شما گذاشته را ارزیابی کنید و از حادثه بعدی جلوگیری کنید. اگر مطمئن هستید که مورد حمله قرار گرفته اید باید از یک فرد حرفه ای در این زمینه مشاوره بگیرید.

در صورتی که با این موارد آشنایی دارید باید اقدامات پس از حملات DDos را انجام دهید.

 • تحلیل حمله
 • ارزیابی خسارت وارد شده
 • شناسایی نقاط ضعف سیستم
 • ارتقاء سیستم های دفاعی DDoS خود
 • تنظیم آدرس های iP جدید برای سیستم تان
 • مسدود کردن یک آی پی در صورت پیدا کردن یک IP مشخص (ممکن است نیاز باشد یک محدوده  آدرس را مسدود کنید.)

در این مقاله گفتیم که حملات DDoS چیست؟ حملات رایجی هستند که تشخیص و جلوگیری از آنها به صورت صد در صد امکان پذیر نیست. اما می توانید اقداماتی انجام دهید که ترافیک غیرعادی را تشخیص بدهید و تا حدی با روش های جلوگیری از حملات DDoS آنها را تشخیص دهیم و بتوانیم جلوی این حملات را بگیریم. گاهی اوقات ممکن است نتوانیم از این حملات پیشگیری کنیم و حمله اتفاق افتد بنابراین با اقدامات پس از حملات DDos که ذکر کردیم می توانید سیستم خود را بازیابی کنید.

مهسا کاظمی پور
مهسا کاظمی پور
مهسا هستم و 4 ساله در حوزه وردپرس و دو سال در حوزه سئو فعالیت دارم. معتقدم که انسان در شرایط نامساعد نباید خودش رو ببازه و نا امید بشه چون فصل دوباره جوونه زدن هم خواهد رسید...
سوالات متداول

برنامه های حفاظتی چند سطحی برای کل شبکه، برنامه‌ها و زیرساخت‌های خود به کار ببرید. اقداماتی مانند استفاده از سیستم‌های مدیریت پیشگیری که موارد زیر را ترکیب مب کنند: فایروال‌ها، VPN، ضد هرزنامه، فیلتر محتوا و لایه‌های امنیتی دیگر برای نظارت بر فعالیت‌های ترافیک هویت که ممکن است نشانه‌ حملات DDoS باشند.

حملات DDoS با شبکه ای از سیستم های متصل به اینترنت انجام می شود. وقتی سرور یا شبکه قربانی توسط بات نت مورد هدف قرار می گیرد، هر ربات درخواست هایی را به آدرس IP هدف ارسال می کند که باعث می شود سیستم یا شبکه تحت فشار قرار گیرد و در نتیجه پاسخگویترافیک عادی هم نباشد.

حمله DDOS مخفف Distributed Denial of Service  و روشی است که یک هکر به شبکه یا سیستم، ترافیک مخرب زیادی را سرازیر می کند. این سیستم نمی تواند از پس این بار اضافه برآید، کار کند یا ارتباط برقرار کند و ممکن است از دسترس کاربران خارج شود.

مقالات مرتبط
بنر
رفع خطاهای سایت، راهنمای حل 36 خطای رایج
مواجه شدن با خطاهای سایت تجربه ناخوشایندی را به کاربران منتقل می‌کند و اگر کاربر با آنها مواجه شود ممکن است خارج شده و دیگر به سایت شما بر نگردد پس وظیفه شما به عنوان صاحب کسب و کار یا دارنده سایت این است که در اسرع وقت آن خطا را رفع کنید. اگر شما هم در هنگام مواجهه با این خطاها نمی‌دانید چه ...
بنر
آموزش افزونه وردفنس
بعد از طراحی سایت وردپرسی یکی از مهم ترین نکات توجه به بخش امنیتی وب سایت است. حمله هکر ها و بد افزار ها کابوس بسیاری از وب مستران است. برای اینکه از این کابوس رها شوید علاوه بر رعایت کردن نکات امنیتی چون نام کاربری و رمز عبور قوی باید از افزونه های امنیتی استفاده کنید. ما در این مقاله به آموزش ...
بنر
آموزش مراحل فعالسازی SSL رایگان در سی پنل
یکی از اقدامات ضروری که در طراحی سایت قبل از هر چیز باید انجام دهید نصب گواهینامه SSL است که در واقع اولین اقدام برای تضمین امنیت سایت می باشد. نصب SSL برای همه سایت ها ضروری است به خصوص سایت های فروشگاهی که با اطلاعات بانکی کاربران سر و کار دارند. فعالسازی SSL رایگان از طریق سی پنل یکی از روش ...
بنر
تغییر آدرس ورود به پیشخوان وردپرس
تغییر آدرس ورود به پیشخوان وردپرس یکی از متداول ترین و آسان ترین کار ها برای بالا بردن سطح امنیت وب سایت های وردپرسی است تا این صفحه از دسترس هر چه راحت هکر ها در امان بماند.
0 دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.