ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
نقد و بررسی

ویژوال کامپوزر یا المنتور؟ مساله این است!

افزونه های ویژوال کامپوزر (ویژوال کامپوسر هم شناخته می شود) و المنتور دو صفحه ساز پرکاربرد وردپرس برای طراحی برگه های گرافیکی زیبا هستند. این دو پلاگین طراحی صفحه را بدون نیاز به دانش کدنویسی، تنها با درگ و دراپ فراهم می کنند. افزونه های صفحه ساز زیادی در وردپرس وجود دارد اما بحث بر سر این است که کدام افزونه بهتر است؟ ما در این مقاله به مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر می پردازیم.

10
01 آذر 1398
آخرین بروزرسانی: 20 اسفند 1402

ویزوال کامپوزر و المنتور دو پلاگین صفحه‌ساز کاربردی هستند که با آنها می‌توانید محتوای سایت وردپرسی خود را ویرایش کنید. هر دو افزونه شامل قالب‌ها و المان‌های آماده هستند که کمک می‌کنند بدون نیاز به دانش کدنویسی، ساختار صفحات خود را ویرایش کنید و یا صفر تا 100 یک صفحه را از اول طراحی کنید.

حالا ممکن است برای شما سوال پیش آید که کدام صفحه‌ساز بهتر است؟ ویژوال کامپوزر یا المنتور؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا ابتدا با این دو صفحه‌ساز محبوب آشنا شویم و سپس آنها را با هم مقایسه کنیم. بعد از آن شما می‌توانید صفحه‌ساز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

افزونه المنتور

در سال 2016 صفحه ساز المنتور معرفی شد. با استفاده از افزونه المنتور، سفارشی‌سازی هر بخش از سایت را می‌توان به سادگی در حالت فرانت اند انجام داد. ایجاد پاپ آپ های خلاقانه، بیش از 80 المان برای طراحی صفحه، سازگاری با تمام قالب های وردپرس، ترجمه به 50 زبان، پشتیبانی از چیدمان rtl و افزونه چند زبانگی WPML و Polylang از ویژگی های افزونه elementor است.

بیش از 3000.000 سایت، افزونه المنتور را در طی دو سال گذشته مورد استفاده قرار داده اند. نسخه رایگان المنتور در مخزن پلاگین وردپرس و نسخه پریمیوم elementor نیز قابل تهیه است.

.

همین الان افزونه المنتور پرو را از سایت راست‌ چین دانلود کنید تا بتوانید صفر تا 100 صفحات سایت‌تان را با قالب‌های آماده طراحی کنید.

افزونه ویژوال کامپوزر

ویژوال کامپوزر چیست؟ صفحه‌ساز ویژوال کامپوزر با بیش از 386000 فروش و امتیاز 4.5 از پنج و نصب بر روی بیش از 2 میلیون سایت وردپرسی یکی از پرفروش ترین صفحه سازها است. این صفحه ساز با تنظیمات بی نهایت، استفاده آسان از طریق درگ و دراپ و نمایش رسپانسیو بین کاربران بسیار محبوبیت پیدا کرده است. بیش از ۵۰ المنت پریمیوم، 100 طرح بندی از پیش تعریف شده، 200 ادانز (افزودنی)، 40 قالب شبکه ای و ابزارهای ساخت صفحه سئو شده در صفحه ساز ویژوال کامپوزر قرار داده شده است.

افزونه رایگان ویژوال کامپوزر در مخزن وردپرس موجود نیست و باید از سایت افزونه دانلود شده، سپس به صورت دستی بارگزاری شود.

.افزونه ویژوال کامپوزر با 40 المان و بیش از 80 الگوی آماده، کمک می‌کند تا بتوانید در ویرایشگر زنده صفحات خود را ویرایش کنید و همزمان تغییرات را ببینید.

مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر

زمانی که نام دو صفحه ساز المنتور و ویژوال کامپوزر به گوشمان می‌رسد، این سوال برایمان پیش می‌آید که کدام یک از این دو صفحه ساز بهتر هستند؟ ویژوال کامپوزر یا المنتور؟

برای پاسخ دادن به این سوال فاکتورهای رابط کاربری، تنظیمات استایل، الگو های از پیش تعریف شده و المان های این دو صفحه ساز را مورد بررسی قرار می‌دهیم. امیدواریم در انتهای این مقاله بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.

رابط کاربری: با کدام صفحه ساز راحتتر کار می‌کنید؟

اولین موردی که در مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر مورد بررسی قرار گرفته رابط کاربری است.

اگر شما بخواهید صفحه سازی را انتخاب کنید که کار کردن با آن ساده باشد و از کار کردن با آن لذت ببرید، کدام صفحه ساز را انتخاب می‌کنید؟ رابط کاربری این دغدغه را بررسی می‌کند.

رابط کابری افزونه المنتور

المنتور شانس بیشتری برای کسب امتیاز رابط کاربری خوب را دارد. چرا که در حالت پیش نمایش زنده شما می‌توانید به سادگی عناصر برگه را با کشیدن و رها کردن اضافه کنید و همان لحظه تغییرات را مشاهده و اصلاح کنید. در همان لحظه از تب استایل و پیشرفته می‌توانید تنظیمات بیشتری را بر روی المان های صفحه اعمال کنید.

امکانات ویرایشگر زنده افزونه المنتور

رابط کاربری افزونه ویژوال کامپوزر پریمیوم ( WPBakery )

در حالیکه المنتور منحصرا از طریق حالت زنده یا فرانت اند می‌تواند امکانات و عناصر صفحه ساز را در اختیار کاربران قرار دهد، ویژوال کامپوزر در دو حالت بک اند و فرانت اند امکان ویرایش صفحات را فراهم کرده است.

 • ویرایشگر backend: شما می‌توانید از طریق بلوک های انتزاعی صفحات خود را بسازید.
 • ویرایشگر frontend: شما می‌توانید صفحات خود را با استفاده از ویرایشگر زنده (درست مثل المنتور) ایجاد کنید.

اکثر افراد از ویرایشگر فرانت اند استفاده می‌کنند. اما در برخی موارد نیازمند یک نگاه انتزاعی به صفحه است که در این موارد ویرایشگر بک اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثل زمان هایی که طرح صفحه روی کاغذ کشیده شده و قصد دارید این طرح را پیاده کنید، ویرایشگر بک اند می‌تواند مفید واقع شود.

المان های ویرایشگر بک اند در افزونه ویژوال کامپوزر در تصویر زیر آمده است.

رابط کاربری و المان های ویژوال کامپوزر

و ویرایشگر فرانت اند ویژوال کامپوزر شبیه تصویر زیر است.

ویرایشگر زنده ویژوال کامپوزر

برای اضافه کردن هر عنصر از ویژوال کامپوزر بر روی + کلیک کنید تا پنجره المان های ویژوال کامپوزر نمایش داده شود. و برای ویرایش و تنظیمات هر عنصر بر روی ایکون مداد المان کلیک کرده و در پنجره باز شده تغییرات لازم را انجام دهید.

در آخر متذکر می‌شویم که ویرایشگر افزونه ویژوال کامپوزر فاقد ویرایش دورن خطی (تایپ مستقیم در عناصر برگه سایت) است. و نیازمند باز کردن پنجره جدیدی برای تنطیمات المان است.

بنظر شما کدام افزونه برنده رقابت رابط کاربری شده است؟

اگر می‌خواهید صفحات خود را با استفاده از ویرایشگر زنده بسازید فکر میکنم المنتور برنده باشد.

 • رابط کاربری المنتور برای اضافه کردن عناصر جدید ساده تر است.
 • سرعت رابط کاربری المنتور بیشتر است.
 • شما می‌توانید به صورت مستقیم در صفحه سایت خود تایپ (درون خطی) کنید.

تنها در صورتی رابط کاربری ویژوال کامپوزر برنده است که بخواهید از حالت بک اند استفاده کنید.

المان‌ها: کدام افزونه صفحه ساز از نظر تنوع المان انتخاب بهتری است؟

این المان‌ها هستند که در واقع صفحه شما را می‌سازند. پس تصمیم گیری در مورد اینکه کدام صفحه ساز را انتخاب کنید بستگی بسیار زیادی به المان یا عناصری دارد که شما می‌خواهید در صفحه خود قرار دهید.

علاوه بر این مهم نیست که تعداد عناصر ارائه شده در هر صفحه ساز چند تاست، مهم وجود عناصر کاربردی و مورد نیاز شما است.

المان‌های افزونه المنتور

در حال حاضر افزونه المنتور پرو 53 المان دارد که شما می‌توانید کلیه المان‌ها را در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

عناصر افزونه المنتور

علاوه بر این افزونه المنتور اددان‌هایی دارد که کمک می‌کنند تا به المان‌های بیشتری دسترسی داشته باشید. از این افزودنی‌های المنتور می‌توان به افزونه المنت پک، آلتیمیت المنتور و اسنشیال اددانز اشاره کرد.

المان‌های پلاگین visual composer

افزونه ویژوال کامپوزر پرو ( WP Bakery) بیش از 50 المان در هسته خود دارد. این افزونه از سایر افزونه‌های گرویتی فرم، فرم تماس ۷، روولوشن اسلایدر، لایر اسلایدر، نینجا فرم و ووکامرس + 13 ابزارک که با وردپرس همراه هستند، پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این افزونه کمکی Massive ، دسترسی به 200 المان و افزودنی المان‌های پیشرفته ویژوال کامپوزر المان‌های کاربردی را برای کاربران وردپرسی فراهم می‌کند. این عدد بسیار بزرگتر از افزودنی‌های المنتور است. بخشی از این افزودنی‌ها مربوط به المان‌های ووکامرس است. و برای ایجاد برگه‌های سفارشی از محصولات و فروشگاه است (که بسیار کاربردی و جالب هستند).

حالا کدام یک از افزونه‌های المنتور و ویژوال کامپوزر برنده رقابت تنوع المان هستند؟

از نظر عناصر و المان‌های داخلی هر دو برنده هستند. اما زمانی که نیاز به المان‌های بیشتری دارید مسلما ویژوال کامپوزر برنده بازی است.

در نظر داشته باشید ممکن است شما نیاز به المان‌های خاصی داشته باشید که ممکن است در المنتور یا ویژوال کامپوزر وجود داشته باشد و این به تعداد المانها بستگی ندارد.

سبک‌ها: کدام یک از افزونه‌های صفحه ساز، سفارشی سازی استایل المان را بهتر انجام می‌دهند؟

هر کدام از افزونه‌های المنتور و ویژوال کامپوزر استایل المان‌ها را به روش‌های متفاوتی سفارشی سازی می‌کنند. تعیین بهتر بودن هر کدام را در ادامه بررسی می‌کنیم.

تنظیمات پیشرفته استایل المنتور

افزونه المنتور در نوار کناری خود دارای دو تب پیشرفته و استایل است.

 • تب استایل: این زبانه به شما اجازه می‌دهد، تغییرات پایه ای مثل تراز بندی و تنظیمات رنگ را ارئه انجام دهید.

تنظیمات استایل المان سربرگ افزونه المنتور

 • تب پیشرفته: این زبانه به شما اجازه تنظیم فاصله، پدینگ، انیمیشن، حاشیه، تنظیمات رسپانسیو و css را می‌دهد.

تنظیمات المان سربرگ افزونه المنتور

از این دو تب می‌توانید برای همه عناصر و المان‌ها مشترک هستند.

تنظیمات استایل افزونه ویژوال کامپوزر

پلاگین ویژوال کامپوزر (رایگان و پریمیوم) بسته به نوع المان، محتوای متفاوتی برای تنظیمات استایل نمایش می‌دهد. برای همه المان‌ها تنظیمات مشترک حاشیه/ پدینگ، مرزیندی (border)، تنظیمات پس زمینه و انحنا را می‌توان تنظیم کرد. اما در ویرایش ستونها، تنظیمات جدیدی مثل رسپانسیو و پارالاکس را را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تنظیمات طراحی المان ویژوال کامپوزر

 

بنظر شما کدام یک از افزونه‌های المنتور و ویژوال کامپوزر برنده این مرحله شد؟
 • تنظیمات استایل در افزونه elementor در نوار کناری در دسترس و واضح تر است.
 • در افزونه المنتور شما گزینه‌های مشابهی برای همه المان‌ها دارید در حالیکه افزونه ویژوال کامپوزر برای هر المان تنظیمات ویژه دارد.
 • المنتور اجازه اضافه کردن کدهای css را به صورت مستقیم به المان مورد نظر را می‌دهد در صورتیکه ویزوال کامپوزر تنها اجازه افزودن کلاس css را می‌دهد (البته این گزینه می‌تواند در مواردی مفید واقع شود. زمانی که می‌خواهید بهینگی css و js و عملکرد سایت به خطر نیافتد).

در کل اگر شما طرفدار سادگی استفاده از امکانات تغییر استایل هستید المنتور گزینه مناسب تری است و در صورتیکه که سفارشی سازی بیشتری مد نظر دارید می‌توانید از ویژوال کامپوزر استفاده کنید.

بنظر می‌رسد هنوز هم برای تصمیم گیری زود است، چند مورد دیگر در بررسی مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر باقی مانده است. شاید نظر شما عوض شد!

الگوهای از پیش تعریف شده: تعداد و تنوع قالب‌های از پیش تعریف شده کدام افزونه بیشتر است؟

الگوهای از پیش تعریف شده سرعت شما را در طراحی افزایش می‌دهند. از طرفی متخصصان حوزه طراحی این کار را به زیبایی انجام داده اند تا ما به راحتی از استفاده از آنها لذت ببریم. در این بخش از بررسی تفاوت ویژوال کامپوزر با المنتور به بررسی الگوهای از پیش تعریف شده این دو افزونه صفحه ساز می‌پردازیم.

الگوهای پیش فرض المنتور

المنتور بیش از 120 الگوی از پیش تعریف شده دارد.

مقایسه الگوهای افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر | ویژوال کامپوزر یا المنتور

الگوهای پیش فرض ویژوال کامپوزر

افزونه ویژوال کامپوزر در حال حاضر 85 طرح از پیش تعریف شده دارد. برخی از این طرح‌ها تنها بخشی از یک صفحه هستند که باید درون برگه استفاده شوند و برخی دیگر الگوی یک صفحه به صورت مجزا هستند.

مقایسه الگوهای افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر

برنده الگوهای از پیش طراحی شده کیست؟

استفاده از این طرح‌ها بستگی به موارد کاربرد و سایت شما دارد. بنظر من اینجا برنده ای وجود ندارد.

ویژگی‌های انحصاری: افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر چه ویژگی‌های انحصاری دارند؟

هر کدام از افزونه‌های المنتور و ویژوال کامپوزر ویژگی‌های اختصاصی دارند، که آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

ویژگی‌های منحصر بفرد صفحه ساز المنتور

 • هر یک از تمپلیت‌های ذخیره شده در افزونه المنتور را می‌توانید به عنوان شورت کد در سایدبار، فوتر و هر جای دیگری استفاده کنید. هر تغییر در طرح ذخیره شده باعث بروز رسانی آن در مکان‌های استفاده شده می‌شود.
 • در نهایت، المنتور یک ویژگی حالت تعمیر و نگهداری دارد که سایت را در حالت تعمیر و نگهداری نمایش می‌دهد.

ویژگی منحصر بفرد صفحه ساز ویژوال کامپوزر

 • صفحه ساز ویژوال کامپوزر ابزاری کامل به عنوان role manager را ارئه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد دسترسی به بخش‌های خاصی از صفحه ساز ویژوال کامپوزر را برای هر نقش محدود کنید.
 • ویژوال کامپوزر نیز مانند المنتور می‌تواند المانهای تغییر داده شده را ذخیره و در بقیه صفحات استفاده کند.
 • عادلانه است که لیست متنوع افزودنی‌های ویژوال کامپوزر پرو به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های انحصاری آن در نظر گرفته شود.
برنده این مرحله کیست؟

افزونه‌های المنتور و ویژوال کامپوزر هر دو در این بررسی ویژگی‌های مشابهی داشتند. چون ویژوال کامپوزر امتیاز ادانزهای اضافی خود را در مرحله المان‌ها دریافت کرد. بنظر می‌رسد، می‌توان هر دو افزونه را در این مرحله برنده دانست.

در تصویر زیر خلاصه نتایج تفاوت ویژوال کامپوزر با المنتور نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید صفحه ساز ویژوال کامپوزر و المنتور بسیار بهم نزدیک می‌باشد. این انتخاب بستگی به نیاز شما بر اساس فاکتورهای بررسی شده دارد.

مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر

خب حالا ویژوال کامپوزر یا المنتور؟ کدام صفحه‌ساز را انتخاب می‌کنید؟

محبوبه حیدری
محبوبه حیدری
من محبوبم، کارشناسی ارشد مدیریت IT دارم و بیشتر از 5 ساله که تخصصی وردپرس و سئو کار می‌کنم. معتقدم که هیچ چیز نشدنی وجود نداره؛ فقط استقامت و تلاش میخواد.
مقالات مرتبط
بنر
دیلیت اکانت تلگرام؛ آموزش حذف اکانت تلگرام در یک دقیقه
به هر دلیل ممکن است که بخواهید اکانت تلگرامتان را حذف کنید، لازم است که اشاره کنم دلیت اکانت تلگرام کار بسیار راحتی است. به دو طریق می‌توان نسبت به حذف اکانت تلگرام اقدام کرد. یکی از این روش‌ها که روش سریع و فوری است، از طریق وبسایت رسمی تلگرام انجام می‌گیرد.
بنر
4 روش تضمینی تغییر پسورد اینستاگرام
فراموش کردن رمز اینستاگرام یکی از مشکلات رایج کاربران است که در این مطلب به 4 روش رایج و تضمینی بازیابی پرداخته‌ایم. این تغییر رمز حتی در شرایطی که به رمز قبلی دسترسی ندارید هم کاربرد دارد.
بنر
نکات طلایی راهنمای خرید هاست برای وردپرس
با توجه به اهمیت هاست و تاثیری که بر روی امنیت و سرعت سایت دارد فاکتورهای مهم در راهنمای خرید هاست وردپرس را در ادامه بخوانید تا میزبانی وب معتبری برای سایتتان داشته باشید.
بنر
بهترین DNS های رایگان 2023
احتمالا شما هم از سرعت اینترنت شاکی هستید و اگر در مورد روش‌های بهبود آن جستجو کرده باشید، می‌بینید که تغییر DNS از ساده ترین راه حل هاست و با توجه به نیازتان به دنبال dns مخابرات، dns همراه اول یا DNS برای ps4 و پلی استیشن یا … هستید. ما در این مقاله بهترین DNS رایگان را برای شما عزیزان ...
10 دیدگاه
zalialireza
zalialireza
16 مهر 1399 09:02

سلام وقتتون بخیر آیا می شود همزمان از هر دو صفحه ساز بر روی یک سایت استفاده کرد

آیا مفید بود ؟
0
محبوبه حیدری
محبوبه حیدری
19 مهر 1399 08:43

سلام بستی ب قالب ورد استفده تون داره. مثلا قالب ایمپرزا با هر دو افزونه سازگاری داره. این موضوع رو می تونید از توضیحات محصول مطالعه کنید.

آیا مفید بود ؟
wordpress.lover
wordpress.lover
28 فروردین 1399 17:15

سلام.
من میخوام یه وبسایت برای یک موسسه آموزش زبان انگلیسی طراحی کنم که قابلیت ثبتنام آنلاین،پرداخت آنلاین را داشته باشه و در آینده نزدیک آموزش آنلاین رو بهش اضافه کنم.بنظرتون از کدوم یکی از این دو صفحه ساز استفاده کنم؟ قالب هم تصمیم دارم از The 7 استفاده کنم.
ممنونم

آیا مفید بود ؟
0
محبوبه حیدری
محبوبه حیدری
28 فروردین 1399 23:54

سلام وقت بخیر
ثبت نام رو میتونید بوسیه هر کدوم از فرم سازها ایجاد کنید اما قالب های آموزش انلاینی هست که افزونه های لازم رو از قبل فراهم کردن براتون و پیشهاد میشه از اونها ابتدا دیدن کنید.
https://www.rtl-theme.com/category/wp-themes/elearning/
در مورد صفحه ساز ها: این بستگی به امکاناتی داره که تمایل دارید در سایتتون پیاده کنید. افزودنی هایی که دو افزونه دارند تقریبا مشابه هستند.

آیا مفید بود ؟
jtprinter
jtprinter
04 آذر 1398 13:50

با سلام و درود
ببخشید یه سوال داشتم کدوم یکی از این افزونه ها برای ساخت صفحات فروشگاهی اددان های حرفه ای دارن؟

آیا مفید بود ؟
0
محبوبه حیدری
محبوبه حیدری
04 آذر 1398 13:57

سلام دوست عزیر
افزونه وردپرس jetwoobuilder برای صفحه ساز المتور پرو آماده شده و شما می تونید صفحات فروشگاه، صفحه محصول، دسته بندی، برچسب و… را از صفر تا صد طراحی کنید.
و برای افزونه ویژوال کامپوزر شما می تونید از افزونه کمکی Massive که یک افزودنی حرفه ای WPBakery هست استفاده کنید. این افزودنی ها امکانات تقریبا مشابهی را برای صفحات فروشگاهی در اختیارتون قرار میدن.
موفق باشید

آیا مفید بود ؟
mohammad ali
mohammad ali
22 فروردین 1400 01:23

سلام ultimate vc بهتره یا massive addone

آیا مفید بود ؟
محبوبه حیدری
محبوبه حیدری
22 فروردین 1400 08:49

سلام دوست عزیز
المان های زیاد و مشترکی هر دو دارند و از لحاظ عملکرد تفاوت چندانی ندارند. اگر دقیقا نیاز به المان خاصی دارید می تونید توضیحات محصول رو مطالعه کنید و بر اساس اون امکان خاص انتخاب کنید.

آیا مفید بود ؟
mohammad ali
mohammad ali
22 فروردین 1400 15:31

یه قابلیت هست که برای گوشی
یه نوار میاد پایین کراسل و میتونی بکشیش اینور و انور خیلی جالبه
مثل سایت
vipac.ir
تو نسخه گوشیش این قابلیت فعاله
چجوری باید این کار رو انجام داد
من هم قالبم وودمارته مثل سایت ویپک

آیا مفید بود ؟
محبوبه حیدری
محبوبه حیدری
23 فروردین 1400 14:35

سلام دوست عزیز
این مورد رو از طراح سوال کنید احتمالا در کدنویسی رسپانسو دموی سایت ذکر شده این قابلیت ایجاد شده. قالب وودمارت معمولا سریع پاسخ میدن.

آیا مفید بود ؟