چگونگی انتخاب نام دامنه مناسب با 10 ترفند

چگونگی انتخاب نام دامنه مناسب با 10 ترفند
آموزش وردپرس
چگونگی انتخاب نام دامنه مناسب با 10 ترفند

یکی از مهمترین عناصری که باید به هنگام راه اندازی یک وب سایت به آن توجه داشته باشید انتخاب دامنه یا Domain name می باشد. شاید با خود فکر کنید که در صورتی که کسب و کار و تجارت شما پررونق باشد، نامه دامنه برای بازدیدکنندگان و سایر کاربران اهمیتی نخواهد داشت اما در واقعیت این طور نیست. با ما همراه باشید تا با اهمیت و نکته های کاربردی انتخاب نام دامنه برای سایت وردپرس آشنا شوید. 

17 آبان 1399

چگونه نام دامنه انتخاب کنیم و چرا انتخاب نام دامنه از اهمیت بالایی برخوردار است؟

  • نام URL و دامنه وب سایت اولین چیزی است که بازدیدکنندگان به هنگام مشاهده وب سایت شما با آن مواجه می شوند بنابراین می تواند در ذهن آنها تاثیر زیادی بگذارد.
  • وجود کلمه کلیدی در داخل نام دامنه می تواند بر سئو سایت تاثیر بگذارد.
  • با کمک URL و نام دامنه می توانید نام برند و تجارت خود را در ذهن ها ثبت کرده و بر شهرت وب سایت خود بیفزایید.
 اگر به تازگی می خواهید برای کسب و کارتان یک وب سایت راه اندازی کنید مقاله قبل از راه اندازی سایت چه کارهایی ضروری است؟ و راهنمای جامع وردپرس چیست؟ به شما کمک می کنند با اصول و نکات اصلی برای طراحی وب سایت آشنا شوید.

نام دامنه مناسب برای وب سایت بر اساس اصول و قواعدی خاصی انتخاب می شود. برای اینکه بتوانید URL وب سایت خود را به درستی انتخاب کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چطور یک دامنه خوب انتخاب کنیم؟

باید متوجه شده باشید که نام Domain از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در زیر به نکته درباره انتخاب صحیح نام دامنه اشاره شده است. از موارد زیر استفاده کرده تا علاوه بر افزایش بازدید و شهرت در بین عموم، سئو وب سایت شما نیز ارتقا یابد.

1. از پسوندهای مناسبی نظیر.com .org .net استفاده کنید.

یکی از محبوب ترین پسوندهایی که سریع در ذهن ها می نشیند .com می باشد. طبق مطالعات انجام شده مشخص شد که حدود 43% از URL های موجود در اینترنت دارای پسوند com می باشند. در صورتی که نام برند شما با پسوند.com توسط برند دیگری انتخاب شده است، توصیه می شود از.net یا.org استفاده نمایید.

2. برای خاص بودن نام دامنه وب سایت خود از کلمات خلاقانه بهره بگیرید.

استفاده از کلمات کلیدی عمومی علاوه بر اینکه سریعا فراموش می شود، جذابیتی نیز برای کاربران به همراه نخواهد داشت. سعی کنید کلمات خلاقانه ای در نام دامنه خود بکار گرفته تا خاص بودن وب سایت شما نمایان شود. برای این کار می توانید علاوه بر استفاده از ابزارهای تولید کننده نام Domain، خودتان نیز نام های جدید و نو بسازید. گوگل، بینگ و یاهو از این روش استفاده کرده تا نامی تک و خاص داشته باشند.

3. سعی کنید نام منتخب کوتاه باشد

سعی کنید نام مورد نظر شما بین 6 الی 14 کاراکتر داشته باشد. هرچه تعداد نویسه ها کمتر باشد بهتر است.

4. اطمینان حاصل نمایید که نام انتخاب شده از لحاظ نوشتاری ساده باشد

در صورتی که نام منتخب شما از لحاظ نگارشی و املا دشوار باشد، ممکن است کاربر نام را اشتباهی تایپ کرده و به جای وب سایت شما به وب سایت دیگری وارد شود. اگر به تعدادی از شرکت های بزرگ نظیر Google ،Facebook ،Twitter ،Instagram ،Yahoo ،CNN… بنگرید متوجه خواهید شد که تمام این برندها نامی برگزیده اند که از لحاظ املایی آسان و ساده باشد.

5. اطمینان حاصل کنید که تلفظ آن آسان است

از بهره گیری کلماتی که تلفظ آنها سخت و دشوار است بپرهیزید زیرا در صورتی که نام دامنه منتخب شما ساده باشد، عموم مردم می توانند به راحتی نام برند شما را به دوستان و آشنایان خود منتقل و معرفی کرده تا آنها نیز از وب سایت شما دیدن نمایند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل نام دامنه خود را بر روی یک کاغذ نوشته و از چند نفر بخواهید تا آن را بخوانند. در صورتی که تلفظ کلمه مورد نظر برایشان دشوار بود، سریعا نام مورد نظر را تغییر دهید. در واقع هجی کردن کلمه مورد نظر و تلفظ آن می تواند در انتقال نام برند در بین مردم تاثیر زیادی داشته باشند.

خوب است برای جلوگیری از انتخاب کلمات دشوار از لحاظ نوشتاری و تلفظ از 10 نفر بخواهید تا نام برند شما را تلفظ یا هجی نمایند. در صورتی که تعداد زیادی در املا و تلفظ  نام مورد نظر مشکل داشتند، باید آن را تغییر دهید.

6. در بهره گیری از اعداد و خطوط اتصال دهنده اجتناب نمایید

استفاده از اعداد و خطوط اتصال کلمات، کاربر را در هنگام نوشتن کلمه کمی با چالش روبرو می سازند. فرض کنید به جای Facebook از Face-Book استفاده می شد. همانطور که واضح است Face-Book کمی پیچیده تر از Facebook می باشد. این در حالی است که اگر فیسبوک از Face-Book به عنوان نام دامنه خود استفاده می کرد، مطمئنا به این سرعت در بین مردم گسترش نمی یافت.

7. استفاده از کلمات کلیدی

همانطور که در مطالب فوق نیز به آن اشاره شد، بهره گیری از کلمات کلیدی در URL وب سایت می تواند بر سئو وب سایت شما تاثیر گذار باشد اما توجه داشته باشید طوری از این کلمات استفاده نمایید که عمومی نبوده تا وب سایت شما از سایر وب سایت ها قابل تشخیص باشد. توصیه می شود کلمه کلیدی را در ابتدای نام دامنه خود قرار دهید. به این ترتیب نام مورد نظر علاوه بر دارا بودن کلمه کلیدی، خلاقانه و خاص بوده و به سرعت در ذهن باقی می ماند.

8. با دید استفاده بلند مدت، نام مورد نظر را ثبت نمایید

هنگامی که شما برای مدتی با یک نام Domain و URL کار می کنید، مطمئنا بازدیدکنندگان و کاربرانی جذب خواهید کرد. این بازدیدکنندگان موجب افزایش رتبه بندی وب سایت شما در گوگل خواهند شد بنابراین اگر نام دامنه خود را تغییر دهید امکان این که کاربران شما را گم کرده و دیگر پیدا نکنند زیاد است. این امر می تواند بسیار درد آور باشد چرا که شما برای جذب این کاربران محتوا جذاب تولید کرده و تمام وقت خود را صرف کرده اید.

بنابراین همواره توصیه می شود که در هنگام انتخاب نام دامنه همراه دقت داشته و طولانی مدت به آن فکر کنید. اگر گمان می کنید که پس از چند ماه به دلیل عنوان و هدف وب سایت خود را تغییر می دهید، بهتر است از همین الان به دنبال نامی باشید که مناسب با تمام اهداف وب سایت شما باشد.

9. اطمینان حاصل نمایید که نام مورد نظر توسط برند دیگری به ثبت نرسیده باشد

قبل از اینکه به ساخت URL و سایر مراحل ثبت دامنه بپردازید، ابتدا باید بررسی کنید که نام مورد نظر توسط برند دیگری رزرو نشده باشد. از استفاده از نام تجاری سایر برندها برای بالا بردن و معروفیت خود استفاده نکنید زیرا این امر ممکن نخواهد بود. استفاده از نام تجاری خاص موجب می شود تا بتوانید بهتر و سریعتردر بین مردم و شبکه های اجتماعی به معروفیت و محبوبیت برسید.

انتخاب درست نام دامنه برای سایت وردپرسی

choosearea

یکی از ابزارهایی که در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد Knowem می باشد. در این ابزار ابتدا باید نام دامنه مورد نظر خود را وارد کرده تا این ابزار به بررسی بپردازد. در صورتی که نام برند شما در بیش از 25 شبکه اجتماعی قابل رویت باشد، به شما نمایش داده خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر بخواهید همچنان از این نام استفاده نمایید، ابتدا باید آن را بهینه کرده تا بتوانید از طریق نام مورد نظر برای وب سایت خود در انواع شبکه های اجتماعی، پروفایل اجتماعی راه اندازی نمایید.

 

10. از ابزارهای انتخاب نام URL استفاده نمایید.

در صورتی که هیچ ایده ای برای ساخت و طراحی URL و نام دامنه خود ندارید، می توانید از ابزارهای انتخاب نام دامنه کمک بگیرید. این ابزارها با دریافت کلمات کلیدی مورد نظر شما، نام Domain پیشنهادی خود را ارائه می دهند. در صورت استفاده از این ابزار مطمئن هستید که نام پیشنهاد شده خاص بوده و به برند دیگری تعلق ندارد. در ادامه به تعدادی از این ابزارها اشاره شده است.

این 10 مورد از اساسی ترین نکات در هنگام انتخاب نام دامنه می باشد. با دقت و استفاده از مورد ذکر شده می توانید نامی خاص برای برند خود انتخاب کرده و سریعا به شهرت برسید.

انواع دامنه ها

URL از 3 عنصر  نام دامنه، پسوند و پروتکل تشکیل شده است. پسوندها متفاوتی در اینترنت وجود دارد یکی از بهترین پسوندها.com است در صورت استفاده از این پسوند، مشخص می شود که وب سایت شما از ارزش بالایی برخوردار است.

در روزهای ابتدایی استفاده از اینترنت کار با پسوندها کمی سخت بود اما با روی کار آمدن انواع مختلفی از پسوندها، طبقه بندی وب سایت ها ساده تر شد. به این ترتیب وب سایت rtl-theme.com با rtl-theme.ir یکسان نخواهد بود.حال در این قسمت از مقاله به بررسی چند نمونه از محبوب ترین پسوندهای وب سایت ها می پردازیم.

انواع دامنه ها

choosearea

پسوند .com

اکثر شرکت ها تمایل دارند تا از پسوند.com در URL وب سایت خود بهره بگیرند. هنگامی که فضای اینترنت و وب سایت ها گسترش پیدا کرد، این پسوند تنها به سازمان های تجاری ارائه می شد اما با گسترش فضای اینترنت و گوگل در دهه 90، این محدودیت ها برداشته شد و اکثر وب سایت ها توانستند به این پسوند دسترسی پیدا نمایند.

پسوند .net

این پسوند برای شرکت های فن آوری مانند شرکت های زیرساخت یا ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) بکار برده می شود. با طراحی و روی کار آمدن این پسوند ابتدا شبکه هایی از آن استفاده می کردند که شبکه های ملی تحقیقاتی و آموزشی اسکاندیناوی به یکدیگر متصل می ساخت.

پسوند .edu

پسوند .edu نیز همانند .com از سطح ارزش بالایی برخوردار است. در ابتدا از این پسوند در دانشگاه کالیفرنیا برکلی، کارنگی ملون و پوردو قابل استفاده بود. دریافت این پسوند کمی دشواری است زیرا برای دریافت این پسوند باید حتما دارای یک سازمان آموزشی معتبر باشید تا این پسوند به شما داده شود.

پسوند .org

در ابتدای کار پسوند .org تنها برای سازمان هایی بکار برده می شد که عنوان سازمان های غیرانتفاعی فعالیت می کردند اما هم اکنون علاوه بر سازمانهای غیر انتفاعی، سازمان های انتفاعی نیز از آنها استفاده می نمایند.

پسوند .mil

این پسوند توسط ارتش آمریکا ساخته شد و مورد استفاده قرار می گیرد. ارتش ایالات متحده، نیروی دریایی ایالات متحده، سپاه تفنگداران ایالات متحده، نیروی هوایی ایالات متحده و گارد ساحلی ایالات متحده از جمله ارتش هایی در ایالات متحده می باشند که در URL وب سایت خود از این پسوند استفاده می نمایند.

اما اگر کشوری تمایل داشته باشد تا از این دامنه برای وب سایت های ارتشی خود استفاده نماید، ابتدا باید کد کشور خود را نیز وار کرده تا از وب سایت های ایالات متحده تمایز یابد.

پسوند .gov

تنها آژانس های دولتی فدرال آمریکا، برنامه ها، شهرها، ایالت ها و شهرستان های آمریکا قادر به استفاده از این پسوند می باشند.

پسوند .ir

پسوند .ir مختص وب سایت های ایرانی بوده و تنها وب سایت های ایرانی تبار قادر به استفاده از آن می باشند. این کلمه مخفف کلمه ایران می باشد. نه تنها ایران بلکه تمامی کشورها دارای پسوند مختص به خود می باشند.

اگرچه پسوندهای گوناگونی در فضای اینترنت وجود داشته و ممکن است بارها به آنها برخورده باشید، اما موارد ذکر شده جزو شاخص ترین پسوندهای مربوط URL می باشند.

در مقاله DNS چیست با مفهوم DNS آشنا شوید.

ایرنیک چیست؟

ایرنیک مرکز ثبت دامنه ‌های  کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (. ایران) است. برای اینکه بتوانید از پسوند .ir استفاده نمایید، در ابتدا باید در وب سایت ایرنیک ثبت نام نمایید. هنگامی که شما یک هاست و دامنه خریداری می نمایید، از شما خواسته می شود تا کد ایرنیک خود را وارد نمایید. این کد تنها از طریق ثبت نام در این وب سایت به دست می آید. پسوند ‎.ir بسیار مقرون به صرفه و ارزان می باشد؛ بنابراین می توانید به سادگی آن را خریداری کرده و از آن استفاده نمایید.

آموزش ثبت دامنه ir را بخوانید.

نکات تکمیلی در انتخاب بهترین دامنه

1:تا حد امکان از خط تیره استفاده نکنید. خط تیره هر چند برای موتورهای جستجو درک مفهوم کلمات دامنه را آسان می کند اما از آنجاییکه در ذهن کاربر – و _ ممکن است به خوبی نماند بهتر است استفاده نشود.

2: املای آسان و تک کلمه ای بودن در به خاطر سپری آن بسیار موثر است.

3: از پیشوندو پسوند (the , any و …) استفاده نکنید.

4: اگر نام برندشما طولانی یا به خاطرسپری آن سخت است، می توانید ازتوصیف کوتاه کسب و کار استفاده کنید. مثلا :foodcart

وب سایت های پیشنهاد دهنده نام دامنه

بهترین دامنه برای سایت بسته به آن کسب و کار و مشتریان است. همانطور که در مطالب فوق نیز به آن اشاره شد، ابزارهایی وجود دارد که می توانید به کمک آنها دامنه مناسب و آزادی انتخاب کنید. منظور از آزاد بودن یک نامه دامنه و URL، این است که با پسوند مورد نظر و نام منتخب شما برند دیگری ثبت نشده باشد. سایت هایی مانند Name Mesh،Expireddomains، Learn Domain Search، Bust a Name به شما در انتخاب نام دامنه کمک می کند. در مقاله ابزارهای انتخاب نام دامنه با ویژگی های این سایت ها و سایت های بیشتر آشنا شوید.
اگر تا اینجا از انتخاب نام دامنه مطمئن شدید و قصد راه اندازی سایتتان را دارید حال نوبت به انتخاب قالب است.

امیدوارم این مقاله مفید واقع شود و بتوانید به کمک آن نام دامنه مختص به خود را پیدا نمایید. انتخاب این نام را جدی گرفته تا در آینده شاهد تاثیرات آن در نام برند و افزایش بازدیدکنندگان سایتتان باشید.

برچسب ها

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.