ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
نقد و بررسی

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری چیست؟

در این مقاله به بررسی تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری می پردازیم. UI به فرد امکان می دهد تا با یک محصول ارتباط برقرار کند و UX عملکردی است که فرد در تعامل با آن محصول تجربه می کند. این دو مفهوم ارتباط مستقیمی با هم دارند و تاثیر زیادی در زیبایی سایت و تجربه کاربران دارد. در ادامه جزئیات بیشتر در مورد UI و UX را بخوانید.

2
18 مرداد 1400
آخرین بروزرسانی: 25 فروردین 1403

وقتی صحبت از طراحی محصول می شود، معمولا اصطلاحات تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) را می شنویم. UX و UI اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما در واقع معنای آن ها کاملاً متفاوت است. با پیشرفت فناوری، افراد بیشتری درگیر تعاریف UI (User Interface) و UX (User Experience) و تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری شده اند. ما در این مقاله، به تعریف UI و UX و تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری می پردازیم. همراه ما باشید.

رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری (UI) مجموعه ای از عناصر مانند دکمه ها و نمادهاست که فرد را قادر می سازد تا با یک محصول یا خدمات ارتباط برقرار کند. به زبان ساده تر، UI به کیفیت تعامل کاربر نهایی با محصول می پردازد.

نکته: رابط کاربری، عناصر بصری مانند فونت ها، رنگ ها و نمادهاست و ظاهر کلی محصول را برای تعامل کاربر با یک برنامه شامل می شود.

تاریخچه مختصری از رابط کاربری

در دهه 1970، اگر می خواستید از رایانه استفاده کنید، باید از رابط خط فرمان استفاده کنید. رابط های گرافیکی مورد استفاده امروزه هنوز وجود نداشت. برای کارکرد رایانه، کاربران نیاز به برقراری ارتباط از طریق زبان برنامه نویسی داشتند که برای تکمیل یک کار ساده به بی نهایت کد نیاز داشت.

در دهه 1980 اولین رابط کاربری گرافیکی (GUI) توسط دانشمندان کامپیوتر در زیراکس ایجاد شد. با این نوآوری، کاربران می توانستند با ارسال گرافیکی دستورات از طریق نمادها، دکمه ها و منوها با رایانه های شخصی خود ارتباط برقرار کنند. این تغییر تکنولوژی به این معنی بود که هرکسی، بدون نیاز به کد نویسی می تواند از کامپیوتر استفاده کند.

رابط کاربری

دسترسی و رواج رایانه های شخصی و اداری به این معنی بود که رابط ها باید با در نظر گرفتن کاربران طراحی شوند زیرا اگر کاربران نتوانند با رایانه های خود ارتباط برقرار کنند، نمی فروشند. در نتیجه، UI متولد شد.

در حال حاضر طراحان رابط کاربری نه تنها روی رابط های کامپیوتری، بلکه تلفن های همراه، خانه هوشمند، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) و حتی رابط های “نامرئی” یا بدون صفحه نمایش (که به آن رابط کاربری صفر نیز گفته می شود) مانند صدا، حرکت و نور کار می کنند.

تجربه کاربری چیست؟

ما در مقاله تجربه کاربری چیست؟ بطور مفصل درباره تعریف تجربه کاربری صحبت کردیم. تجربه کاربری تعامل و تجربه ای است که کاربران هنگام ارتباط با هر جنبه ای از محصولات و خدمات یک شرکت بدست می آورند. هنگامی که چیزی برای تعامل با کاربران وجود داشته باشد، تجربه کاربران، چه مثبت، چه منفی و چه خنثی، احساس آن ها را تغییر می دهد.

نکته: تجربه کاربری احساسی ست که کاربران هنگام تعامل با یک محصول فناوری، یک برنامه یا وب دارند.

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری چیست؟

UI به فرد امکان می دهد با یک محصول یا خدمات ارتباط برقرار کند. UX عملکردی است که فرد در تعامل با آن محصول یا خدمات تجربه می کند.

UX  در همه مراحل ایده پردازی، توسعه و ارائه محصول بر مدیریت و تجزیه و تحلیل عملکرد پروژه تمرکز دارد. UI بیشتر بر اجزای طراحی محصول نهایی متمرکز است.

تفاوت UX و UI

یک تجربه کاربری درخشان و کاملاً مناسب را می توان با طراحی بد رابط گرافیکی از بین برد. هر دو طرح UI و UX باید بی عیب و نقص اجرا شوند و کاملاً مطابق انتظارات کاربر ایجاد شوند. وقتی این ستارگان (UI و UX) با هم هماهنگ شوند نتایج می تواند حیرت انگیز باشد.

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری

  • UX ،UI نیست، اما مکمل یکدیگر هستند.
  • UX رابط ها را مفید می کند، UI رابط ها را زیبا می کند.
  • UX به کاربران در دستیابی به اهداف کمک می کند، UI ارتباطات احساسی ایجاد می کند.
  • طراحی UX مقدم بر طراحی UI است. (ابتدا عملکرد را مشخص کنید و بعد به سراغ طراحی اجزا بروید.)
  • طراحی UX در سراسر محصولات، رابط ها و خدمات رخ می دهد. UI فقط به رابط ها مربوط می شود.

برای مثال گوگل را در نظر بگیرید. رابط کاربری آن نشان می دهد که یک تجربه کاربری عالی نیازی به شلوغ کاری ندارد. گوگل با تمرکز بر روی کاربر، می داند وقتی کاربران به سایت می آیند، به دنبال یک چیز هستند: اطلاعات، و این اطلاعات را سریعا می خواهند. google نشان داده که چگونه این انتظارات را به خوبی برآورده کند. تقریباً هر چیزی که شخص می خواهد بداند را در یک چشم به هم زدن پیدا می کند. حالا تصور کنید هر بار که در گوگل جستجو می کردید، 15 ثانیه طول می کشید تا به نتیجه برسید (UX ضعیف)، حتی اگر رابط کاربری یکسان باقی بماند، تجربه شما با Google بسیار متفاوت خواهد بود.

تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری

choosearea

تفاوت طراحی UX و UI چیست؟

طراحی رابط کاربری تنها بخش کوچکی از طراحی تجربه کاربری است. طراح UX نحوه عملکرد رابط کاربر را تعیین می کند در حالی که طراح UI نحوه ظاهر رابط کاربر را تعیین می کند.

دو تیم طراحی UX و UI همکاری و مشارکت نزدیکی با هم دارند. فرض کنید در مرحله ای از مراحل طراحی تصمیم گرفته شده است که  باید به یک صفحه نمایش دکمه های بیشتری اضافه شود. این امر نحوه سازماندهی دکمه ها را تغییر می دهد و ممکن است نیاز به تغییر شکل یا اندازه آنها داشته باشد. تیم UX بهترین راه را برای قرار دادن دکمه ها تعیین می کند در حالی که تیم های UI طرح های خود را متناسب با طرح جدید تنظیم می کنند. ارتباط مداوم و همکاری بین طراحان UI و UX این اطمینان را ایجاد می کند که رابط کاربری نهایی تا آنجا که می تواند خوب به نظر برسد، در حالی که کارآمد نیز هست.

تفاوت طراحی UX و UI

در این مقاله تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری را با مثال های ساده برای شما بیان کنیم. بهترین و بدترین تجربه کاربری و رابط کاربری که شما دیدید برای کدام محصول بوده؟ برای ما تعریف کنید تا با هم نقاط قوت و ضعف آن ها را بررسی کنیم. منتظر نظرات شما در بخش دیدگاه ها هستم.

فاطمه سامانی
فاطمه سامانی
فاطمه هستم و نزدیک به دو ساله فعالیتم تو حوزه سئو و وردپرس جدی شده. به نظر من "تنها کسی که تو دنیا می تونه کمکت کنه خودتی، پس به خودت باور داشته باش"
مقالات مرتبط
بنر
دیلیت اکانت تلگرام؛ آموزش حذف اکانت تلگرام در یک دقیقه
به هر دلیل ممکن است که بخواهید اکانت تلگرامتان را حذف کنید، لازم است که اشاره کنم دلیت اکانت تلگرام کار بسیار راحتی است. به دو طریق می‌توان نسبت به حذف اکانت تلگرام اقدام کرد. یکی از این روش‌ها که روش سریع و فوری است، از طریق وبسایت رسمی تلگرام انجام می‌گیرد.
بنر
4 روش تضمینی تغییر پسورد اینستاگرام
فراموش کردن رمز اینستاگرام یکی از مشکلات رایج کاربران است که در این مطلب به 4 روش رایج و تضمینی بازیابی پرداخته‌ایم. این تغییر رمز حتی در شرایطی که به رمز قبلی دسترسی ندارید هم کاربرد دارد.
بنر
نکات طلایی راهنمای خرید هاست برای وردپرس
با توجه به اهمیت هاست و تاثیری که بر روی امنیت و سرعت سایت دارد فاکتورهای مهم در راهنمای خرید هاست وردپرس را در ادامه بخوانید تا میزبانی وب معتبری برای سایتتان داشته باشید.
بنر
بهترین DNS های رایگان 2023
احتمالا شما هم از سرعت اینترنت شاکی هستید و اگر در مورد روش‌های بهبود آن جستجو کرده باشید، می‌بینید که تغییر DNS از ساده ترین راه حل هاست و با توجه به نیازتان به دنبال dns مخابرات، dns همراه اول یا DNS برای ps4 و پلی استیشن یا … هستید. ما در این مقاله بهترین DNS رایگان را برای شما عزیزان ...
2 دیدگاه
payam danesh
payam danesh
01 شهریور 1400 14:35

سلام
عذر میخام اینکه در آگهی های استخدام طراح UX نیاز دارند منظور همون تجریه کاربریه؟ طراح UX با نرم افزارهای طراحی کار میکنه؟

آیا مفید بود ؟
0
ندا صادقیان
ندا صادقیان
04 شهریور 1400 09:09

سلام دوست گرامی
طراح UX , UI با هم متفاوتند. در مقاله ی تجربه کاربری چیست می تونید مفصل در مورد UX اطلاعات کسب کنید. و لی در حالت کلی هدف UX ایجاد بهترین و ساده ترین مسیر برای اینه که کاربر محصول به هدفش برسه و حس خوبی بعد از استفاده ی اون محصول داشته باشه. رسیدن به این هدف نیاز به تجربه و خلاقیت و در نظر داشتن همه جوانب داره. ولی طراح UI هست که یک محیط کاربری خوب را برای کار با محصول طراحی می کنه.
در شرکت های مختلف معمولا به هر دو طراح و تخصص نیازه!

آیا مفید بود ؟