جلوگیری از ایندکس شدن سایت وردپرس
آموزش سئو

جلوگیری از ایندکس شدن سایت در گوگل در هنگام راه اندازی یک نکته مهم بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو است. ما در این مقاله قصد داریم روش های نو ایندکس سایت و صفحات را آموزش دهیم. همراه ما باشید.

19 آبان 1401
آخرین بروزرسانی: 19 آبان 1401

یکی از مهم ترین مسایلی که هنگام طراحی سایت با وردپرس باید انجام دهید جلوگیری از ایندکس شدن سایت در گوگل است. حالا می پرسید چرا باید این کار را انجام داد؟

انجام این کار یعنی نو ایندکس کردن سایت در اولین مراحل طراحی سایت و پس از نصب قالب یک اقدام سئو است چون هر قالب وردپرس که استفاده کنید یک سری برگه و نوشته پیش فرض دارد که باید آن را حذف کنید یا تغییر دهید. هر وب مستر دوست دارد بهترین نتایج را در موتور های جست جو بگیرد و سایت آن به بهترین نحوه توسط گوگل خزش شود برای همین موضوع بهتر است پس از نصب قالب قبل از اینکه سایت شما با محتوای غیرمرتبط ایندکس شود جلوگیری از ایندکس سایت توسط گوگل را فعال کنید تا موتورهای جست و جو صفحات و برگه های غیر ضروری سایت را ایندکس نکنند و زمانی که سایتتان با محتوای کامل تری ارائه شد ایندکس را برای سایتتان فعال کنید چون حذف صفحات ایندکس شده به سئو سایت ضربه می زند. حالا به سراغ روش های نو ایندکس کردن سایت وردپرسی برویم:

✔️ جلوگیری از ایندکس شدن سایت از طریق پیشخوان

وقتی که نصب قالب از طریق سی پنل و یا بسته نصب آسان در دایرکت ادمین را انجام دادید وارد پیشخوان وردپرس شوید، از قسمت تنظیمات> خواندن را انتخاب کنید

جلوگیری از ایندکس شدن سایت از طریق پیشخوان

سپس تیک از موتور های جست و جو در خواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند را بزنید و ذخیره کنید.

نو ایندکس سایت از طریق تب خواندن تنظیمات پیشخوان

✔️ جلو گیری از ایندکس شدن سایت توسط فایل robots.txt

یکی از روش های جلوگیری از ایندکس شدن سایت از طریق فایل robots.txt است. این فایل یک راهنما برای موتورهای جستجو است و  صفحاتی که بات های موتورهای جست و جو اجازه خزش دارند را مشخص می کند.

از مهم ترین دلایل استفاده از این فایل صرفه جویی در Crawl Budget است. بعد از راه اندازی سایت معمولا فایل robots.txt ساخته می شود،کافیست پس از نام دامنه خود robots.txt/ بزنید و فایل را مشاهده کنید ولی اگر این فایل وجود نداشت باید آن را بسازید. برای نحوه ساخت فایل robots.txt به مقاله فایل Robot.txt چیست؟ مراجعه کنید.

برای نو ایندکس کردن سایت در فایل robots.txt کد زیر را وارد کنید:

User-agent: *
/Disallow: /wordpress/post-name

خط اول به معنای تمام موتورهای جست و جو است و خط دوم که آدرس صفحه ای که نمی خواهید ایندکس شود.

✔️ نوایندکس کردن سایت توسط افزونه

راه حل سوم برای نو ایندکس شدن سایت در گوگل استفاده از افزونه ها است. افزونه رنک مث و یواست سئو به شما کمک می کنند تا محتوای مورد نظر خود را نو ایندکس کنید. برای نمونه در افزونه رنک مث به روش زیر می توانید صفحه مورد نظر را نو ایندکس کنید.

نوایندکس کردن سایت توسط افزونه رنک مث

در افزونه یواست سئو هم می توانید هر صفحه یا برگه ای را از مسیر ویرایش برگه/ نوشته> سئو> پیشرفته نو ایندکس کنید.

نو ایندکس کردن صفحات سایت توسط یواست سئو

ما در این مقاله مهم ترین و سریع ترین نحوه نوایندکس شدن سایت برای گوگل و سایر موتور های را بیان کردیم.

نکته مهمی که وجود دارد این است که وقتی که تغییرات مورد نظر را روی سایت اعمال کردید و سایت کاملا آماده برای بازدید کاربران شد حتما دستورات نو ایندکس را بردارید تا موتورهای جستجو بتوانند به سادگی سایت را کراول و ایندکس کنند.

اگر سوالی در رابطه با نحوه جلوگیری از ایندکس سایت برای موتور های جست و جو دارید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید.

3 دیدگاه ها افزودن دیدگاه
hamid3pnn
hamid3pnn

سلام عالی بود ممنون

mohdese
mohdese

سلام
من با اینکه این تیک را برای جلوگیری از ایندکس شدن سایت زدم ولی بازم سایت من ایندکس شده باید چکار کنم؟

فاطمه سامانی
فاطمه سامانی در پاسخ به mohdese
  • نویسنده

سلام محدثه عزیز
باید این تیک رو همون ابتدا و در مراحل نصب بزنید احتمالا بعدش زدید و سایت شما ایندکس شده. با زدن این تیک صفحات شما از این به بعد ایندکس نمیشن.