ایکون
100 قالب سایت آماده
897 هزار تومان
پیش نمایش
مجموعه مقالات وردپرس

لورم ایپسوم چیست؟

یکی از مشکلات پیش ‌روی طراحان سایت این است که هنگام طراحی، محتوای سایت آماده نیست و طراح دیدی از نتیجه‌ ی نهایی طراحی خود ندارد. لورم ایپسوم (Lorem ipsum) برای پر کردن محتوای سایت استفاده می شود. به احتمال زیاد، نام این عبارت بارها به گوش شما رسیده است. اما برای اینکه بدانید lorem ipsum چیست و چرا طراح باید برای طراحی سایت خود از متون بی ‌معنی و ساختگی استفاده کنیم با ما همراه باشید.

0
11 آبان 1399
آخرین بروزرسانی: 25 فروردین 1403

در صنعت چاپ، لورم ایپسوم که به آن طرحنما نیز گفته می‌شود، به متن بی‌ معنی و آزمایشی اشاره دارد که برای صفحه ‌آرایی و طراحی گرافیک بکار می ‌رود. طراح سایت از لورم ایپسوم برای پر کردن صفحه و جانمایی متن استفاده می‌کند تا شکل ظاهری سایت طراحی شده مشخص شود و طراح دید کلی از نوع و اندازه‌ی فونت و ظاهر سایت به دست‌ آورد. دلیل استفاده از لورم ایپسوم به جای متن های دیگر عدم تمرکز افراد روی متن است.  تا اینجا معنی Lorem ipsum  و دلیل استفاده از آن را متوجه شدیم.

نمونه متن لورم ایپسوم فارسی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

 

نمونه متن لورم ایپسوم انگلیسی

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

 

در تصویر زیر یک نمونه از کاربرد لورم ایپسوم در طراحی قالب آوادا را مشاهده می کنید.

یک نمونه متن لورم ایپسوم در قالب آوادا

چرا باید از متن لورم ایپسوم استفاده کرد؟

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که متن لورم ایپسوم چه مواقعی به کار ما می آید؟ در ادامه کاربرد های لورم ایپسوم را توضیح می دهیم.

  • طراحی ظاهری قالب سایت با متون ساختگی

طراحان سایت هیچ ‌گونه مسئولیتی در قبال نوشتن محتوا ندارند اما در عین حال، کاری که انجام می‌دهند به محتوا وابسته است. به همین دلیل با استفاده از متون ساختگی به منظور صفحه ‌آرایی سایت استفاده می‌کنند تا طراحی و صفحه‌ بندی سایت را به اتمام برسانند. علت این که طراحان باید برای طراحی سایت خود از متون بی ‌معنی و ساختگی به جای یک پاراگراف متنی مانند بخشی از یک کتاب یا وب سایت استفاده کند این است که استفاده از متون بی‌ معنی و ساختگی باعث می‌شود تا مخاطب به خواندن آن متن تمرکز نکند؛ به گونه ‌ای که تنها چیزی که توجه‌ ی او را جلب می‌کند، طراحی و صفحه ‌بندی سایت باشد. با دور کردن تمرکز مخاطب از متن و محتوای اصلی، طراح بازخورد دقیق‌ تر و بهتری را از طراحی سایت خود می‌گیرد و می‌تواند از این نظرات در اصلاح و بهبود طراحی استفاده نماید.

  •  لورم ایپسوم شبیه به متن واقعی است

لورم ایپسوم شبیه به متن واقعی است با این تفاوت که توزیع حروف (هم در نمونه فارسی و هم در نمونه انگلیسی) بسیار مناسب صورت می‌گیرد و با استفاده از آن می‌توان به خوبی ویژگی‌های از قبیل فونت، اندازه، جانمایی و در کل، صفحه ‌آرایی را مورد بررسی قرار داد. به عبارت دیگر، لورم ایپسوم شباهت بسیار زیادی با متن پیش‌فرض ویندوز دارد که تفاوت میان فونت‌ ها را نشان می‌دهد. متن پیش‌فرض ویندوز نیز شامل تمام حروف انگلیسی است. به طور کلی، حالت‌های مختلف لورم ایپسوم را می‌توان به سه دسته تقسیم‌ بندی کرد:
کلمه: شامل یک کلمه مانند نام شهرها یا چند کلمه به عنوان مثال اسامی افرادی که از دو بخش تشکیل شده است
جمله: متن کوتاهی است که از چندین کلمه‌ ی پشت سر هم ساخته می ‌شود.
پاراگراف: متن نسبتاً بلندی است که از چند جمله یا سطح ساخته می‌شود. معمولاً بیشترین کاربرد لورم ایپسوم در این بخش است

تاریخچه لورم ایپسوم چیست؟

تا اینجا دیدیم لورم ایپسوم چیست، اما اجازه بدهید با هم ببینیم تاریخچه آن از کجا آمده است. اگر چه متن انگلیسی لورم ایپسوم کاملاً بی‌معنی و ساختگی به نظر می‌رسد اما در واقع می ‌توان گفت که آن بخشی از یک متن لاتین واقعی است.

این متن از کتاب سیسروس مربوط به سال 45 قبل از میلاد به نام “De finibus bonurum et malorum” گرفته شده است. “De finibus bonurum et malorum” کتابی با موضوع اخلاقیات است. البته متنی که امروزه به عنوان لورم ایپسوم به کار می‌رود، به زبان لاتین نیست و تغییرات بسیار زیادی در حروف، کلمات و عبارات متن اصلی ایجاد شده است؛ به گونه‌ای که متن حال حاضر تفاوت بسیار زیادی با متن کتاب سیسروس دارد. این متن به صورت تصادفی توسط دکتر ریچارد مک‌کلینتاک و در جریان تحقیقات او در زمینه‌ی ریشه لاتین کلمه‌ی consectetur کشف شد. احتمال می‌رود که حدود 1500 سال پیش، متن لورم ایپسوم توسط یک متخصص چاپ تغییر داده شد اما اطلاعاتی دقیقی در مورد این موضوع وجود ندارد.

لورم ایپسوم فارسی چیست؟

متن لورم ایپسوم فارسی که طراحان سایت ایرانی از آن استفاده می‌کنند، دقیقاً همان متن انگلیسی نیست. همانطور که گفته شد، متن انگلیسی لورم ایپسوم خود ترجمه ‌ی دقیق کتاب سیسروس نمی‌باشد و کلمات آن به هم ریخته‌اند. جمله‌ی اصلی به زبان لاتین که لورم ایپسوم از آن گرفته شده است، به شرح زیر می‌باشد: هیچ کس درد را به خاطر خودش دوست ندارد. هیچ کس تنها به خاطر ماهیت درد، به دنبال آن نمی‌رود و آن را طلب نمی‌کند.

نمونه‌ای از لورم ایپسوم فارسی به شرح زیر است:
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

choosearea

نحوه استفاده از لورم ایپسوم

به منظور استفاده از Lorem ipsum، طراح می‌تواند و ب سایت‌ها و سرویس ‌های اینترنتی بسیار متعددی را بکار ببرد که متن لورم ایپسوم فارسی را به طور تصادفی تولید می‌کنند. این متون ساختگی بر اساس تعداد کلمات، جملات و پاراگراف ‌های مورد نظر طراح ساخته می‌شوند. که می توانند از یک کلمه تا چند پارگراف متن ایجاد کنند. یکی از بهترین سرویس‌های لورم ایپسوم ‌ساز انگلیسی، سایت لیپسوم که به زبان های مختلف است.

به منظور یافتن سرویس ‌های لورم ‌ساز فارسی نیز تنها کافی است عبارت لورم ایپسوم را در گوگل جستجو کنید. در این سایت نیز طراح می‌تواند با ارائه‌ی محدودیت کلمات و پاراگراف‌ها، متن نهایی را دریافت کند. سایت لورم ایپسوم هم یک سایت فارسی است که هم متن فارسی و هم انگلیسی بر اساس تعداد کلمه یا پارگراف انتخابی شما ایجاد می کند. وب سایت https://loremipsum.io/ نیز لورم ایپسوم انگلیسی را ارائه می کند.

در ساید بار این صفحه می توانید قالب های مطرح دنیا را که از این متن برای پر کردن محتوای دموی خود استفاده کرده اند را مشاهده کنید.

اگر به تازگی طراحی سایت را شروع کرده اید با مقالات کاربردی ما همراه باشید
مقاله وردپرس چیست؟ شما را با مفاهیم اولیه و مهم وردپرس آشنا می کند.
زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 3 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم.
مقالات مرتبط
بنر
آموزش گام به گام بسته نصب آسان در لوکال هاست
اگر در لوکال هاست وب سایت خود را راه اندازی کنید می توانید یکباره وب سایت خود را به هاست منتقل کنید. یعنی بدون آنکه نیاز به هاست و دامنه داشته باشید، سایت را بدون استرس و نگرانی راه اندازی می کنید  و پس از مطمئن شدن از همه تغییرات دلخواهتان، آن را به هاست اصلی انتقال می دهید. همچنین در مصرف ...
بنر
آموزش قالب وودمارت؛ آموزش صفر تا صد طراحی فروشگاه
اگر می خواهید یک سایت حرفه ای طراحی کنید که کلیه امکانات یک فروشگاه آنلاین را داشته باشد کافی است یکی از 50 دموی فارسی و اختصاصی مانند دیجی کالا و موتن رو قالب وودمارت را نصب و استفاده کنید. همچنین این قالب فروشگاه ساز به همراه اپلیکیشن ارائه شده و کاربران می توانند یک نسخه از وب سایت را روی ...
بنر
آموزش نصب و فعالسازی ioncube در زمپ
ionCube Loader ماژولی است که برای اجرای فایل های رمزگذاری شده روی سرور نصب می شود. نصب و فعالسازی ioncube به سادگی انجام می شود. در صورت فعال نبودن ionCube شما با خطا مواجه می شوید. اما راهکار ساده رفع این خطا نصب ionCube در کمتر از چند دقیقه است که در ادامه به توضیح آن به صورت ویدئویی می پردازیم.
بنر
آموزش نصب آسان قالب وردپرس در Cpanel
شاید شما هم این جمله را شنیده باشید. در کم تر از 10 دقیقه سایت وردپرس خود را نصب کنید. در نگاه اول به نظرتان این جمله فقط یک تبلیغ برای جذب مخاطب به نظر می‌رسد اما کاملا درست است. کافی است از بسته نصب آسان وردپرس استفاده کنید تا سایت شما در کم تر از 10 دقیقه، روی هاست نصب شود. با هم نصب قالب ...
0 دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.