امنیت

تغییر پیشوند جداول در وردپرس

بیش از ۵۰ درصد از حملات هکر‌ها از طریق دیتابیس اتفاق می‌افتد اگر یک سایت وردپرس دارید راه‌های مختلفی برای افزایش امنیت دیتابیس وجود دارد که یکی از ساده‌ترین روش‌ها تغییر پیشوند جداول سایت است. در این مقاله مراحل تغییر پیشوند دیتابیس وردپرس را بدون افزونه و با افزونه‌ رایگان آموزش می‌دهیم.

2
31 فروردین 1402
آخرین بروزرسانی: 09 تیر 1403

به صورت پیش فرض پیشوند جدول ها در وردپرس روی wp_ تنظیم شده است تنظیمات پیش فرض سایت شما را در برابر حملات آسیب پذیر می کند زیرا هکرها پیشوند را می دانند و می توانند به راحتی آن را هدف قرار دهند. اگر می خواهید اقدمات امنیتی را برای سایتتان انجام دهید حتما باید پیشوند جدول پیش فرض را تغییر دهید؛ تغییر پیشوند جداول در وردپرس نیز بالابردن امنیت وردپرس با فایل wp-config.php یکی از روش های ممکن برای افزایش امنیت سایت وردپرس است که در این مقاله قصد داریم به صورت کامل این مورد را بررسی کنیم.

نکات مهم در تغییر پیشوند جداول وردپرس

از آنجایی که کیفیت دیتابیس بر روی سلامت سایت تأثیر مستقیمی دارد قبل از تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس اقدامات زیر را انجام دهید

  • ابتدا قبل از هرکاری از دیتابیس تان بکاپ بگیرید؛ برای این کار می‌توانید از یک افزونه بکاپ مانند داپلیکیتور استفاده کنید؛ افزونه داپلیکیتور یک افزونه قدرتمند وردپرس است که به شما این امکان را می‌دهد به سادگی از سایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.
  • حتما تمام مراحل را انجام دهید چون در صورتی که یکی از مراحل انجام نشود سایتتان باز نمی‌شود
  • در تغییر پیشوند جدول ها در وردپرس، قالب یا افزونه‌های موجود را غیر فعال می‌شوند بعد از تغییر پیشوند باید افزونه‌ها و تم های موجود را غیرفعال و سپس دوباره فعال کنید.

 برای افزایش امنیت سایت نصب افزونه های امنیتی را جدی بگیرید تا در برابر حملات هکرها در امان بمانید یکی از بهترین پلاگین های امنیتی افزونه وردفنس است که اسکنر بدافزارها، فایروال قوی، جلوگیری از حملات بروت فورث و احراز هویت دومرحله ای را برای افزایش امنیت سایت انجام می دهد.

روش‌های تغییر پیشوند جداول وردپرس

امنیت سایت وردپرسی بسیار اهمیت دارد و یکی از نقاط آسیب پذیر سایت، دیتابیس است. هکرها با روش هایی مانند SQL Injection‌ می توانند به پایگاه داده کد تزریق کنند،با تغییر پیشوند جداول در وردپرس مسیر دسترسی به دیتابیس را برای هکرها تغییر می دهید در ادامه روش های تغییر پیشوند دیتابیس را آموزش می دهیم.

نکته: در پاسخ به سوال آیا وردپرس امن است گفتیم که این سیستم مدیریت محتوا به دلیل محبوبیت، مورد توجه بسیاری از هکرها است؛ و بسیاری از هکرها از طریق پیشوند پیش فرض جداول، به راحتی به جداول مهم آن دست پیدا خواهند کرد.

روش اول: تغییر پیشوند جدول ها هنگام نصب وردپرس 

راحت ترین کار این است که هنگام نصب وردپرس پیشوند جداول را تغییر دهید برای این کار در هنگام نصب وردپرس در قسمت پیشوند جدول مقدار پیش فرض را از wp به مقدار دلخواه تغییر دهید.

تغییر پیشوند جداول وردپرس هنگام نصب وردپرس

اگر وردپرس را قبلا نصب کرده اید به سراغ روش های دیگر تغییر پیشوند جدول ها بروید.

روش دوم: تغییر پیشوند جداول وردپرس از طریق هاست

تغییر پیشوند جداول به روش دستی هم نسبتا آسان است اما دقت کنید که تمام مراحل را انجام دهید:

1- تغییر پیشوند جداول در فایل wp-config.php

ابتدا از طریق پنل هاستتان به پوشه File Manager و قسمت public_html بروید و فایل wp-config.php را ادیت کنید.

تغییر پیشوند دیتابیس در پنل هاست

در این فایل عبارت table_prefix را سرچ کنید حالا کافیست که پیشوند جداول را به نام مورد نظرتان تغییر دهید.

$table_prefix = 'wp_';

برای انتخاب نام می توانید از اعداد، حروف و _ استفاده کنید اما استفاده از  $ یا %  مجاز نیست. به عنوان مثال ما از RTL برای پیشوند جدید استفاده می کنیم.

2- تغییر پیشوند جداول در دیتابیس

در این مرحله در هاست به سراغ PHPMyAdmin بروید و دیتابیس تان را انتخاب کنید همان طور که می‌بینید پیشوند تمام جدول ها wp است در این روش به دو صورت می توانید پیشوند جدول ها را تغییر دهید:

با استفاده از کدنویسی

باید دیتابیس تان را انتخاب کنید روی تب SQL کلیک کنید در این قسمت می توانید با دستورات SQL تغییر پیشوند جدول‌ها را انجام دهید.

مراحل تغییر پیشوند دیتابیس وردپرس قسمت تغییر با کدهایهای SQL

کافیست  با دستور RENAME نام جدول ها را تغییر دهید برای راحتی کد زیر را کپی کنید و به جای RTL نام دیتابیس تان را قرار دهید.

نکته: اگر علاوه بر موارد پایین جدول دیگری داشتید نام آن‌هارا به لیست بالا اضافه کنید.

RENAME table `wp_commentmeta` TO `RTL_commentmeta`;
RENAME table `wp_comments` TO `RTL_comments`;
RENAME table `wp_links` TO `RTL_links`;
RENAME table `wp_options` TO `RTL_options`;
RENAME table `wp_postmeta` TO `RTL_postmeta`;
RENAME table `wp_posts` TO `RTL_posts`;
RENAME table `wp_terms` TO `RTL_terms`;
RENAME table `wp_termmeta` TO `RTL_termmeta`;
RENAME table `wp_term_relationships` TO `RTL_term_relationships`;
RENAME table `wp_term_taxonomy` TO `RTL_term_taxonomy`;
RENAME table `wp_usermeta` TO `RTL_usermeta`;
RENAME table `wp_users` TO `RTL_users`;
تغییر پیشوند از تنظیمات هاست

اگر کدنویسی برایتان سخت است جدول هایی که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید و از منو پایین از قسمت With Select کافیست Replace table prefix را انتخاب کنید و در کادر جدید پیشوند قبلی را در قسمت From و پیشوند جدید را در قسمت To وارد کنید.

تغییر پیشوند دیتابیس وردپرس با Replace table prefix

2-تغییر جدول options در دیتابیس

 در این مرحله از تغییر پیشوند جداول در وردپرس باید پیشوندهای جدول options موجود را تغییر دهید در این مرحله بعد از انتخاب جدول optins باید wp_user_role را سرچ کنید و Edit را انتخاب کنید.

نکته: اگر با سرچ نتوانستید جدول wp_user_role را انتخاب کنید تعداد نمایش سطرها یعنی Number of row را را روی 500 قرار دهید.

حالا کافیست در کار زیر نام دیتابیس جدید را وارد کنید و گزینه go را بزنید.

مراحل تغییر پیشوند جداول وردپرس قسمت ویرایش پیشوند در جدول user_role

3-تغییر جدول UserMeta در دیتابیس

در این قسمت هم باید جدول usermeta دو بخش wp_capabilities و wp_user_level را باید مطابق بالا ادیت کنید.

حالا پیشوند جدید را به جای wp_capabilities  قرار دهید.

به همین راحتی تغییر پیشوند جداول وردپرس انجام شد حالا به قسمت افزونه ها بروید و مجدد افزونه ها را فعال کنید..

3- تغییر پیشوند جداول وردپرس با افزونه

افزونه های رایگانی مانند Brozzme DB Prefix & Tools Addons وجود دارند برای استفاده از این افزونه باید فایل wp-config.php قابل نوشتن باشد این افزونه تنظیمات خاصی ندارد و کافیست پیشوند فعلی و پیشوند جدید را وارد کنید.

دانلود افزونه حذف پیشوند دیتابیس Brozzme DB Prefix

 تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس با افزونه Brozzme DB Prefix

 

یک پیشنهاد ویژه: برای اینکه تا %99 خیال خود را از امنیت سایتتان راحت کنید دوره امنیت وردپرس را مشاهده کنید.

دوره امنیت وردپرس 

زهرا غفاری
زهرا غفاری
مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک خوندم و 4 ساله که وردپرس و سئو کار می کنم. یادت باشه اگر امید داشته باشی هیچ وقت دیر نیست.
سوالات متداول

مراحل تغییر پیشوند جداول در وردپرس شامل موارد زیر است:

  1.  فایل wp-config.php را ویرایش کنید و $table_prefix = 'wp_'; را به پیشوند مورد نظرتان تغییر دهید.
  2. از PHPMyAdmin  دیتابیس تان را انتخاب کنید و از قسمت With Select کافیست Replace table prefix را انتخاب کنید و در کاری که باز می شود پیشوند جدید را قرار دهید.
  3.  پیشوند جدول options را تغییر دهید
  4. پیشوند جدول UserMeta را تغییر دهید.

یکی از اقدامات برای افزایش امنیت سایت تغییر پیشوندهای  دیتابیس است با این کار مسیر پیشفرض را برای هکرها تغییر می دهیم تا نتوانند به دیتابیس ما دسترسی داشته باشند.

مقالات مرتبط
بنر
رفع خطاهای سایت، راهنمای حل 36 خطای رایج
مواجه شدن با خطاهای سایت تجربه ناخوشایندی را به کاربران منتقل می‌کند و اگر کاربر با آنها مواجه شود ممکن است خارج شده و دیگر به سایت شما بر نگردد پس وظیفه شما به عنوان صاحب کسب و کار یا دارنده سایت این است که در اسرع وقت آن خطا را رفع کنید. اگر شما هم در هنگام مواجهه با این خطاها نمی‌دانید چه ...
بنر
آموزش افزونه وردفنس
بعد از طراحی سایت وردپرسی یکی از مهم ترین نکات توجه به بخش امنیتی وب سایت است. حمله هکر ها و بد افزار ها کابوس بسیاری از وب مستران است. برای اینکه از این کابوس رها شوید علاوه بر رعایت کردن نکات امنیتی چون نام کاربری و رمز عبور قوی باید از افزونه های امنیتی استفاده کنید. ما در این مقاله به آموزش ...
بنر
تغییر آدرس ورود به پیشخوان وردپرس
تغییر آدرس ورود به پیشخوان وردپرس یکی از متداول ترین و آسان ترین کار ها برای بالا بردن سطح امنیت وب سایت های وردپرسی است تا این صفحه از دسترس هر چه راحت هکر ها در امان بماند.
بنر
آموزش مراحل فعالسازی SSL رایگان در سی پنل
یکی از اقدامات ضروری که در طراحی سایت قبل از هر چیز باید انجام دهید نصب گواهینامه SSL است که در واقع اولین اقدام برای تضمین امنیت سایت می باشد. نصب SSL برای همه سایت ها ضروری است به خصوص سایت های فروشگاهی که با اطلاعات بانکی کاربران سر و کار دارند. فعالسازی SSL رایگان از طریق سی پنل یکی از روش ...
2 دیدگاه
nimahemmatian
nimahemmatian
12 شهریور 1402 12:39

سلام من بعد از انجام تغییر پیشوند دیگر اجازه ورود به وردپرس رو نمیده انگار تمام اطلاعات پاک شده

آیا مفید بود ؟
0
زهرا غفاری
زهرا غفاری
13 شهریور 1402 09:59

سلام
حتما از سایتتان بکاپ بگیرید
و چک کنید پیشوند جداول در _usermeta و _options هم تغییر کرده اند یا خیر

آیا مفید بود ؟