دلیل اختلال در اینترنت/ مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه

دلیل اختلال در اینترنت/ مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه
اخبار

طبق بررسی‌های اجام شده از شب گذشته اختلالی در ترافیک داخل کشور رخ داده که این مشکل بنا بر اعلام شرکت ارتباطات، به دلیل بروز مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه است.

28 دی 1401
آخرین بروزرسانی: 02 بهمن 1401

شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه ای کوتاه در پی قطعی شدید اینترنت، اعلام کرد که دلیل اختلال در اینترنت از مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه بوده است. بررسی ها نشان می دهد از ساعت 15 روز سه شنبه، 27 دی ماه، اختلالات شدیدی در اینترنت در کشور مشاهده شده است. در نتیجه این اختلالات، حتی دسترسی به برخی از پیام رسان ها و وب سایت های داخلی ایرانی نیز،‌ برای برخی از کاربران امکان پذیر نیست.

اما شرکت ارتباط زیر ساخت علت این واقعه را این گونه توصیف کرد: «به‌ دلیل بروز مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه، شاهد افت موقت کیفیت سرویس IXP خواهیم بود. از شکیبایی شما تا رفع مشکل سپاسگزاریم.»

توضیح دیگری در خصوص دلیل اختلال در اینترنت و زمان رفع آن توسط شرکت ارتباطات زیر ساخت و وزارت ارتباطات داده نشده است و به نظر می رسد این اختلال در حال بر طرف شدن است. اما در حوالی ساعت 17 تا 19 دوباره شاهد افت کیفیت و اختلالاتی مشابه بودیم که در مورد آن هیچ اظهاراتی منتشر نشد.

در اوایل زمستان 1401، وزیر ارتباطات در پاسخ به شکایات مربوط به کندی اینترنت، از اختلالات جزئی در شبکه خبر داد که باعث کاهش سرعت اینترنت شد. وی پیش از این با عذرخواهی از مردم به دلیل اختلالات ایجاد شده، شرکت ارتباطات زیر ساخت را به منظور جلوگیری از این اختلالات، منصوب کرد، اما با وجود گذشت 5 ماه از دستور زارع پور، همچنان شاهد اختلالات مداوم در اینترنت هستیم. اختلالاتی که با فیلترینگ همراه هستند، باعث نارضایتی عمده مردم شده است.

این اختلال ها در یک سال گذشته به دفعات تکرار شده اند؛ قطعی برق شرکت ارتباطات زیر ساخت، آتش سوزی در مرکز توزیع اینترنت و همچنین آتش سوزی دیگری در حوضچه فیبر نوری مخابرات، همگی عواملی بودند که از سوی وزارت ارتباطات، به عنوان عاملان اصلی اختلال و یا قطعی اینترنت معرفی شده اند.

دیدگاه ها افزودن دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.